Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüzükbaşı İçme Suyu Arıtma Tesisi, Dünya Bankası tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen örnek proje seçildi

19 Aralık 2011 Pazartesi 22:03
Washington’dan gelen Dünya Bankası Yetkilisi Alison Schater, Tunya Celasin Aydınalp ve İller Bankası Yetkilileri Necla Alaca, Efdal Barlas Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’le görüştüler ve Yüzükbaşı’nda incelemelerde bulundular.

Belediyenin, İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası Kredisiyle hayata geçirdiği, Yüzükbaşı İçme Suyu Arıtma Tesisi, Dünya Bankası  tarafından  Türkiye’de gerçekleştirilen örnek proje  seçildi.

Geçtiğimiz günlerde Polatlı’ya Washington’dan gelen Dünya Bankası Yetkilisi Alison  Schater, Tunya Celasin Aydınalp  ve İller Bankası Yetkilileri Necla Alaca, Efdal Barlas Belediye Başkanı Yakup Çelik’le görüştüler ve  Yüzükbaşı’nda incelemelerde bulundular. Profesyonel çekim ekibiyle İlçeye gelen Dünya ve iller Bankası yetkilileri,  Belediye Başkanı Yakup Çelik, vatandaşlar ve Yüzükbaşı Arıtma Tesisinde röportajlar yaptılar.

Yetkililer, Dünya Bankasının  Türkiye’de gerçekleştirdiği  Polatlı Belediyesi Yüzükbaşı içme Suyu  Arıtma Tesisinin, kısa sürede projelendirilip hayata geçirilmesi ve işlevi açısından örnek proje olduğunu bu nedenle 2012 yılında   dünyadaki çeşitli sunumlarda gösterilmek için hazırlanan tanıtım filmlerinde sadece Polatlı’daki örnek tesisin sunumunun gerçekleştirileceğini  söylediler.

Tanıtım filmi çekimleri için Polatlı’ya gelen Profesyonel prodüksiyon ekibi  2 saatlik hazırlıktan sonra  Belediye Başkanı Yakup Çelik’le röportaj gerçekleştirdi.

Röportajda Belediye Başkanı Yakup Çelik,  2004 seçimleriyle başkanlığa seçildiğini ve ilçenin en büyük sorununun içme suyunun sertliği olduğunu ve çeşitli çözüm yolları aradıklarını, uzun süren inceleme ve görüşmelerden sonra  İller Bankası aracığıyla Dünya Bankası Kredisi kullanarak  Türkiye ve Dünyaya örnek olan  Polatlı Belediyesi Yüzükbaşı İçme Suyu Arıtma Tesisini hayata geçirdiklerini söyledi.

Başkan Çelik, ‘’insani olarak yaşayabilmek, sağlıklı bir çevrede sağlıklı beslenmeniz, yeterli beslenmeniz, uygun mekanlarda yaşamanız insan için sahici biçimde kurulmuş şehirlerde bulunmanız önemli. Doğal olarak yaptığımız bu işleri, çalışmaları, yani yerel yönetimin, içme suyunun içilebilir niteliğini oluşturacak seviyeye getirmek meselesini alın ama aynı zamanda içme suyu arıtma tesislerinin kurulmasıdır,   Katı atık tesislerinin kurulmasıdır, atık su arıtma tesislerinin kurulmasıdır. Buna benzer şehircilik anlamında ne yapacaksanız sağlıklı bir şehir ve sağlıklı bir gelecek için ne yapacaksanız bu yaptığınız her bir çaba aslında bu bütünün doğal olarak insan özgürlüğünün bir parçasıdır. O bakımdan kıymetli görüyorum. Tabi ki bu insanımıza yansıdığında, insanımızda memnuniyet olacaktır. Görüşmeler yaptık, geziler düzenledik. Kıbrıs’a da gittik mesela Samsun’a da gittik. İller Bankası Devlet Su İşleri gibi muhtelif devlet birimlerimizde, Bakanlarımızla ilgili ve yetkili arkadaşlarımızla görüşerek soruna hem teknik hem maddi çözüm bulabilmek için çaba sarf ettik.2004 yılında çalışmaya başladık, arıtma tesisimiz 2007 yılı haziran ayında hizmete girdi. Bu vesile ile bu işin içinde yer alan, bize katkı sunan herkese tüm arkadaşlarımıza,  İller bankası yetkililerimize, Dünya bankası yetkililerimize buradan teşekkürü bir borç biliyorum. ‘’ dedi.

Başkan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

Ekonomik getirileri görünürde getirdiği bir şey yok. Yani görünürde getirdiği bir şey yok derken  dediğim aslında belediyeye yük de getiriyor. Belediyeye ek enerji sarfiyatı  söz konusu burada sistemi çalıştırabilmek için. Ama işte çamaşır makinası kullanıyorsunuz, sertliğin düşürülmüş olması oradaki kullanılmış olduğu kimyasalların daha az kullanılması anlamına geliyor. Daha az elektrik sarfiyatıyla, enerji sarfiyatıyla o işleri çözmesi anlamına geliyor. Daha içilebilir su temin etmiş oluyorsunuz ve bunu insanımıza daha sağlıklı su olarak yansıtmış oluyorsunuz. Belki gelir düzeyi yüksek insanlar  musluktan su içmeyebiliyorlar, yani hazır damacana kullanabiliyorlar. Ama biz inanıyoruz ki bizim musluğumuzdan akan su, yani sistemimizden gelen su bu damacanalardan da daha iyi, daha kalitelidir ve daha sağlıklıdır. Biz ortalama yaşam düzeyine sahip insanımıza bunu sunabildiğimiz için mutluyuz.  Onların hayatına kalite kattığımız için mutluyuz. Ve onların memnuniyeti de buradan doğmaktadır. Obama’nın da felsefesini başkan olduktan sonra anlamaya çalıştım. Ona ilişkin makalelerde okudum. Genel çerçevesi şu Obama’nın. Herşeyi düzeltmemiz düzgün hale getirmemiz mümkün değil ama birşeyleri düzeltebilmek için elimizde imkanlar var ve bunu yapabiliriz şeklinde. Bu genel bir felsefe olmakla birlikte aslında bizde yerel yönetici olarak her bir şeyi bir dönemde bilemediniz iki dönemde düzeltme imkanına sahip değiliz. Ama elimizden geldiğince sorunları görüp, çözüme odaklanıp, tabi bir yandan da şehrimizin vizyonunu düşünerek insanımızı nasıl kaliteli yaşatırız hususunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve gerek ulusal düzeyde gerek uluslararası düzeyde yardımcı bize yardımcı olan kuruluşlar bizim bu çabamızı kolaylaştırıyor.

İçebildiğiniz çayın ürettiği tadının olabilmesi için suyunun belli bir sertliği aşmaması gerekiyor. Bu çayın tadı varsa suyun sertliğinin düşürülmesindendir.’’

Polatlı Belediyesi Yüzükbaşı Arıtma Tesislerinin ve Belediye Başkanı Yakup Çelik’in röportajlarının yer aldığı tanıtım filmi, 2012 yılında Dünya Bankasının tüm sunumlarında kullanılacak…

polatli2.jpg

polatli3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar