Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Tevfik Göksu
Birlikte Şimdi Daha Fazlası
29 Mart 2019 Cuma 02:51

Esenler, coğrafi olarak İstanbul'un tam merkezinde, sosyolojik olarak ise şehrin periferisinde kalmış bir ilçedir. Nüfus olarak İstanbul'un en yoğun ilçesi olan Esenler Türkiye'nin bütün illerini temsil eden bir demografik yapıya sahiptir.   

Bundan 10 yıl önce Esenler'in en öncelikli sorunlarını tespit ederek işlere başlamıştık. Bunlar;

1- Algı Sorunu

2- Fiziksel ve Mekansal Sorunlar

3- Sosyolojik Sorunlar

4- Kültürel Sorunlar

5- Coğrafi Sıkışmışlık

Stratejik planlama çerçevesinde, geçen 10 yılda ilçedeki tehditleri fırsata, zayıf noktaları da güçlü noktaya dönüştürerek ilçedeki tüm bu birincil derecedeki sorunları bitirdik. Önce algı sorununu ortadan kaldırdık. Esenler'in çoğrafi olarak çok kıymetli bir konumda bulunduğunu, yapılacak fiziki ve mekansal düzenlemelerle İstanbul’un en gözde ilçesi olacağı inancını yerleştirdik. Yaptığımız fiziki, sosyal ve kültürel dönüşümlerle de bu inancı pekiştirdik. Bir anda "Esenler'de yaşamaktan mutlu musunuz?" sorusuna verilen cevaplar yüzde 60'lardan yüzde 95'lere çıktı. 10 yıl önce "Suç ve suç işleme" oranlarında İstanbul ilçeleri arasında ilk sıralarda bulunan Esenler bugün son sıralarda yer alıyor.

Okulların dışında hiç bir kamu binası olmayan Esenler, İBB ve tüm devlet kurumlarımızın desteği ile bugün kamu hizmet binalarını yüzde yüz tamamlamış ender ilçelerden birisi haline geldi. Eğitim, sağlık, spor, çevre, kültür ve sosyal belediyecilik  alanında yaptığımız yatırım ve projelerle Esenler büyük bir sosyolojik dönüşüm yaşadı. Çocuklar (Türkiye'nin ilk çocuk sokağını açtık), gençler, engelliler, yaşlılar, kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimi için hazırladığımız özel projelerle, Esenler'de belediyemizin elinin değmediği tek bir yer ve tek bir fert kalmadı. Yoksulluk ve yoksunluğu önleyici tedbirlerden (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi EDİM), uyuşturucu ile mücadeleye (% 100 Hayat Projesi),  güvenlikten işsizliğe çare olmaya kadar  -ki Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) Projemizle 40 bin kişinin istihdamını sağladık- her alanda yürüttüğümüz çalışmalarla öncelikli bir çok problemi halleden Esenler, kendi sınırları içerisinde bulunan askeri alanın belediyemize devri ile coğrafi sıkışmışlık sorununu da çözdü.

Ancak, bugün itibariyle Esenler'de spesifik olarak duran en temel sorun, imar ve mülkiyettir. Genel anlamda ise yapı stoğu eksikliği ve çarpık yapılaşmadır. Bu sorunlar da bu dönem çözüme kavuşturulacaktır.

Bu çerçevede; yeni dönemde Esenler'e 5 temel vizyon belirledik.

1 - Daha Zengin Birey

2- Daha Huzurlu ve Güvenli Esenler

3- Daha Kaliteli ve Nitelikli Bir Hayat

4- Daha Planlı, İmar - Mülkiyet Problemleri Bitmiş ve Yenilenmiş Bir Esenler

5- Geleceğe Hazır, Güven ve İstikrarla Daha Da Büyüyen, Çocuklarımıza Gönül Rahatlığıyla Bırakacağımız Daha Modern ve Daha Çağdaş Bir Esenler

Şimdi bunları biraz açmak istiyorum.

Bireysel Belediyecilik olarak tabir ettiğimiz bu yeni dönemde, insanımızın refah seviyesini artıracak çalışmaları önceleyeceğiz. Bunlardan birincisi; ilçemizde 40 bin kişinin tekstil sektöründe çalıştığını dikkate alarak başlattığımız tekstil projemizle (ESTEKS) yaklaşık 200 bin insanımıza yansıyacak ekonomik katkı sunacağız. Projemizle istihdama yüzde 50, ilçe ekonomisine  de yüzde 30 katkı sunmayı ve yerel kalkınmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz.

 Daha zengin birey hedefimizde ikinci bir projemiz ise Nar Projesi. Esenlerli ev hanımlarının, el emeğiyle ürettiği her türlü ürünü onlar adına internet üzerinden satışa sunacağız. Ev hanımlarımıza özel sanal market kuruyoruz. Ayrıca ilçedeki iki farklı noktaya, ürünlerin satalabileceği yerler yapıyoruz. Böylelikle Esenler'de hanımların el emeği, göz nuru ürünleri, hem yüz yüze hem de internet üzerinden  kazanca dönüşecek.

Güvenli Şehir Esenler Projemizin 3 ayağı var. "Güvenli Park", "Güvenli Okul", "Güvenli Sokak". Projenin"Güvenli Park" ve"Güvenli Okul" ayağı tamamlandı ve ilçedeki tüm çocuk parklarına ve okullara toplam 780 kamera yerleştirildi.  Projenin üçüncü ayağı olan "Güvenli Sokak"ta ise tüm cadde ve sokakların kamera ile takip edilmesini amaçlıyoruz. Esenler'deki sokak ve caddelere toplam 1.200 kamera konuldu. Projenin üçüncü ayağı da tamamlandığında Esenler en güvenli şehirlerden birisi olacak.

Bitirdiğimiz birincil fiziki sorunlara ilave olarak yeni devlet hastanesinden, ulaşım hizmetlerine, otoparklardan, spor, eğitim ve kütüphane vadilerine, bölgenin en büyük Millet Bahçelerine kadar yapılacak yatırımlarla Esenlerlinin yaşam konforu en üst düzeye çıkacak.  Esenler Spor Vadisi, Hakkı Başar Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi  mahalle yüzme havuzları, bilim vadisi, yeni mahalle meydanları, çocuk mahallesi, nostaljik tren, Kadın Yaşam, Spor ve Aktivite Merkezi, gençlik merkezleri, hanımlar konağı, mahalle kreşleri, nikah sarayı gibi yeni projelerimiz ikincil derecedeki fiziki problemleri çözücü ve konforu artıcısı çalışmalar olacak.

Eski dönemlerde yapılan Esenler'de yaklaşık 98 bin  konutun acilen yenilenmesi gerekiyordu. Bunlardan 41 binini yeniledik. Geriye kalan 57 bin konutun yenilenme stratejisi projeksiyonu da belirlendi. Mülkiyeti belediyemize devredilen askeri - rezerv alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızın koordinesinde yaptığımız imar çalışmaları çerçevesinde 40 bin konutun yenilenmesi, 17 bin konutun da kendi içinde dönüştürülerek yenilenmesi planlanmış ve takvimlendirilmiştir. Rezerv alanındaki ilk konutların temelini, 14 Mart 2019 tarihinde attık.  Esenler'in 10 yıllardır çözülmeyi bekleyen imar ve mülkiyet problemleri bu dönemde kökünden çözüme kavuşmuş olacak. Böylece hem 16.500 konut sahibinin umutla beklediği imar sorunu çözülmüş olacak hem de Esenler içinde açılacak 1.5 milyon metrekare alan ile şehir nefes alacak.

Rezerv alanda kurulacak yeni şehir  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ortak çalışması ile en akıllı ve en güvenli şehir projeksiyonunda inşa edilecek.  Fiziki yatırımlarını tamamlamış, mülkiyet problemlerini çözmüş, yeşil alan miktarı en fazla ilçelerden biri haline gelmiş Esenler, artık geleceğe daha güvenle bakan modern bir şehir olacak. Dünyada örnek gösterilecek bilişim altyapısına sahip Esenler, İstanbul'un en seçkin ilçeleri arasında yerini alacak.  

Esenler halkının emaneti bize verdiği 2009 yılından bugüne kadar Esenler için çok çalıştık. Sizin bize her zaman verdiği destek ve güçle kendimizi daha çok çalışmak zorunda hissettik. Bugün de sizden aldığımız güçle aynı heyecan ve coşku ile hizmete devam edeceğiz. Bu yeni dönem hem Esenlerimiz, hem de İstanbulumuz için çok daha şanslı bir dönem olacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım Başkanımız gibi iki önemli ismin şemsiyesi altında, Esenler'e çok büyük hizmetlerin yapılacağını bilmenizi isterim. Şiarımız olan 'Gönül Belediyeciliği'nin bir tezahürü olarak, yeni dönemde sizlerle olan gönül bağımızın daha da güçleneceğine inanıyorum. "Birlikte şimdi daha fazlası" diyorum ve yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur
DİĞER BAŞKANLAR
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu