Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DERYA BALABAN
Millet Olarak “Filmi Çok Severiz!..”
13 Nisan 2012 Cuma 23:49

007 James Bond serisinin son filmi 'Skyfall'ın çekimleri Adana'nın ardından şimdi de İstanbul'da devam edecek. Çekimler nedeniyle Eminönü Meydanı dört gün ve bazı caddeler farklı günlerde 21 gün kapalı olacak. Dolaylı olarak da tüm İstanbul’un etkilenmeyeceği düşünülmüş, haklı olarak idarecilerimiz, yöneticilerimizce... Helal olsun!

Ne kadar güzel değil mi?

Harika bir olay, İstanbul’un tanıtımı için, Türkiye’nin tanıtımı için..

Bankacılar Caddesi, Sultanhamam Caddesi, Büyük Postane Caddesi, Arpacılar Caddesi belirli günlerde trafiğe kapatılacak. Ama olsun önemli değil!

Çekimlerin devam edeceği üç hafta boyunca Mısır Çarşısı'nda ve girişlerinde herhangi bir kapatma olmayacakmış. Yerli ve yabancı ziyaretçiler Mısır Çarşısı'nı çekimler boyunca gezebilecekmiş!

Sadece işi olanlar, işlerine gitmeye çalışanlar,  İstanbul’da yaşayıp ihtiyaçlarını gidermek isteyen İstanbullular hariç!..

Çok merak ediyorum, gerçi sinemamızın hali malum da acaba bir büyük prodüksiyona imza atsak da, New York’un veya Paris’in ana arterlerini 21 gün trafiğe kapattırsak...

Sanırım prodüksiyonumuz ne kadar güçlü ve büyük olursa olsun, mahalli idarecileri 21 gün süreyle yolları kapamaları için ikna edemeyiz. Onların bunun mümkün olmayacağına bizi ikna etmeleri daha gerçekçi..

Ama dedim ya, önemli olan tanıtım. O yüzden kural, sosyal yaşam, kent yönetimi vs. Bizim için önemli şeyler değil... Maksat film olsun!

Bu arada tarihi mekanların kullanımı konusunda çok hassas olan, onarım için dahi olsa bir çivi bile çakılmasına müsade etmeyen Anıtlar Yüksek Kurulu’na, her fırsatta her ortamda ve her konuda (!) fikirlerini beyan eden Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları’na gösterdikleri iyi niyetleri dolayısyla teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Ayrıca; yol yapımı, tadilat için bir gün trafik durduğunda yollara dökülüp ortalığı ayağa kaldıran, haklı olarak tepkilerini(!) koyan İstanbullular da teşekkürü analarının ak sütü gibi fazlasıyla hak ettiler!

Her neyse önemli olan İstanbul’un, Türkiye’nin tanıtımı gerisi boş, bu yüzden bu çevrilen filme(!) başta kent yöneticileri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim...

Biz, zaten millet olarak “filmi çok severiz!..”

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 1192 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar