Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halil İbrahim Şenol
Geleceğin Kentini Yaratmak
07 Ocak 2013 Pazartesi 02:00

İzmir’in son yıllarda en hızlı, aynı zamanda planlı ve düzenli gelişen ilçesi Gaziemir; tam anlamıyla bir cazibe merkezine dönüştü. Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), sivil ve askeri havaalanı, Sarnıç’ta yoğunlaşan bacasız sanayi, ilçe yüzölçümünün yüzde 65’ini oluşturan ormanlar, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu dinamik nüfus yapısıyla bilinen Gaziemir’in gelişimi; son yıllarda daha da hız kazandı.

Eğitimden sağlığa, çevreden tarihe, kültür-sanattan altyapıya sayısız projenin gerçekleştiği ilçemizde, yerel hizmetin kalitesi ile çeşitliliği arttı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen eşgüdümlü ve verimli çalışmayla kentimizin çehresi büyük hızla değişti.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Gaziemir’de kurulacak olması, Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun havacılık teknolojisi ile ilgili iki programının okutulduğu Ahmet Eroğlu Eğitim Tesisleri’nin faaliyete geçmesi, ilçenin ilk devlet hastanesine inşaatının tamamlanması, Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi’nin (İZBAN) tamamlanması gibi bir dizi gelişme ile belediyemiz tarafından yürütülen çalışmalar; 2012 yılını adeta bir dönüm noktasına dönüştürdü.

“Eğitimli ve sağlıklı gençlerin yaşadığı kentlerin hızla geliştiği inancıyla”, bu iki alanda yaptığımız çalışmalar, İzmir’e ve Türkiye’ye örnek oldu. 2009’da 500 öğrenci, 12 öğretmenle yola çıkan Gaziemir Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (GAZİGEM), dört ayrı merkezde 2058 öğrencisi, 52 öğretmeniyle İzmir’in en büyük dershanesine dönüştü. LYS’de yüzde 94,28’lik başarı oranı yakalayan GAZİGEM, gurur abidemiz oldu. Üniversite ile Anadolu ve Fen Liseleri’ni kazananların bir önceki yıla göre ikiye katlandığı 2012 yılında ise, GAZİGEM’in öğretmen sayısı 58, öğrenci sayısı 2 bin 200’e ulaştı.

Sağlık alanında yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız için başlattığımız ‘Evde Bakım Projesi’ adından kısa sürede gıpta ile söz ettirdi. Bakım ve tedavi desteğinin dışında; evlerinin bakım-onarımları ile temizlikleri yapılan yaşlılarımızın, gıdadan yakacağa kadar her türlü ihtiyaçları karşılandı. Hasta Nakil Ambulansı hizmetiyle desteklenen bu projenin yanı sıra, hayvan hastanemiz açıldı. Yeni ve son teknoloji cihazlarla donatılan Sağlık İşleri Müdürlüğümüz, cenaze hizmetlerini de 7 gün 24 saat esasıyla vermeye başladı.

2012 yılında bu hizmetler ek olarak, Hoş geldin Bebek Projesi’ni başlattı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında, doğum yapan tüm anneler ziyaret ediliyor. Doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile Bebek bakımı konusunda bilgileri içeren kitapçık verilen anneler ile bebeklerinin sağlık durumu takip ediliyor. Görevliler, annelere kitap, bebeklerine de çeşitli hediyeler armağan ediyor ve Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un selam ve kutlama mesajlarını iletiyor.

2011 Nisan ayında yeni yüzü ve profesyonel organizasyonuyla çıtasını yükselten 14. Uluslararası Gaziemir Çocuk Şenliği sırasında, Gaziemir Belediyesi bir başka ‘ilk’e imza attı. Yeni festival alanı, sentetik buz pisti salonu, hayvan hastanesi, hizmet şantiyeleri, sera ve parklar ile semt evlerinin aralarında bulunduğu 14 tesis ve hizmet alanının açılışı aynı anda gerçekleştirildi. 2012 yılında da temalı olarak kutlanan şenlik bir markaya dönüştü.

Eski adı Seydiköy olan Gaziemir’in tarihini yeni kuşaklara aktarmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ilçeye bir ‘Anı Evi’ kazandırıldı. 1986 yılına kadar trenlerin uğradığı Seydiköy Tren İstasyonu, kent müzesi mantığıyla yapılan düzenlemeyle anı evine dönüştürüldü.
Mesleki ve hobi kurslarıyla kadınları aktif hayatın içine çekmeyi ve üretici hale getirmeyi amaçlayan Cumhuriyet Semt Evlerimizin sayısı 12’ye ulaştı.

Yağmur Suyu Kuşaklama Kanalı başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülen verimli ve yakın işbirliği 2012 yılında da devam etti. Beyazevler ve Sarnıç’taki altyapı, yol ve kaldırım çalışmaları, bu iki yerleşim bölgemizin kaderini değiştirdi. ESBAŞ’ın yanından Evka 7’e giden yolu inşa eden Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz ise, 2012 yılında tam anlamıyla asfalt ve altyapı seferberliği başlattı.

Kentimize estetik kimlik kazandırmak amacıyla Türkan Saylan adına düzenlenen Uluslararası Heykel Sempozyumu, 5 ayrı ülkeden 8 heykeltıraşın katılımıyla gerçekleşti.
Üye sayısı 450’yi bulan Gaziemir Kent Konseyi ile kadın, genç ve engellilere yönelik projeler ile çevre, eğitim, sağlık ve kültürel konularındaki onlarca çalışmaya hayata geçirdik, yerel sesin güçlenmesine olanak verdik.

Belediyemizin 59 branşta düzenlediği ücretsiz kurslar, her yaştan Gaziemirliye yeni ufuklar açtı. Talep patlaması yaşanan kursların düzenlendiği 14 ayrı merkez, 6 bini aşkın kursiyeri bir araya getiriyor.
Çevreye ve yeşile duyarlı yönetim anlayışımız, İzmir’de geri kazanımla ilgili projeyi ilk hayata geçiren belediye olmamızla birlikte daha da pekişti. 250’den fazla özel kumbara aracılığıyla,  kağıt, karton, plastik, cam, pet gibi ambalaj atıkları artık, evsel atıklardan ayrı şekilde toplanıyor.

Akıllı, çevreci ve teknolojik özellikleriyle İzmir’de bir ilk olacak yeni hizmet binamızın temeli atıldı. 250 bin kişiye hizmet verecek şekilde planlanan yapımı bu yılın sonunda tamamlanacak.

Kurulduğu günden bu yana ilçenin sosyal ve ekonomik hayatının merkezi olan Abdullah Arda Meydanı ve çevresini yeniden şekillendirecek proje için çok özel bir çalışma gerçekleştirildi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile ortak hazırlanan proje, söz konusu alandaki hisse sahiplerinin anlaşması durumunda hayata geçirilecek.

Amatör kulüp ve sporculara desteğin yanı sıra, vatandaşlarımızın spor yapma olanaklarını artırmaya yönelik çalışmalar sergiledik. Yıl boyunca neredeyse hiç boş kalmayan Atatürk Kültür Merkezi’nde, birbirinden ünlü isimleri vatandaşlarımızla buluşturmanın gurunu yaşadık.

Atıfbey Mahallesi’nde kentin ikinci meydanı yapımı tamamlanırken, Projesi İYTE tarafından çizilen yeni belediye hizmet binamızın inşaatının tamamlanacağı 2012 yılında, Sevgi Yolu 3. ve 4. etap projelerinin ihalesi gerçekleştirildi. İlçemize eski adı Seydiköy’e ismini veren  Seydi Baba Türbesi ve Rekreasyon Projesi’nin ihalesi tamamlanıp, yapımına geçildi.

Başta muhtarlarımız ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olmak üzere, her kesinden insanın sesine kulak vererek yürüttüğümüz çalışmaların yer aldığı bu faaliyet raporunu, halkımızın görüşlerine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Önümüzdeki dönemde hizmet ve projelerimizin temposunu arttıracağımız inancıyla bizlerden desteğini esirgemeyen Gaziemirli hemşehrilerimin 2013 yılını kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyorum.

www.belediyegazetesi.net


 

Bu yazı toplam 1001 defa okunmuştur
DİĞER BAŞKANLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar