Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baki Ergül
Sinop iki cümle ile anlatılamaz...
22 Eylül 2011 Perşembe 16:24

Öncelikle Ulusal Bağımsız Belediye gazetesi’nin Eylül sayısında yer almaktan sizlerle birlikte olmaktan onur ve mutluluk duydum. Geçmişte devletin önemli kademelerinde yapmış olduğum çalışmalarımın ardından doğduğum büyüdüğüm Şehir olan Sinop’a olan vefa borcumu ödeyebilmek için büyük bir heyecan ve inançla göreve başladım.

Belediye Başkanı olarak öncelikle bu şehirde yaşayan insanların en güzel şeylere layık olduğu düşüncesiyle yola çıkarak Sinop Vizyonunda da belirttiğimiz üzere Turizm, kültür ve bunu destekleyecek eğitim kenti olmasının kabul edildiği, Yeşilin, mavinin ve doğal hayatın korunarak gelecek kuşaklara aktarıldığı, kara, deniz ve hava ulaşımları ile dünyaya açılmayı hedefleyen, çevre ve insan sağlığına duyarlı, henüz kirlenmemiş doğası ve sahillerini koruyup kollayan, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olarak gençliğin eğitim, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı, yaşlı ve özürlü vatandaşlarımızın yaşam alanlarının huzurlu ve rahatlaştırıcı çalışmaların hedeflendiği bir kent her daim hedefimiz olacaktır.

Göreve başladığımız andan itibaren aklımda olan öncelikli konuların başında su ve kanalizasyon geliyordu. Kurtuluşunu Kültür ve turizm’de arayan Sinop’un, kanayan bu yaralarına en kısa sürede çözüm getirmek için çalışmalarımıza başladık. Şehrimize modern bir içme suyu tesisi kazandırmak için DSİ ile gerekli protokoller belediyemizce yapılarak önce proje tamamlanmış ve 3 Mart itibari ile Sinop içme suyu ihale edilmiştir. İhale değerlendirmeleri bitmiş ve yapımına başlanmıştır. Kanalizasyon derin deşarj projemizin yapımına, kuzeyde ve güneyde olmak üzere 2 adet ön arıtmalı olarak projeleri iller bankası tarafından tamamlandı. Paket arıtmanın da projesi çalışmaları başladı.

Bunun yanı sıra Hayvan barınağı için malzemelerimiz hazır yer sorununu çözerek yapımına başlayacağız. Modern Mezbahane yapımı için ihaleleri başlattık. Belediye bütçesinde pay ayırarak yapım işlemine başlayacağız. Kentimizin koruma ve kullanma dengesinin sağlanması, kent vizyonu çerçevesinde planlı, sağlıklı ve disiplinli bir çevre düzeni yürütebilmesi için hazırlanan 1/25000’lik çevre düzeni planı meclisimizce kabul edildi. En önemlisi mevcut pazaryerini ortadan kaldırarak yerine Karadeniz’in en çağdaş ve modern pazaryerinin yapımına başladık. Katı atık bertaraf tesisi yapılan onarım ve düzenlemelere devam edilerek faal hale getirilecek.

Mevcut yeşil alanların düzenlenmesi ve insanların yaşam alanlarının genişletilmesi için birçok çalışmaya imza atmaya devam ediyoruz. Mevcut durumu ne olursa olsun değerlendirilebilecek her alanı park ve bahçeler müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar ile park olarak düzenliyor yada ağaçlandırma sahaları oluşturuyoruz.

Biz her şeyin modern yüzüyle ve kesin çözümü ile ilgileniyoruz. Geçiçi çözümler ve öylesine yapılar bizim için hiçbir şey ifade etmediği gibi, sağlıksız olmakla beraber, zaman ve para kaybından öteye gidemez. Bunun için su ve kanalizasyondan tutun, Çevre düzeni planlarının yapımına, Mezbahane projemizden, modern Pazar yeri yapımına, hayvan barınağımızdan, katı atık bertaraf tesisimize tüm projelerimizde her zaman bunu ilke edinerek örnek olmaya çalışıyoruz. Elimizdeki imkanlarımızla tüm bunları yerine getirmeyi planlıyoruz.

Sinop yol üzeri uğranacak bir güzergahta değil. Sinop’a ayrı gelmeniz ve yaşamanız gerekir. Anlatılabilmesi imkansız yeşilini ve alabildiğince uzun, temiz sahillerini, Karadeniz’de turizm için tek adres olabilecek tarihi ve kültürel yapısını anlayabilmek anlatabilmek ancak ve ancak gelip yaşamakla mümkün olacaktır. Bu şehri bir iki cümleye sığdırmak haksızlık olacaktır. Ben tüm herkesi Sinop’u görmeye yaşamaya davet ediyor, sizlere de çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER BAŞKANLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar