Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yıldız Parkı'nı Abdülhamid dönemindeki haline kavuşturma projesinde sona yaklaşıldı

12 Ocak 2014 Pazar 01:04
İBB'nin yürüttüğü, Yıldız Korusu'ndaki peyzaj çalışmasında parktaki Osmanlı dönemi şelalesi yeniden oluşturuldu. Tarihi gölet de aydınlatmasından zemin döşemesine su kanallarına kadar aslına uygun olarak yeniden tasarlandı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçen kasım ayında Yıldız Parkı'nın Abdülhamid dönemindeki görünümüne kavuşturulacağını duyurmuştu. Yaklaşık iki ay süren çalışmaların ardından tarihi peyzajda sona gelindi. İBB'nin yürüttüğü, Yıldız Korusu'ndaki peyzaj çalışmasında parktaki Osmanlı dönemi şelalesi yeniden oluşturuldu. Tarihi gölet de aydınlatmasından zemin döşemesine su kanallarına kadar aslına uygun olarak yeniden tasarlandı. Peysaj çerçevesinde, parktaki çim teraslar, o dönemin bitki aplikasyonları, bahçe köşkleri de yeniden canlandırılıyor.

İkinci etap çalışmalarda ise Boğaz Köprüsü yapılırken şantiye alanı olarak kullanılan ve şu anda kapalı olan 70 dönümlük arazinin Yıldız Parkı’na katılması yer alıyor. Böylece Yıldız Parkı'nın, yaklaşık 500 dönümle Abdülhamid dönemindeki sınırlarına ulaşması hedefleniyor. Gelecek haftalarda tamamlanması beklenen tarihi peysajın ardından parkın açılışını İBB Başkanı Kadir Topbaş, tanıtım töreniyle gerçekleştirecek. 

1.600'lü yıllarda Kazancıoğlu Bahçesi adını taşıyan alan, padişah IV. Murat tarafından satın alınarak kızı Kaya Sultan'a hediye edildi. Deniz tarafındaki koruluk ve içindeki Çadır ve Malta Köşkleri daha sonra İstanbul Belediyesi'ne devredildi. 1877'den itibaren genişletilmesine geçilen Yıldız Sarayı'nın dış koruluğu olan yeşillik, 1940'tan sonra Yıldız Parkı olarak adlandırıldı

yildiz2.jpg

yildiz3.20140112011349.jpg

yildiz4.jpg

yildiz5.jpg

yildiz6.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu