Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. HASAN FEHİM ÜÇIŞIK
İşçi Şirketleriyle İlgilenilmesi Gereği
16 Aralık 2011 Cuma 09:36

1970’li yıllarda ülkemiz ekonomik sıkıntılar içinde iken pek çok Belediye Başkanı beldelerinin itfaiye arabası gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere Almanya’ya giderek hemşehrilerinden yardım talep etmişler, bunun üzerine, gurbetteki işçi vatandaşlarımız şehir ve beldelerine fazlasıyla katkıda bulunmuşlar ve ayrıca kalıcı tesisler kurulması için önayak olunmasını istemişlerdir.

İşçilerimizin bu ısrarlı talepleri üzerine işçi şirketleri denilen şirketler kuruldu.Bu şirketlere, o beldelerden olan işçilerimizin yanısıra, gurbet arkadaşları ve yurtiçinde çalışan pek çok vatandaşımız da ortak oldular. 

Bu şirketler, hemen her ilimizde yaptıkları yatırımlarla ülkemizi hızla kalkındıracak ve refahın tabana yayılması yönünden önemli katkılar sağlayacaklardı. 

İşçi şirketlerinin desteklenmesi amacıyla Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası adıyla bir banka kuruldu. Bu banka ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası bu şirketlere çok miktarda kredi kullandırdılar. Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası, çok sayıda işçi şirketine, destekleme amacıyla, ortak da oldu ve bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarına bu bankanın belli sayıda görevlisi de üye olarak seçildiler. 

Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası uzmanları işçi şirketlerinin yatırımlarını inceliyor, irdeliyor ve bu çalışmaların sonucunda uygun bulunduğu takdirde kredi açılıyordu.  

Sağlanan bütün bu teknik ve mali desteklere ve yönetime katılmalara rağmen işçi şirketlerinin hemen hepsi çıkmaza sürüklendi.Çünkü bu şirketlere anılan bankalar aracılığıyla kullandırtılan Avrupa İskan Fonu kaynaklı krediler kur garantisiz idi ve Türk lirasının değeri defalarca ve önemli oranlarda düşürülmüştü. 

1982 Anayasasının, Devleti, yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının anavatanla bağlarının korunması ve yurda dönüşlerinde yardımcı olunması için gereken tedbirleri almakla yükümlü kılan hükmüne (m.62) rağmen, işçi şirketleri için, nedense, 1980’li, 1990’lı yıllardaki banker olaylarında yüzde yüzden fazla faiz hayaliyle para kaptıranlar ve yüksek faiz vadeden kıyı bankacılığı kuruluşları ile banka mağdurları için olduğu gibi veya 2000’li yıllarda İstanbul’da devlet görevlileri ile tanınmış işadamları arasında yapılan toplantıların ardından çıkarılan ve firmaların bankalara olan borçlarını, çeşitli kolaylıklar sağlayıp yeniden yapılandıran, kısaca, İstanbul Yaklaşımı adıyla anılan kanunda öngörülene benzer bir çözüm ortaya konmadı. 

Bizce, bu konuda çözüm seçenekleri belirlenmeli ve ekonomimizin fevkalade kötü olduğu bir dönemde yatırım yapan vatansever işçilerimiz ile ortaklarının mağduriyetleri giderilmelidir. Bize göre, böyle bir çözüm, yurtdışındaki vatandaşlarımızın ekonomimize katkılarının önemli oranlarda artarak sürmesini de sağlayacaktır.

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 1537 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar