Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar’da tarihe şahitlik etmiş ahşap binalar Üsküdar Belediyesi’nce ücretsiz olarak onarılarak yenileniyor

08 Ocak 2012 Pazar 23:07
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, tarihi değeri yüksek olan ahşap binaları vatandaşlardan ücret almadan yenilediklerini, mülk sahibinin onarımın her aşamasına şahitlik etmesine olanak sağladıklarını, böylece vatandaşlarda tarihi eserleri koruma bilinci oluşturulmasına katkıda bulunduklarını ifade etti.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, tarihi değeri yüksek olan ahşap binaları vatandaşlardan ücret almadan yenilediklerini, mülk sahibinin  onarımın her aşamasına  şahitlik etmesine olanak sağladıklarını, böylece vatandaşlarda tarihi eserleri koruma bilinci oluşturulmasına katkıda bulunduklarını ifade etti.

Tarih boyunca” Altın Şehir” diye anılan Üsküdar’da tarihi kentsel dokunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için Üsküdar Belediyesi bünyesinde çalışmalar yürüten Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi, ilçe genelindeki restorasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi tarafından 8 aydır yürütülen “Tarihi Evler Onarım Programı” kapsamında, başta yaşadığı toprakların kültürüne sahip çıkan yazar ve düşünür Cemil Meriç’ in adını verdiği sokak olmak üzere ilçe genelinde, 8 tarihi bina restore edildi. Binaların büyük bir kısmını halen içlerinde mahalle sakinlerinin oturdukları ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle yenileyemedikleri tarihi eserler oluşturuyor.

Projeyle günümüze kadar ayakta kalabilmiş geleneksel ahşap kültür mirasının korunması bilincinin yerel yönetimler aracılığıyla toplumla paylaşılması dışında tarihi eserlerin yenilenmesine yönelik kalifiye insan gücü oluşturuluyor. Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi’nde; marangoz ustaları arasında eski eser ahşap ustası olmak isteyen kişilere ve meslek liseleri öğrencilerine geleneksel ahşap yapım sistemleri, ahşap dış cephe kaplamaları, ahşap süsleme sanatları, ahşap işleyen el aletlerinin kullanılması, kapı pencere doğrama onarımı, ahşap profillerin yapılması, ahşap elemanların kopyalanarak yeniden üretilmesi vb. konularda uygulamalı eğitimler veriliyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, tarihi değeri yüksek olan ahşap binaları vatandaşlardan ücret almadan yenilediklerini, mülk sahibinin  onarımın her aşamasına  şahitlik etmesine olanak sağladıklarını, böylece vatandaşlarda tarihi eserleri koruma bilinci oluşturulmasına katkıda bulunduklarını ifade etti. Kara ayrıca, yapılan çalışmayla geleneksel ahşap işçiliğinin sürekliliğini sağladıklarını ve kalifiye insan gücü oluşturduklarını da belirtti.

uskudar2.20120108230047.jpg

uskudar3.20120108230112.jpg

uskudar3.20120108230112.jpg

uskudar4.20120108230202.jpg

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar