Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDURRAHMAN DİLİPAK
Belediyelerin Kültürel Etkinlikleri Üzerine
06 Mart 2013 Çarşamba 20:14

Belediyelerin kültür etkinliklerini, toplumun genel talepleri ve toplumun nitelik ve niceliklerine, seviyesine gore düzenlenmesi büyük önem arzediyor. Yoksa yapılan iş “eli ayağı boş değil, tuttuğu iş değil” şeklinde oluyor.. Faydası olmuyor..
Kesinlikle etkinlikler yapılırken, konu ile ilgili STK ve DTÖ’lerin daha işin başından katılımlarının sağlanması büyük önem taşıyor..
Belki bazı etkinliklerin, sürekli / seri şekilde olması gerekiyor.
Bazı etkinliklerin günün önemine uygun olması gerek. Aslında hemen hemen her hafta bir uluslararası gün ya da tariihi- dini bir gün var.. Bu günlerde, bu günün muhatabına yönelik ve o maksatla kurulan derneklerin bu sürece katılması ile bu etkinliğin yapılması önemli..

Sürece kesinlikle öğrencilerin etkin bir şekilde katılımının sağlanması gerek.. Eğer öğretmenler öğrencilerini yönlendirecek olursa katılım çok yüksek olacaktır. Hele hele bunu bi ev ödevi şeklinde verecek olursa katılım çok daha yüksek olacaktır. Bu konuda Üniversitelerde öğrenci kolları, okullarda sınıf öğretmenleri ile bu iş yapılabilir..
Meslek edindirmeden, sanat öğretimine kadar daha çok özendirici, teşvik edici bir yaklaşımla bu etkinlikler planlanabilir.
Sergi de yapılabilir elbette, konserde, ama belediye etkinliklerinde özellikle işin öğretici ve açıklayıcı yanı önemli. Bir sanatçının adını söylerken, onu kısaca tanıtmak, bir eseri seslendirirken eserin kime ait olduğunu, kaçıncı yüzyıl, bestekarının kimliği, hangi makamda okunduğu, sazların ne olduğu, özelliği hakkında da bilgi verilebilir.

Etkinlikler çeşitlendirilmeli biraz da, halkın daha çok ilgisini çekmesi için. Mesela, bir konferansla ilgili, girişte bir fotograf ya da resim sergisi de olabilir.. O dönemi anlatan bir şiir ya da eserin seslendirilmesi de ilgi çekici olabilir belki.
Kesinlikle katılımcı, çoğulcu bir anlayışla, öğretici, açıklayıcı bir disiplinle bu işlerin yapılması, eğitim kurumlarının ve sivil toplumun katılımının desteklenmesi büyük önem taşıyor..

Belediye kültür etkinlikleri, daha çok halka açık konser ya da konferanslar şeklinde oluyor ama, bana kalırsa belki bir sınıf kalabalığı kadar genç ya da kadın, işçi, esnafla, mini konuşmalar, forumlar da düzenlenebilir.. Şiir, tarih okumaları mesela.. Kitlesel etkinlikler de önemli kuşkusuz, ama daha derinlemesine, sürekli bir disiplin gerektiren çabalar da önemli.

Bu anlamda bilim, sanat, felsefe kulüpleri oluşturulabilir belki.
Hep dışarıdan konuk çağırmak değil, yerli değerlerin envanterlerini çıkartıp onları da sahneye çıkartmak gerekir.
Mesela 80 yaşında bir amcanın, teyzenin de düne dair anlatacak çok şeyleri olsa gerek. Eğer evlerden toplanacak eski zaman fotografları bir zamanlar bizim memleketimiz diye sergilenecek olursa sanırım izleyenlerin de hoşuna gider böyle bir şey..

İlle de büyük meselelerinin konuşulması gerekmiyor, düğünler, sünnet törenleri, kıyafetler, kına geceleri, yemekler, ninniler, ağıtlar da konu edilebilir..

Etkinliklerin sosyal medya üzerinden duyurulması da önemli. Basın yanında STK ların katılımının sağlanması da önemli.. Belki hazırlık aşamasında onlardan destek olarak afiş ya da davetiyelere desteklediklerini belirten ifadeler konulabilir..
Etkinliklerin artık mutlaka realtime internet üzerinden yayınlanması gerekir.. Bunların video kayıtları, download edilecek şekilde internet sayfasına yüklenebilir. Süreklilik arzeden programlar için facebook sayfaları açılabilir.. Etkinlik sırasında spot cümleler twitterle duyurulabilir..

Belki, karton davetiyeler yerine, bülten şeklinde davetiyeler dağıtılırsa, bu bültenlerde bir önceki etkinlikteki konuşma özetleri ve resimler yer alacak olursa, insanların bu etkinliklere daha fazla ilgi göstereceklerini düşünüyorum..

Kesinlikle etkinlik sayısının bir kaç kat artması gerekir.. Her sosyal grup için ayrı bir etkinlik olmalı. Kadın, erkek, genç, çocuk, işçiler, memurlar, esnaf, öğrenci, daha bir çok grup..
Katılımcı, çoğulcu, şeffaf bir anlayışla, daha kültürlü bir toplum için el ve gönül birliği yapmamız şart.

Herkes layık olduğu gibi idare olunacak. Allah cahil ve zalim bir topluluğa hidayet vermeyeceğine gore, cahillikten kurtulmak için daha fazla okumaya, daha fazla dinlemeye ihtiyacımız var. Bu konuda belediyelere ve derneklere de büyük görevler düşüyor.

Selam ve dua ile..

Bu yazı toplam 2219 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu