Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünye ve Fatsa İlçelerinde doğal gaza geçilmesi zorunlu hâle getirildi.

24 Temmuz 2017 Pazartesi 09:42
Hava kirletici parametrelerin incelenmesi sonucunda Ünye ilçesinde 87 kez ve Fatsa’da ise 47 kez normal değerlerin aşıldığı ortaya çıktı.

Ünye ve Fatsa ilçelerinde kış aylarında yaşanan hava kirliliği sebebiyle Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile kamu kurum ve kuruluşları, apart, oteller, moteller ile iş yerlerinde ve merkezi ısıtma sistemli katı/sıvı yakıt kullanan apartman ve sitelerde doğal gaz hattı çekilen yerlerde 01.11.2019 tarihine kadar doğal gaza geçilmesi kararı alındı.

Bu kararın alınmasındaki en önemli neden ise “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı”ndan hava kirletici parametrelerin incelenmesi sonucunda hava kirliliği parametrelerinin Ünye ilçesinde 87 kez ve Fatsa’da ise 47 kez aşıldığının ölçümlenmesi oldu.

DOĞAL GAZ KULLANIMI HAVA KALİTESİNİ ARTIRACAK

Yapılan açıklamada, 01.11.2019 tarihine kadar doğal gaz firmasının yapacağı yatırımlar ile doğal gaza geçebilecek abone sayısında da önemli artış sağlanacağı, Ünye ve Fatsa ilçesinde doğal gaz kullanımının ciddi oranda artacağı belirtildi. İlçelerde doğal gaz kullanımının çoğalmasıyla birlikte hava kalitesinin daha da artacağı ifade edilirken, vatandaşların kaliteli hava solumak için gerekli hassasiyeti göstermeleri istendi.

İDARİ CEZA UYGULANACAK

Ünye ve Fatsa için alınan MÇK Kararı doğrultusunda, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bir an önce hazırlıklarını yapması gerektiği, aksi takdirde 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili maddelerine göre idari yaptırım kararı uygulanacağı açıklandı.

Alınan karar doğrultusunda, 2872 sayılı Çevre Kanunu 20. Madde kapsamında hava kirliliği yönünden kurulması ve işletilmesi izne tabi olmayan tesislerin işletilmesi sırasında yönetmelikle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden olanlara 1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında 12.736 TL idari para cezası verileceği, bu fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi hâlinde verilecek cezanın toplu veya ferdi ısıtılan konutlarda her bağımsız bölüm için 1/1/2017-31/12/2017 tarihleri arasında uygulanacak cezanın 630 TL olacağı, bu cezai sorumluluğun toplu ısıtılan konutlarda yöneticiye ve ferdi ısıtılan konutlarda ise konutu kullanana ait olacağının altı çizildi.

Açıklamada ayrıca, “Hava kirliliği yönünden özel önem taşıyan bölgelerde, kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığı zamanlarda ve yerlerde veya kritik meteorolojik şartlarda yönetmeliklerle öngörülen önlemleri almayan, yasaklara aykırı davranan ya da mahallî çevre kurullarınca bu konuda alınan kararlara uymayanlara bu maddenin (b) ve (c) bentlerinde öngörülen cezalar bir kat artırılarak verilir” denildi.

ordu2.20170724094411.jpg

ordu3.20170724094429.jpg

www.beldiyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu