Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. İSMAİL KAPAN
Malatya Belediye’sinde Büyükşehir heyecanı…
22 Ekim 2012 Pazartesi 01:08

Yeni düzenleme ile birlikte, “BÜYÜK ŞEHİR” statüsüne kavuşacak olan Malatya Belediyesi’nde heyecan dorukta…

Aslantepe Höyüğündeki arkeolojik çalışmaların da ortaya koyduğu üzere, 10 bin yıla yaklaşan geçmişiyle, dünyaca ünlü kayısısı, 500 bine ulaşan nüfusu ile Malatya, hem tarihi hem de çağdaş bir kent olarak yükseliyor.

Yetiştirdiği büyük devlet, bilim ve sanat adamları, organize sanayi bölgeleri, İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi (Ki, özellikle karaciğer nakli alanında Avrupa’da birinci ve Dünya’da ikinci sırada yer alıyor…) Malatya, bir bölge şehri, bir cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

2009 yılında Belediye Başkanlığına seçilen iş adamı Ahmet ÇAKIR, Malatya’da yerel yönetim anlayışı ve halkla bütünleşme hedefi olarak şunları uygulamaya çalışıyor:

“Bu şehirde yaşayan her vatandaşın, verilen hizmeti aynı kalitede almaya hakkı var. Bölgeler arasında yaşanan bütün ayrıştırıcı unsurların giderilmesi amacıyla; kuzeyi ve güneyi ile kentin her metrekaresine aynı gözle bakıyoruz. Buna göre her köşe için, aynı değerde bütüncül bir anlayışın geliştirilmesi adına gayret sarf ediyoruz. Bu konuda önemli mesafeler de alındı…”

Bu doğrultuda, rutin belediye hizmetlerinin kalitesini arttırma çabalarının yanında; fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik adına başlatılan büyük projelerle, şehrin önünü açma, şehri daha yaşanılabilir bir kent haline getirme gayreti, gerçekten meyvelerini vermeye başlamış.

Gelecek seçimlerden itibaren, resmi statü olarak kazanılacak Büyükşehir kimliğine yakışır cadde ve bulvarları, bir kısmı tamamlanan ve bir kısmının da yapımı devam eden modern,  çocuk ve bölge parkları, Şehre bambaşka bir anlam kazandıran prestij caddeleri, hayata geçirilen Kent Bilgi Sistemi ve e-belediye uygulamaları, Kentin yeşil dokusuna katkı veren yeni yeşil alanlar, büyük ölçüde yenilenen makine parkı ve otobüs filosu…

Bu arada Malatya’ya birincilik ödülü getiren Sanat, Okuma ve Eğitim Merkezi, Malatya tarihinde ilk kez hizmete açılan Semt Konakları, Çok Amaçlı Sosyal Tesisler, Aile Danışma ve Destek Merkezi, Kadın Kültür ve Spor Merkezi, Belediye Şehir Tiyatrosu, Seyyar tiyatro ve sinema sahnesi fonksiyonuna sahip TIR aracı… Bütün bunlar Malatya’nın modernleşme ve emsalleriyle yarışma adımları. Bu çerçevede, şimdiye dek yapılanların çok ötesinde geniş katılımlı ulusal ve uluslararası ölçekte kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirilmesiyle, medeniyet yarışında Malatya da iddiasını ortaya koymuş bulunuyor…

Hayata geçirilen birçok yatırım ve hizmetin yanı sıra;

İçerisinde olimpik yüzme havuzu, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, sauna ve Türk hamamı,  bilardo ve fitness salonu, mini golf ve tenis kortlarının bulunduğu 10 dönüm arsa üzerine kurulacak yeni Yaşam Merkezi, Kentin sosyal yaşantısına çok renkli bir boyut kazandıracak.

Diğer taraftan dev yapay göleti, ticari alanları, inşa edilecek modern konutları ile çağdaş yerleşim anlayışında yeni bir seviye kazandıracak, Horata Vadisi Projesi… İçerisinde hayvanat bahçesi, suni göletler, botanik bahçesi, koşu parkuru, çocuk oyun ve eğlence bölümü, spor ve diğer etkinlik alanlarının bulunduğu 267 dönümlük Kültür Parkı geleceğin Malatya’sında çarpıcı köşeler olmaya aday.

Şehrin tarihi dokusunu bozmadan, eski meydanları düzenleme ve yeni meydanlar açma çalışmaları da devam ediyor… Eski Şıra Pazarı, Mısır Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Sabit kapalı semt pazarları, Kuşak yolları, Havuzlu kavşakları, Kültür Sanat Sokağı, Yeni Kültür ve Sanat Galerisi, Geçmişteki yapıyla uyumlu olarak inşa edilecek Kernek Meydanı, gerçekten heyecan verici projeler.

Karakavak bölgesinde oluşturacak ve şehri tek merkezli halden kurtaracak yeni uydu kent,  alt merkez olarak Malatya’yı BÜYÜK ŞEHİR görüntüsüne kavuşturacak önemli bir hamle olacak…

Bunun gibi daha birçok özgün proje ile Malatya, “Büyükşehir” hedefine hazırlanıyor. Şüphesiz Büyükşehir statüsü, Malatya’nın ve Malatyalıların heyecanına heyecan katacak. Öyle görünüyor!

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar