Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDURRAHMAN DİLİPAK
Aday Olmayın!
22 Ekim 2012 Pazartesi 01:12

“Aday” olmak!

Şehidliğe aday olabilir misiniz, ya da çile’ye..

Herkes “belediye başkanlığı”na aday!

“Çekilmeliyim artık” diyen kaç kişi var.. “Benden daha ehil” insanlar var “, “daha genç ve sırada bekleyen arkadaşlar var” diye düşünen kaç kişi var!

İnsan kendi nefsi ile bile başedemezken, ailesini, çocuklarını yönetmekte bile aciz duruma düşebiliyorken, nasıl oluyor da, insanlar, bir ülke, bir halkın sorumluluğunu sahiplenmek konusunda bu kadar istekli olabiliyorlar!

Unutmayın, yaptıklarınızın değil sadece, yapmadıklarınızın da hesabını vereceksiniz!

Hz. Ömer, vefatından once “Rabbim” diyor, “yaptıklarımız, yapmadıklarıma ve yanlışlarıma keferat olur mu? Sıfır karla bu defteri kapatab,ilirisem eğer, bu benim için bir mutluluk vesilesi olacaktır”

Adil Ömer böyle diyor.

Bizimkilerin çok itibar ettikleri  “görev istenmez verilir” diye bir söz var.. O söz MÖ 350 yıllarından söylenmiş bir söz. Eflatuna ait. “Devlet” kitabında var.. Kamu görevine ihtirasla talip olanları eleştirir; ”ya başlarına geleceği bilmeyen cahiller bunlar” der “ya da ihtirasları gözlerini kör etmiş, art niyetli kişiler”dir.. Yöneticilik Eflatuna gore, tek şartla mümkündür, o da, belli bir tecrübe, bilgi ve olgunluğa eriştikten ve belli bir servete sahip olup, başarıları olan insanlar, topluma karşı manevi bir borç duygusu ile, şehrin ileri gelenleri tarafından, ücret almaksızın ve geçici bir sure için göreve getirilirse, bu meşru bir iş olur!

Paraya, kadına, makama ve güce ihtirası olan insanlar aday olmasın.

Cahil, ahlaki zaaf içinde ve korkak insanları o makamlara getirtmeyin.

Siyaset ve yöneticilik makamı, bazan dua ile istenen bir belaya döner..

Dünyanızı mamur ettiğinizi zannederken, ahiretinizi berbat edersiniz. Hatta gün gelir, dünyanızda berbat olur. Aile saadeti görmezsiniz, sağlığınızı yitirirsiniz.

Ne demişler : “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste”

Zulm ilea bad olunmaz.

Kocakarı ile Ömer kıssasını hatırlayın.

Kenar-ı Dicledeki kurt ve kuzuyu hatırlayın..

Siyaset merhamet, feragat ve fedakarlık mesleğidir. Bakıyorum da, kimleri, belinde kaşığı ile dolaşıyor..

Hani işi ehline verecektik, hani kendi nefsimiz için istediğimizi kardeşimiz için de isteyecektik.

Siyaset “İlah”(Hüküm koyucu)lık ve “Rab”(Terbiye edici)lik müessesesine dönüşebilir birilerinin elinde.. Siyaset yeri gelir bir “put”a dönüşür..

Merak ediyorum, siyasette bir yere gelmeyi arzu edenlerden kaç tanesi, hani bir siyasetname okudu mu diye sormayacağım, bir siyasetname kitabı gördü mü aceba..

Siyasetnameden vazgeçtim. Bir pendname , hani devlet başkanlarına öğüt veren bir , bir “öğüt kitabı” okudu mu.

Yok, yok, ondan da vazgeçtim, siyaset üzerine temel makalelerin yer aldığı bir kitap ya da iyice kolaylaştırayım, bir siyasi tarih kronolojisini, veya bir siyaset ansikloedisi, onu da kolaylaşitıralım,I bir siyasi kavramlar ve kurumlar sözlüğününü gözden geçirdi mi aceba!

“Bilmediğiniz şeyin peşine düşmeyin” denmedi mi bize!

Hani “okumadan da oluyor, başarılı bir sürü politikacı var, hangisi bunları okudu ki” diyebilirsiniz, tamam da onların geliş gayesi, şekli, belli.. “Sui missal missal olmaz”. Kaşını gözünü patlata patlata gidiyorlar.

Bizimkilere gelince, düne gore, , ötekilere göre elbette daha başarılı. Ama gitmeleri gereken yer, olmaları gereken seviye açısından çok gerilerde bir çoğu.

Düne göre değil, olmamız gereken yere göre kendimizi sorgulamalıyız.

Ötekiler “eksi”. Yemeyin, kasten yanlış yapmayın, aklı başında bir ekip kurun, bu günki hesapla “çok başarılı” işler yapabilrisiniz. Ama bizden beklenen bu değil.. Daha fazlası..

Allah cahil ve zalim bir topluluğa hidayet nasib etmez.

Yaklaşan belediye seçöimlerinde tekrar aday olmak isteyenler, ya da arkadaşlarının yerine geçmeyi düşünen acar adaylar bir daha düşünsünler..

Selam ve dua ile..

www.belediyegazetesi.net


 

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar