Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. HASAN FEHİM ÜÇIŞIK
Liselerin Yapısında Değişiklik Önerileri
22 Eylül 2011 Perşembe 18:14

Ülkemizde ortaöğretim kurumları eskiye oranla çok fazla türe ayrılmıştır. Bunun sebebi, her bir programın ayrı bir lise olarak yapılandırılmasıdır. Mesela eskiden bir lisede genel lise programının yanında ikinci bir program olarak Ticaret Şubesi veya Kolu bulunmaktayken sonradan yaygın uygulama genel liselerin dışında Ticaret Lisesi açılması şeklinde olmuştur. Geçmişte genel liselerde Edebiyat kolu, Fen kolu ayırımı yapılmaktayken daha sonra Fen Liseleri açılmıştır.

Fikrimizce, lise türleri olabildiğince azaltılmalı, hatta teke indirilmeli, eğitimin özelliğine ve mesleklere göre, seçimlik dersler, kol veya şubeler olmalı ve ders geçme sistemi uygulanarak tercih değiştirme imkanı en geniş şekliyle tanınmalıdır. Bu tür kurum ayrılıkları, ikinci bir lise açılmamış olan pek çok şehir ve beldemizde öğrenci ve ailelerinin tercih imkanını ortadan kaldırmakta veya esaslı biçimde sınırlandırmaktadır. Fikrimizce, üniversitelerde farklı sayıda fakülte ve bölüm olabildiği gibi, her semt veya beldedeki bir lisede de değişik sayılarda çeşitli programlar olabilmelidir. Böylece, çeşitli türdeki liseler birleştirilerek bir müdür, bir öğrenci işleri bürosu, bir kütüphane, bir spor salonu, bir laboratuvar ve diğer bilimsel ve sosyal tesislerden birer tanesinin yeterli olmasıyla önemli tasarruf ve öğretimin türüne göre ayırım olmaksızın tüm öğrencilerin birlikte eğitim görmesi dolayısıyla sosyal yararlar sağlanacaktır.

Uyguladıkları programların sayısı ve çeşitleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, ortaöğretim kurumlarının her biri, kural olarak, yalnızca lise olarak adlandırılmalı ve çeşitli beldelerdeki ve aynı il veya ilçenin çeşitli semtlerindeki liselerin o şehrin veya yörelerin ihtiyacına göre aynı veya farklı programları olabilmelidir. Aynı farklılık yabancı diller yönünden de olmalıdır. Mesela batıda Bulgarca ve Rumca, doğuda ve güneydoğuda Farsça, Arapça gibi komşu ülkelerin dilleri de öğrenilebilmelidir.

Bizce, liselerde program çeşitliliği, ortaöğrenimde öğrencilerin çoğunluğunun teknik ve mesleki eğitime yönelmesi yönünden de yararlı olabilecek ve çift dalda eğitime imkan tanındığı takdirde her lise öğrencisi bir veya iki meslek edinebilecektir. Böyle bir uygulama, ortaöğretim öğrencilerinin üçte ikisinin mesleki ve teknik eğitime yönlendirilmesini öngören Milli Eğitim Şurası Kararlarının ve Kalkınma Planları hedeflerinin tamamen ve belki de fazlasıyla gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bize göre, katılımcı demokrasi veya yönetişim anlayışı çerçevesinde okul aile birliklerinden, eğitime sosyal ve mali destek sağlanması dışında, seçimlik derslerin ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek alt ve üst sınırlar içinde her dersin haftalık ders saatinin belirlenmesi gibi konularda da yararlanılmalıdır.

Fikrimizce, Devlete ait yükseköğretim kurumlarında olduğu gibi, kamuya ait liselerde de öğrencilere, öğrenim kredisi ve katkı payı kredisi gibi, mali destek sağlanarak yeterli miktarda harç alınmalı ve bu liseler mahalli idarelere devredilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, yalnızca liselerin standartlarını belirleyip denetimlerini yapmalıdır.

www.belediyegazetesi.net

 

 

Bu yazı toplam 1729 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar