Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. İSMAİL KAPAN
Malatya, dünya markası olmak...
28 Ekim 2011 Cuma 16:56

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde; 1644 yılında Malatya’da tam altı tane cerrah, (bugünkü yaygın kullanımı ile operatör doktor) bulunduğunu yazar...

Yüzyıllardan beri, önemli bir ticari ve askeri merkez konumunu muhafaza etmiş olan bu şirin şehrimiz; ilmi ve kültürel sahada da, pek çok önemli şahsiyetler yetiştirmiş ve yetiştirmektedir.
Merhum Turgut Özal’ın öncülüğünde, dünya çapında bir tıp merkezi haline gelen İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, özellikle karaciğer nakli konusundaki göz kamaştırıcı başarılarıyla artık bir dünya markası haline gelmiş bulunuyor.

Prof. Dr. Sezai Yılmaz başkanlığındaki organ nakli ekibi, bugüne kadar yüzlerce karaciğer nakli ameliyatı (2008’de 153, 2009’da 108 ve 2010 yılında 175) gerçekleştirerek, Avrupa’da birinci, dünyada da ABD’den sonra ikinci sıraya oturarak zirve yapmış bulunuyor. Hali hazırda aynı anda dört ayrı karaciğer nakli operasyonunu gerçekleştirebilecek ekip ve donanıma sahip Turgut Özal Tıp Merkezi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen doktorlara da bu alanda eğitim veriyor. Aynı merkez şimdi çıtayı daha yükseğe koyuyor!..

Bir hafta önce resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile, Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde, Karaciğer Nakli Enstitüsü kuruluyor. İşte bu hamle, hem İnönü Üniversitesini hem de Malatya’yı, dünya tıp literatüründe çok daha farklı bir konuma yükseltecek. Zira sadece karaciğer nakli ile ilgili olarak, bu enstitü türünde ilk olacak. Halen Londra ve Paris’te ikişer ve ABD’de 3-4 tane organ nakli enstitüsü bulunuyor. Kısacası Malatya ve Üniversitesi, tıp alanında bir dünya markası oluyor. Bir Malatyalı olarak bunun beni ne kadar sevindirdiğini anlatamam...

Malatya son senelerde pek çok sahada ciddi gelişmeler kaydediyor. Elbette alınması gereken daha çok mesafe var. Ama gelişmeler gerçekten ümit verici. Değerli Valimiz, Doç. Dr. Sayın Ulvi Saran, akademik kariyer sahibi bir mülki idareci olarak, kalkınma ve ilerleme ile ilgili her şeyin okumakla başladığı gerçeğinden hareketle, Malatya’da okuma seferberliği başlatmış bulunuyor. Bunun için de çok ciddi organizasyonlara imza attı. ‘MALATYA OKUYOR’ kampanyası çerçevesinde, aynı anda yirmi iki bin kişinin kitap okuması; bu alanda, hafızalarda yer edecek bir rekordur.

Kitap okuma konusunda ülke olarak, dünya sıralamasının çok gerilerinde yer aldığımız acı bir gerçektir. Dolayısıyla hangi şehir olursa olsun, bu alanda çıtayı yükseltmek için yapılacak bütün çalışmaları alkışlamaya hazırız. Zira eğitim her şeyin temeli. Ama kaliteli ve nitelikli eğitim standardını da hiç unutmayalım.

İnönü Üniversitesi’nin tıp alanında yakalamış olduğu yüksek başarıyı, hem tabii bilimlerin diğer dallarında, hem de sosyal bilimlerde de göstermesini dört gözle bekliyoruz.
Malatya bugüne kadar çok kıymetli insanlar yetiştirdi. Bundan sonra da bilim dünyasına kazandıracağı kıymetlere ülke olarak çok ihtiyacımız var.

www.belediyegazetesi.net

Bu yazı toplam 844 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar