Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. İSMAİL KAPAN
Sayın Kadir Topbaş’tan ricamız...
08 Aralık 2011 Perşembe 22:54

Sayın Başkan;

Biliyoruz, işleriniz çok yoğun; vaktiniz çok kıymetli, meşhur deyişle belki başınızı kaşıyacak vaktiniz yok!

Ama bugün, İstanbul’un halihazırdaki çok çok önemli bir aktüel meselesi için, birkaç dakikanızı rica edeceğiz... Bizi mazur ve haklı göreceğinize inanıyoruz. Zira E - 5 karayolunun, Avcılardan sonraki hali, hakikaten tahammül sınırlarını zorluyor! Bu güzergahı kullanan on binlerce araç ve yüz binlerce yolcu, günün 24 saatinde de büyük çile çekiyor...

Lütfen, yanınıza ilgili yardımcılarınızı da alarak, şöyle Avcılardan başlayıp Beylikdüzüne kadar, kısa bir teftişte bulununuz. Metrobüs yol inşaatındaki plansızlık, düzensizlik ve özensizliği derhal ve mutlaka göreceksiniz... Bu talebi, sadece o yolu her gün kullanan bir kimse olarak değil; aynı güzergahta yolculuk yapan çok sayıda okurumun ısrarlı ricalarına binaen sizlere duyuruyorum... Ne olur bu çağrıya kulak veriniz.

Bilindiği gibi, Avcılar -Beylikdüzü metrobüs yolu inşaatı, 2009 yılından beri gündemin üst sıralarında. Yol inşaatının başlaması, birkaç defa ertelendi. Elbette haklı sebepleri olabilir. Buna kimsenin bir diyeceği yok. Ama inşaat başladıktan sonra da, belirtilen sürede bitirilmesi gerekir değil mi?

Avcılar - Beylikdüzü kısmının, 29 Ekim 2011 tarihinde tamamlanmış olacağı ifade edilmişti. Doğrusu buna çok sevinmiştik.

Gel gelelim çalışma temposunu görünce, bunun mümkün olamayacağını çok kimse fark etti. Nitekim de öyle oldu. Daha sonra bitiş tarihinin, yıl başı olarak temdit edildiğini duyduk. Doğru muydu, yanlış mıydı net olarak bilmiyoruz. Derken bu tarihin, Şubat ayı ortalarına uzatıldığı kulağımıza geldi. Haberin doğruluğu konusunda hâlâ kesin bilgimiz yok...

Sayın Başkan, bahse konu yol inşaatında gece çalışması, kimi zaman sıfır denecek kadar az. Oysa aydınlatma imkanlarının bulunduğu böyle bir zamanda, yolun bir bölümünde gece çalışması yoğunlaştırılabilir. Gündüz çalışmasında da, yoğunluk pek göze çarpmıyor. Acaba bunun sebepleri nedir?

Sayın Başkan, bugün esasen dikkatinizi çekmek istediğimiz husus, yolun inşaat kısımlarında ve özellikle yan yollarda can güvenliğini tehdit eden, pek çok kazaya neden olan ihmal ve tedbirsizliklerdir. Öyle ki, yolun bazı bölümlerinde, araç lastiklerini parçalayacak veya hızla gelindiğinde arabalara takla dahi attırabilecek ölçüde asfalt kırıklıkları var... Yan yollarda, bir dozerle en fazla bir, bilemediğiniz iki saatte yapılabilecek tesviye ve düzeltmelerle, trafik çok daha rahatlatılabilir.

Mesela Beylikdüzünden gelirken, Haramidere çıkışı yan yolunda bu durumu bariz olarak görebilirsiniz. Aynı şekilde Avcılardan gidişte, Parsellerden Haramidereye kadar olan inişte, bu yüzden müthiş bir tıkanma yaşanıyor. Yazıktır! Aydınlatma da yok mesabesinde olduğu için, trafik emniyeti tamamen ortadan kalkıyor... Oysa az bir gayretle bu tablo düzeltilebilir.
Sayın Başkan, bazı uygulamalara katılmamakla birlikte, İstanbul için çok güzel hizmetler yaptığınızı biliyor ve görüyoruz. Bundan dolayı müteşekkiriz. Ama lütfen, denizi geçip de derede boğulmayınız!

Saygılarımla.

www.belediyegazetesi.net

Bu yazı toplam 1313 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar