Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Tevfik Göksu
Tabut Değil, Güvenli Konut
29 Mart 2012 Perşembe 01:13

Van Depremi bizleri acı gerçekle bir kez daha yüz yüze getirdi. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu yeniden hatırladık. Bu depremle, derinden derine devam eden deprem ve kentsel yenileme çalışmaları bir kez daha ülkemizin gündemine oturdu. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'iktidarımız pahasına da olsa gerçekleştirmeliyiz’ dediği kentsel yenileme yeni bir boyut kazandı.

Esenler’de Belediye Başkanlığı görevini üstlendiğim ilk günden itibaren kentsel yenileme, ajandamızda hep birinci gündem maddesi oldu. Ve hep ‘kentsel dönüşüm’ yerine ‘yerinde dönüşüm’ üzerinde durduk, projelerimizi ona göre yönlendirdik. Çünkü bir projenin başarıya ulaşması için halkın katılımının sağlanması elzemdir. Bunun için de bizim kültür değerlerimizde önemli yer tutan komşuluk, erdemler ve beşeri ilişkiler örselenmeden bu adımların atılması gerekiyor. Her hizmette olduğu gibi deprem odaklı kentsel yenilemede de merkezde insan olmalı. Şu anda yürüttüğümüz kentsel yenileme çalışmalarına biz hep bu pencereden bakıyoruz. İnsan ölçekli kentsel yenileme... 

Esenler zemin itibariyle sağlam olmasına rağmen yapı stoğu konusunda sıkıntı var.  İlçemizin nüfusu 500 binin üzerinde. 1999 Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan binalarda oturanlar ise yaklaşık 50 bin kişi. Elbette kalan binalarda oturanların hepsi çürük binada oturuyor anlamına gelmiyor. Ancak, 450 bin kişinin üzerinde bir nüfus, Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılmamış binalarda, risk altında oturmaya devam ediyor. Esenler’deki yapı stokunun yüzde 85’inin yaşı 20 yılın üzerinde. Tüm mahallelerimizde binaların durumu ile ilgili çalışmalarımız var. Ruhsatlı, ruhsatsız demeden miadını doldurmuş tüm binalarımızı ortaya çıkaracağız. Esenler’deki kentsel yenileme çalışmalarımızı daha da hızlandırmak istiyoruz. Esas arzu ettiğimiz ise, vatandaşın talebi doğrultusunda özel teşebbüsün kentsel yenilemeye katılmasıdır.  

Esenler’de “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz (KİPTAŞ) ile yürüttüğümüz kentsel yenileme çalışmalarımız Turgut Reis, Oruç Reis ve Çiftehavuzlar Mahallesi’nde devam ediyor. Bu mahallelerimizden ikisinde inşaatlarımız başladı. Turgut Reis Mahallesi’ndeki 280 konutumuzu bu yılın ikinci yarısında teslim edeceğiz. Oruç Reis Mahallesi’ndeki 262 konutun inşaatı da hızla devam ediyor. Üçüncü mahallemiz olan Çiftehavuzlar’da inşaatlara bu yıl içinde başlayacağız. Bunların dışında Havaalanı Mahallesi’nde ve Dörtyol bölgesinde de kentsel yenileme projelerimizin hazırlıkları sürüyor.

Halkın katılımı ile kentsel yenileme çalışması çok daha hız kazanacaktır. Halkımız bir kere şunu iyi bilmelidir ki, devlet kimseyi aldatmaz. Halkımız, devlete, belediyelere bu konuda katkı sunmalıdır. Devlet şu anda halkımıza bir katkı sunuyor. Halkımız bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Bu fırsatı iyi değerlendirelim ki, daha önce ülkemizin değişik yerlerinde, 1999 Marmara Depremi’nde ve son olarak Van’da yaşanan acıları yaşamayalım.  

Vatandaş olarak paramızı en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz da, maalesef canımızı korumak için sağlam binalarda yaşamayı önemsemiyoruz. Merkezi hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bu konuda büyük bir kararlılığı ve rehberliği var. Kentsel Yenileme Kanunu da çıkmak üzere. Hükümet ve tüm siyasi irade ile oluşan konsensüs ve şu anda kamuoyunda bu doğrultudaki toplumsal bilinç, toplumsal akla dönüşürse kentsel yenileme yeni bir ivme kazanır.

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 1059 defa okunmuştur
DİĞER BAŞKANLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar