Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Belediyesi ile Mimar ve Mühendisler Grubu 'nun düzenlediği sempozyumda İstanbul'un depreme henüz hazır olmadığı ortak fikrine varıldı

20 Kasım 2011 Pazar 17:50
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara “Bir Belediye Başkanı, yaptırdığı konutlarla değil, imara uymayan ve insan hayatını tehdit eden konutları yıktırmakla övünmelidir” dedi.

Üsküdar Belediyesi ile Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından ortaklaşa hazırlanan “Şehirlerimizin Geleceği, Tehditler ve Fırsatlar” konulu sempozyum,  Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Sempozyumda İstanbul'un depreme henüz hazır olmadığı konusunda ortak fikir benimsendi.
 
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İmar Komisyonu Başkanı İdris Güllüce, AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, MMG Başkanı Avni Çebi ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin Rektörleri ile öğretim görevlilerinin katıldığı sempozyum, başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerimizde yaşanabilecek afetlere yönelik hazırlıklar değerlendirildi.
 
İstanbul depreme hazır mı?

Kentleşmedeki ana hedeflerin başında afet öncesi riskleri azaltmak, çok yönlü tedbirleri etkin bir şekilde hayata geçirmek ve sosyal kent politikalarını geniş ölçekte planlamanın gerekliliğinden hareketle düzenlenen “Şehirlerimizin geleceği, tehditler ve fırsatlar” konulu sempozyumda, deprem öncelikli afetlere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerimizin depreme hazır olup olmadığı hususunun tartışıldığı sempozyum, “Afet, deprem ve risk analizleri”, “Kentsel Dönüşüm Politikaları” ve “Şehir, insan ve toplum” konulu 3 oturum halinde yapıldı. Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinin rektör ve öğretim görevlilerinin katıldığı sempozyumda katılımcılar İstanbul'un henüz depreme hazır olmadığı konusunda ortak fikirde olduklarını söylediler.
 
Sempozyumda bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, şehirlerimizin gelişmesi için şehirlerin seçilmişleri olan siyasetçilere büyük iş düştüğünün farkında olduklarını, şehir ve insan merkezli yatırım ve hizmet anlayışlarını hedeflere yakışır şekilde ve cesaretle sürdürmeleri gerektiğini ifade etti. Kara ayrıca, konutların yatırım aracı olarak görülmemesi gerektiğini, İstanbul’da halen 100 bin konutun boş olduğunu, maddi durumu daha iyi insanların daha güvenlikli konutlara geçtiğini ancak daha önce oturdukları güvensiz konutları para uğruna bir başkasına pazarladıklarını, bunun da insan hayatını tehdit ettiğini ifade etti. Mustafa Kara sözlerinin sonunda, “Bir Belediye Başkanı, yaptırdığı konutlarla değil, imara uymayan ve insan hayatını tehdit eden konutları yıktırmakla övünmelidir” dedi.
 
Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Avni Çebi ise yaptığı konuşmada insan odaklı kurulan şehirlerin günümüzde insanları birbirlerinden kopardığını, yeni şehir planları yaparken sosyal depreme neden olacak planlamalardan kaçınılması gerektiğini ifade etti. İstanbul için yazılmış şiirlerin, İstanbul’a ağıta dönmemesi gerektiğinin altını çizen Çebi, İstanbul’un siluetini bozan binaların bir an önce yıkılması gerektiğini belirtti.

uskudar2.20111120175739.jpg

uskudar3.20111120175805.jpg

uskudar4.20111120175826.jpg

uskudar5.20111120175847.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar