Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. İSMAİL KAPAN
Limni’de Bir Malatyalı Bilge: Niyazi-i Mısrî
18 Haziran 2012 Pazartesi 21:38

“Ârif-i kâmil kelamın duymağa irfan gerek/Sırrı muğlakdır gönülde, zevk ile vicdan gerek! ...
Ey Niyazî, Hakka vuslat, herkese olmaz nasîb/Güneşten zıya alacak, ay gibi insan gerek!”

Malatya mülki idaresi ile yerel yönetimi, büyük takdir toplayan kültürel faaliyet ve hizmetlerine, hız kesmeden devam ediyor. Valilik ve Belediye Başkanlığının ortak çalışmasıyla, düzenlenen ve üç yüz binden fazla kişinin ziyaret ettiği, Doğu ve Güney Doğu Bölgelerinde bugüne kadar tertip edilen en başarılı kitap fuarından sonra, geçtiğimiz günlerde de Yunanistan’ın Limni adasında; “Malatyalı Bilge: Niyazi-i Mısrî”, Uluslararası Paneli gerçekleştirildi...

Bilindiği gibi, Sofiyyenin meşhurlarından ve Halvetî meşâyihinden olan Niyazî-i Mısrî (rahmetullahi aleyh), 1618’de Malatya’nın İşpozi kasabasında (Bugünkü adıyla Soğanlı Köyü) dünyaya gelmiştir. Babası Soğancızâde Ali Çelebidir. Asıl adı Mehmet’tir. Mısır’da tahsil gördüğü için, “Mısrî” mahlasını almıştır. Niyazî de mahlas ismidir. İlim tahsili için Diyarbakır, Mardin, Bağdat gibi birçok şehre seyahat etmiştir. İstanbul’da da kısa müddet ikamet etmiştir. Daha sonra Uşak ve Elmalı’ya gitmiştir. Elmalılı Ümmî Sinan’dan hilafet almıştır. Daha sonraları Bursa’ya yerleşmiştir... Tarihte pek çok İslam büyüğünün başına geldiği üzere, Niyazi-i Mısrî hazretleri de, devrin siyasi şartlarından ve yanlış anlaşılmaktan kaynaklanan sebeplerle, Limni adasına sürgün edilmiştir. On beş sene burada menfada kalan Mısrî hazretleri, vefatından bir yıl önce affa uğramasına rağmen, ikinci kez aynı yere nefyedilmiştir. 1693’te vefat eden merhumun Kabr-i şerifi Limni’dedir.

Değerlerine titizlikle sahip çıkan Malatya Kent Konseyi, her sene 16-22 Mart tarihleri arasında Niyazi-i Mısrî Haftası tertip etmektedir. Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın inisiyatifiyle, Battalgazi ilçesinde, yirmi dönümlük arazi üzerinde Niyazi-i Mısrî adına, Tasavvuf Kültür Merkezi kurulmak üzere, çalışmalar devam etmektedir.

Mısrî hazretlerini yurt dışında da, daha geniş çapta tanıtmak üzere faaliyetlerde bulunan Malatya Valiliği ve Belediye Başkanlığı, bu sene, Limni’de uluslararası panel düzenledi.

Panele Malatya Valisi Ulvi Saran, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Başkan Danışmanı Ziya Kesriklioğlu, Battalgazi, Gökçeada ve Eceabat Belediye Başkanlarıyla, Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden çok sayıda iş adamı ve akademisyen katıldı.

Cemalnur Sargut, Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Kara, Prof. Dr. Paul Ballanfat ve Psk. Dr. M. Neşat Önal’ın tebliğ sunduğu panelde; katılımcılara, Prof. Dr. Hasan Kavruk tarafından hazırlanarak Malatya Belediyesi tarafından yayınlanan, Mısrî’nin Divan-ı ilahiyat adlı eseri, hediye olarak dağıtıldı... Pek kıymetli divanından başka, Arapça ve Türkçe yazmış olduğu, manzum ve mensur çok sayıda başka eserleri de mevcuttur.

Niyazi-i Mısrî dolayısıyla kurulan münasebetler, Malatya ve Limni’yi “Kardeş Şehirler” konumuna getirdi... Mısrî hazretleri diyor ki: “Ârif gezer halk içinde, herkes tanımaz onu/Aşk ateşinde yanarak, hâk ile yeksân gerek!”

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 1062 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar