Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yılmaz Büyükerşen'in AB'li konukları

05 Ocak 2010 Salı 14:06
AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Diego Mellado, Türkiye AB İlişkilerindeki gelişmeleri takip etmek ve görüş alışverişinde bulunmak için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’i ziyaret etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı ve Siyasi Bölüm Başkanı Müsteşar Diego Mellado, Türkiye Avrupa Birliği İlişkilerindeki gelişmeleri takip etmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, Müsteşar Dieogo Mellado’nun ziyaretinin, nazik ve fayda sağlayacak bir ziyaret olduğunu ifade etti.

Uluslararası diplomasilerde meselelerin yalnızca başkentlerde ve büyük kentlerde değil, halkın çoğunluğunun yaşadığı diğer kentlerde de görüşülmesi gerektiğini belirten Başkan Büyükerşen “bu konuda görevli olan diplomatlar, o ülkenin politikacıları kadar, halkının ne düşündüğünü öğrenmek için yerel yöneticilerle, yerel meslek kuruluşları, akademisyenleri ve sivil toplum temsilcileriyle de diyalog kurmalı. Çünkü halk bazen politikacılardan farklı düşünebiliyor. Ülkeyi yönetenler için öncelik iktidarlarının devamı olabilir, ona göre politika belirleyebilirler. Bu durum halkın düşüncesini doğru yansıtmayabilir” şeklinde konuştu.

Mellado ile görüşmeleri sırasında, Başkan Büyükerşen şunları söyledi: “İngiltere, Fransa ve Almanya PKK terörüne zaman zaman dolaylı destek verir görüntüler sergiledi. Avrupa Birliği’nin bu üç ülkesinin tarih boyunca süregelen doğu ve ortadoğu rüyalarının depreşmesi, katılımının Avrupa Birliği’ne güç kazandıracağı Türkiye’yi kaybettirir. Bilinmeli ki bu üç ülke, eskiden beri gelen bu rüyalarını asla gerçekleştiremeyeceklerdir. Türkiye kendisine yeni dünyalar kurabilecek güçte bir ülkedir. Yunanistan’ın kendi başına siyaseten çözemediği Kıbrıs meselesine Avrupa Birliği’ni karıştırması da yanlış olmuştur. Kıbrıs siyasi olarak, başından beri Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasındaki bir meseledir. Bu konuda da Avrupa Birliği’nin stratejisini değiştirmesi gerekir.”

Eskişehir’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu açıklayan Müsteşar Dieogo Mellado ise “Sayın Belediye Başkanı sizin de belirttiğiniz gibi Avrupa Birliği’nde çalışan diplomatlar, Ankara ve İstanbul dışına çıkmalı, Türkiye’nin diğer kentlerini de ziyaret etmeli. Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri ülkenin tamamını kapsamaktadır. Avrupa Birliği’ne sadece Ankara üye olmayacak, Türkiye’nin tamamı üye olacaktır. Avrupa Birliği ilişkilerinde vatandaşların düşünceleri de büyük önem taşıyor, üyelik sürecinde üye ülkeler ile üye olacak ülkelerin vatandaşları arasındaki ortak unsurlar da görüşülüyor” dedi.

www.belediyegazetesi.net

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu