Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hilmi Türkmen
Üsküdar'ın Yarınlarını İnşa Etmek İçin Seferberlikteyiz
26 Ocak 2015 Pazartesi 22:13

Türkiye'nin yeni, yepyeni ufuklara yelken açtığı, tarihi bir dönem yaşıyoruz.  
Artık, Ortadoğu, Afrika, Uzak Asya, Balkanlar, Avrupa... Dünyanın her yerinde Türkiye, bütün dengelerde, önemli bir ağırlık noktası…

Türkiye artık, yeni bir dünya düzeni önerecek kadar kendinden emin…

Dünyanın 3 kıtasında at koşturmuş bir ecdadın varisi olarak, dünyanın her tarafıyla yeniden ilişkiliyiz, iletişim halindeyiz. Yeniden sözümüzü söyleyecek cesaretimiz var. Bize bu gücü veren en önemli etken, tarihimiz ve medeniyetimizle ahdimizi tazelemektir.

Türkiye'de herkes, 1923'ün, milli şahlanışın varisidir. Bu nedenledir ki, 2023 Vizyonu sadece hükümetin değil, bütün bir milletin vizyonudur.  Türkiye'de herkes, Büyük Medeniyet Yolunda geliştirdiğimiz, insan, demokrasi ve şehir vizyonunun,Yerel Yönetim vizyonunun varisidir.

Bu nedenledir ki, herkes, atalarının kurduğu Osmanlı Cihan İmparatorluğu'nu anlama gayretindedir. Türkiye'de herkes, 1071'de Anadolu'nun kapılarını, milletimize açan Alparslan'ın varisidir. Bu nedenledir ki herkes, 2071 Türkiye vizyonunu benimsemiştir.

 Biz, Üsküdar’ın, Üsküdar Belediyesi'nin emanetçisiyiz. Bu emanetin bir gereği olarak, milli mirasımıza sahip çıkmayı, milli vizyonumuza katkı üretmeyi, en doğal ve öncelikli görevimiz kabul ediyoruz. Üsküdar’a yakışır bir katkı için, şehrin her alanında, hummalı bir çalışma içindeyiz. Tarihi mirasa sahip çıkma, yaşatma ve geleceğe taşıma yolunda, eser ve hizmet seferberliğindeyiz.

Üsküdar’da kurulmuş, kökleşmiş çok dinli, çok milletli, çoğulcu yaşam tecrübesini, bizden sonraki nesillere, daha parlak, daha güçlü, daha iyi bir şekilde teslim etmek, Türkiye'nin 2023 ve 2071 vizyonuna, bu yaşam tecrübesini geliştirerek, yerel bir katkı sunmak en önemli ve öncelikli hedefimiz…

Üsküdar tarihin bütün devirlerinde olduğu gibi, bugün de göz kamaştırıcı bir şehir…

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar özelliklere, güzelliklere, zenginliğe, dinamizme ve dinginliğe sahip… Bütün bu yönleriyle, bir yandan popülist yaklaşımların hâkim olduğu çağa ayak uydururken, bir yandan da tarihi ve kültürel mirasımızla bezenmiş dokusunu, olgunluğunu, dinginliğini korumayı başarmış bir şehirdir.

Bizler bu namütenahi şehrimize hizmet ederken, yaptığımız her çalışmada, kaldırdığımız her taşın altında tarihi bir iz gördük, görüyoruz.  Birçok medeniyetin, uzlaşarak yaşadığı, yaşayarak zenginleştirdiği bir şehir olduğunu fark ettik.

Kâbe Toprağı’nın ne demek olduğunu, Karacaahmet’in kim olduğunu, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin büyüklüğünü, bilgeliğini; Valide-i Atik Külliyesini, medreselerimizi, camilerimizi, çarşımızı, çeşmeleri, Mimar Sinan’ı, Mimar Kemalettin’i… Hepsini yeniden gördük, anlamaya çalıştık…
Altın şehrin, hayal şehrin, Huzur şehrinin, “Fethi gören şehir” olmanın ne anlama geldiğini bir kere daha düşündük; Üsküdar’ın bu çok kültürlü, çok milletli, hoşgörülü, ahenkli zenginliğini ortaya koyan ecdadımızın medeniyet tasavvurunu, yaşam bilgeliğini, bir kere daha gördük, bildik, anladık…

Bütün bunlar bize gösterdi ki, Üsküdar, üstü tozlanmış saklı bir hazine…

Önceliğimiz, bu sağlı hazineyi en iyi şekilde değerlendirerek, bu zengin tarihi ve kültürel mirasımızdan ilham alarak, Üsküdar’ın geleceğini kurmak, yarınlara taşımak… Bunu yaparken de milli hedefimiz olan Lider Ülke Türkiye vizyonuna katkı sağlamak…

Bu nedenle, Üsküdar’ın, İstanbul’un ve hatta bütün Türkiye’nin entelektüel birikimiyle, akademi camiamızın önde gelen isimlerini kendimize rehber edinerek, onların değerli emeklerinden, tecrübelerinden, bilgilerinden istifade ederek, şehrimizin tarihini, kültürünü, sanatını, değerlerini, öğrenmeye, anlamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz.

 İstanbul'u Fetheden Sultan,Fatih Sultan Mehmet Han, meşhur Vakfiyesi'nde diyor ki,

"Hüner bir şehir, bünyad etmektür, Reaya kalbin abad etmektür."  
İşte bizler de, yeni bir çağın eşiğinde,  çağ açıp çağ kapayan, Fatih'in vizyonundan istifade ederek, şehrimizin ve insanımızın gelecek vizyonunu inşa etme gayretindeyiz.

Bütün gerçek dönüşümlerin yolunun, ilimden, fenden, irfandan, sanattan geçtiğine inanıyoruz. Ve bu düşünce ve inançla, hep birlikte, baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakmak için çalışıyoruz.

Bu çerçevede çok köklü plan ve projelerimiz var. Büyük hedeflerimiz var. Kurumsal, kentsel ve kültürel dönüşüm projelerimiz var. Üsküdar, asrın Projesi Marmaray ile makus talihini yenmiştir. Biz de kölü projelerimizle bu miladı derinleştireceğiz. Net olarak ifade edeyim ki, 2019 yılına kadar olan hizmet dönemimizin sonunda yepyeni bir Üsküdar’a sahip olacağız.

Üsküdar’ı parlak bir dönem bekliyor inşallah…

Bu bilinçle, yeni bir çağın, dönemin başında şehrimizin geleceğini yeniden kurarken, mimarlarımızın, mühendislerimizin, şehir planlamacılarımızın, şehri kuran iradeyle ilişkisini güçlendirmek istiyoruz. Şehrimizin ve insanımızın geleceğine yeniden yön verirken, başta genç nesillerimiz olmak üzere, ilim, sanat, edebiyat ve düşünce adamlarımızın medeniyetimizi kuran mefkûreyle bütünleşmelerini arzu ediyoruz.

Niyetimiz, şehrimize, insanımıza, memleketimize hizmet etmek; bu kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Allah utandırmasın, yar ve yardımcımız olsun.

Bu yazı toplam 2880 defa okunmuştur
DİĞER BAŞKANLAR
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu