Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDURRAHMAN DİLİPAK
Seçime Doğru
02 Temmuz 2013 Salı 23:19

Önümüzde Ramazan var. Şimdiden Ramazanınızı ve Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyorum.  

İnşallah bu dini günler bir karnavala dönüştürülmez. Eğlence haline getirilmez. Hatta bu işi tek başına vicdan meselesine indirgemek de  doğru bir şey değil.. Namaz kılmanın insan sağlığı üzerindeki etkisi başka bir şey, Namaz kılmanın bu deruni anlamı başka bir şey. Oruç tutmak, diyet anlamına da gelebilir ama Oruç, diyete indirgenemez! Kuşkusuz Ramazanın zekat ve fitre, sadaka ile de bir ilişkisi var, ama asıl anlamı çok daha derinliklidir. O manevi boyutun zedelenmemesi gerekir..

Sonra yaz tatili, Meclis tatile girecek, 30 Ağustos Askeri Şurası, derken okullar açılacak, hemen ardından Kurban Bayramı, 29 Ekim.. Bu arada  PKK’nın geri çekilmesi Ağustos sonuna kadar devam edecek.. Suriye meselesi ne olacak onu da göreceğiz bu arada..

29 Ekim’in ardından 10 Kasım var, Bu iki tarih arasında hep rejim tartışmaları olur. Sonuçta yeni belgeler, yeni bilgiler, yeni, restleşmeler, yeni iddialar,  resmi din, resmi ideoloji, resmi tarih, resmi kimlik tartışmaları. Cumhuriyet, Laiklik, İrtica, Demokrasi tartışmaları.. 19.YY sonunda Kapitalizm, Komünizm ve Faşizmin gölgesinde oluşan, fideliğinde oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY’da direnmek mümkün değil, ama birileri var gücü ile direniyor..

Artık internet var, artık e-demokrasiden söz ediyoruz. Ama birileri hala direnmeye devam ediyor.. Ve bunu ilericilik, çağdaşlık, ulusalcılık adına yapıyor..

10 Kasım’dan hemen sonrasının ana gündem maddesi Bütçe! Biliyorsunuz, bütçe görüşmelerinde bakanlıkların bütçeleri tek tek ele alınıyor ve genellikle de iktidar ve muhalefet kanatları arasında tam bir hesaplaşmaya, ağız dalaşına dönüyor bu iş. Bütçeden başka her şey konuşuluyor, karşılıklı meydan okumalara kadar varıyor bu iş. Bütçe görüşmeleri bittiğinde ise yerel seçimler için kampanya başlamış olacak..

Aslında  Gezi ile başlayan süreç seçimlere kadar birileri tarafından sürdürülmeye çalışılacak. DİSK ve KESK gibi sendikalar bile tabanlarını bu konuda harekete geçiremediler. Daha ilk hafta sonuna gelinmeden, birileri Başbakanlığı işgale kalkışınca geniş halk kesimleri oynanan kirli oyunun farkına vardı.. Meselesinin ağaç meselesi olmadığı anlaşıldı.. Ama birileri iddialarından vazgeçmiş değil. CHP bir yandan da Alevi meselesini kaşımaya çalışıyor ama, sanırım Dersim, Nuseyrilik, Suriye, İran derken CHP bu işten de eli boş dönmesinin ötesinde derin yaralar alarak çıkacak. Çünki neye el atsa kendine benzetiyor..

Şimdi, CHP içinde seçime Kılıçdaroğlu ile gidilip gidilmeyeceği tartışılıyor.. İktidar kanadında Anayasa, Başkanlık, Barış süreci, Suriye tartışılıyor..

Sanırım bu  Gezi Olayları’nın etkisi, siyasette bir çok taşların yerinden oynamasına sebeb oldu. Kim kimdir belli oldu.. Bunun etkilerini hem yerel seçimlerde, hem de milletvekili seçimlerinde göreceğiz.. Bir çok isim çizik yiyecek. Belediyeciliğin ihale açmaktan ibaret bir iş olmadığı da görüldü bu arada.. Bazı yolsuzluk iddiaları da yeniden gündeme geldi.

Aslında bana kalırsa Ramazan’dan hemen sonra Türkiye seçim havasına girecek gibi. Hatta bu Ramazan’da iftarlar, buluşmalar böyle bir konunun gölgesinde yaşanacak..

Keşke yeteri kadar bilgili, dürüst ve cesur, sabırlı olmayan, kadına, paraya, makama tamahı, ihtirası olan  insanlar bu işe hiç teşebbüs etmeseler.. Önümüzdeki dönem daha zor geçecek.. Bir de bilmediğimiz işin peşine düşmesek keşke..

Göreve devam edecek başkanlar, eğer  CBS/GİS altyapısını kurmuşlarsa, POİ MEDİA sistemini kurgulayabilirler bu yapının üzerinde.. Mesela  5-10 yıl önce, hatta  100 yıl önce şehir ne durumdaydı, bu gün nereye geldi.  Geçmişi fotoğraf ve gravürlerle yansıtabilirler. Bu gün uydu fotofrafı, digital harita ve Streetwiev görüntüsü ile. Bir de bu görüntü üzerinde, 5-10 yıl sonrasının sanal simülasyonunu, animasyonu,  3D modelini yükleyebilrisiniz.. Bir de halka sorun. İnternet üzeirnden halk ne diyor. Kim meydana çıkar, kim kestane, kim ıhlamur dikilsin diyor, ona bile bakabilirsiniz.. Alternatif simülasyonlar da kurgulanabilir. Herkes neyi niçin istiyor ya da istemiyorsa, info panosuna bunları yazabilir.. Bu konuda yerli-yabancı başarılı uygulamalardan örnek alınabilir mesela.

Bana kalırsa  POİ MEDİA formatında GİS tabanlı bir portal, seçim kampanyası için interaktif bir media olarak kullanılabilir.. Bu konuda meraklısı, bazı uygulama örneklerine ulaşabilmek için mesela: www.poi.com.tr ye bakabilir.. Yine aynı şekilde bu seçimde sosyal media (Twitter ve Facebook vb) etkin bir şekilde kullanılabilecek gibi.. Yine aynı adresten, doğrudan kendi işleri olmasa da, bu konuda başarılı uygulamalara ve vizyona sahip kuruluşların çalışmaları için bilgi alınabilir..

Bundan sonra sosyal media konusu daha çok konuşulacak.. Belki bu çalışmalar daha şimdiden başlatılabilir..

Selam ve dua ile..

www.belediyegazetesi.net

Bu yazı toplam 2187 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu