Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. İSMAİL KAPAN
ABD Sefiri Aslında Ne Demek İstedi?!
12 Şubat 2013 Salı 02:59

“Elçiye zeval olmaz…” sözünün asıl dayanağı, elçinin sadece ‘nâkil- nakleden’ olmasıdır. Söylediği veya söylemek istediği şeyleri, ona söyleten kendi devletidir…

Böyle alengirli mevzulara girmemek, iyi olurdu. Amma bedeni dinlendirirken, bazen zihni de bir takım sorularla çalıştırmak yararlı olabilir!.. Şimdi bu niyetle soralım: Francis Ricciardone aslında ne demek istedi? Daha doğrusu, neyin, nasıl olmasını istiyor?

ABD sefirleriyle sıkıntı yaşamak, “vakayı âdiye” den sayılabilir. Zira görünür- görünmez, bilinir-bilinmez o kadar çok ziyaret ve beyanatları vardır ki…
Bazen Türkiye duyduğu rahatsızlığı, dünyaya duyuracak şekilde açığa vurur. Hatırlayınız, Ricciardone’nin seleflerinden Eric Edelman, sonunda basın yoluyla şikâyetini duyurmak zorunda kalmıştı: “Üç aydır Başbakan Erdoğan’dan bir türlü randevu alamıyorum…” Şahsın kendisi de, daha önce Başbakan’ın keskin sözlerine hedef olmuştu: “Acemi Büyükelçi…” diye. Oysa Ricciardone,
geldiği görev itibariyle, acemi falan olamazdı. Kimileri, onun daha önceki görev yeri olan Mısır’da yaşadığı bazı problemlere göndermeler yaptı. Ama şüphesiz, Erdoğan’ın ihsas etmek istediği husus başkaydı. Elçiye, “münasip bir dille”, ‘Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı’, yani ona göre davranması gerektiği hatırlatılmıştı. Ricciardone daha önce aldığı bu ikaza rağmen, benzer tavırlara giriyorsa, oraya bir mim koymak gerekiyor. Zira mesele Elçi’nin kişiliği ve üslubunu aşıyor.

Nitekim AK Parti Genel Başkanı Hüseyin Çelik’in, çok sert tepkisi karşısında, bazılarınca “özür” mahiyetinde değerlendirilen bir mektup gönderdi. Aynı anda Dışişleri Bakanlığına bir ziyaret yaptı. Bu ziyaretin, çağrılma sonucu mu, yoksa kendi isteği ile mi gerçekleştiği netleşmedi. Ama hariciye vekâletimizde, sefirin diplomasi formatında ikaz edildiğine de şüphe yok… Lakin Elçi’nin, açıklama-
özür mektubuna rağmen; ABD Dışişleri Sözcüsü, “sözlerimizin arkasındayız” diye özetlenebilecek bir beyanla, “Asıl adres”i bir kez daha hatırlattı. İşte işin püf noktası burası: ABD böylelikle aslında ne diyor, ne yapmak istiyor? Yahut Türkiye’nin ne yapmasını bekliyor?..

Evet, Amerika bir şeylerden dolayı rahatsız… Bunu anlatmaya çalışıyor. Sayın Erdoğan, Şanghay Beşlisinden (Altılısı) yeni bahsediyor. Fakat Türkiye’nin Pekin ile uzun zamandan beri devam eden ortak bir füze programı var mesela. Geçenlerde de, Türk yerli yapımı olan ilk uydumuz, Çin tarafından uzaya gönderildi. Rusya ile de nükleer santral programı var ve hayli ilerlemiş safhada… Kısacası Türk –Rus ilişkileri de eskiye nazaran oldukça iyi durumda.
Ha bir de Türkiye’nin Suriye konusundaki dikkat çekici aktivitelerine bakmak lazım… Hele hele, İsrail’in hiç hoşuna gitmeyen; Mısır’la yakınlaşma, işbirliği, Suriye konusunda ortak çalışmalar vs. Küresel eksen kaymasından bahsedilen bir dönemde böyle temayüller, “Sam Amca”yı muhakkak rahatsız eder. Bilhassa Kuzey Irak Kürt Yönetimi ile Türkiye arasında, son dönemde kurulmakta olan iyi ilişkilerden duyulan rahatsızlık… İnsan hak ve hürriyetleri, demokrasi, uzun tutukluluk; hukuk filan, ABD için bunlar aslında tali meseledir. Öyle olmasa Guantanamo’daki toplama kampları nasıl izah edilebilir?

Buna bazıları hemen itiraz edebilir. Evet, ABD her yıl “insan hakları raporu” yayınlar. Herkese karne verir. Ancak kendisine yakın diktatörleri, diktatörlükleri de özenle korur. Tabi işi bitinceye kadar! Filipinlerde Marcos, Mısır’da Hüsnü Mübarek vb.

Özetleyecek olursak, Ricciardone’nin ülkesi demek istiyor ki; “Bana rahatsızlık vermekte ısrar edersen, ben de seni rahatsız edecek konular bulurum!..

Durum kısaca budur, ama telaşa da mahal yoktur.

www.belediyegazetesi.net

 

Bu yazı toplam 5109 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu