Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu‘nun 14. Yönetim Kurulu toplantısı Nevşehir'de yapıldı

12 Eylül 2011 Pazartesi 22:57
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de konuşmasında, dünyada insan odaklı olmayan hiçbir projenin başarılı olamayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu ‘nun 14. Yönetim Kurulu toplantısı , Kapadokya bölgesinin ana merkezi konumundaki Nevşehir’de gerçekleştirildi.

Kapadokya Dedeman Otel’de gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısının açılışında konuşan  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M.Öcal Oğuz, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim kurulu olarak toplantılarını zaman zaman Türkiye’deki korunan ve  dünya miras alanlarında yaparak oradaki sorunları başarılı çalışmaları,yapılmış olanları ve yapılması önerilenleri değerlendirmek üzerinde yerinde gezi ve gözlemler yaptıklarını söyledi.

KAPADOKYA ENDER KÜLTÜR MİRASI İÇERİSİNDE

Dünyadaki 93 kültür mirası alanları içerisinde hem doğal ve hem de kültürel olan 28 miras alanından biri olan Kapadokya’nın  dünyanın en nadir kültür mirası alanı içerisinde yer aldığını vurgulayan Oğuz; “ Buradaki amacımız büyük ölçüde dünyanın 934 dünya miras listesinde yer alan ve  hem doğal ve kültürel mirasın iç içe bulunduğu karışık mirastan biridir.Burasının karışık olmanın yanında yani hem doğal ve hem de kültürel mirasın dışında bir sit alanı olmasının yanı sıra yaşama alanı olmasıdır. Kapadokya bölgesinde hem doğa hem yüzyıllar ötesine uzanan tarihsel miras hem de yüzyıllar içerisinde yaşayanların oluşturduğu miras iç içe bulunuyor. Bu  özelliği de Kapadokya’yı bir dünyada  nadir miraslardan biri haline getiriyor.Son derece önem kazanan kültür mirası alanlarımızı miras koruma yönetimi anlayışı içerisinde etkin bir koruma ve gelecek kuşaklara da aynı güzellik içerisinde bırakabilmek için bilimsel ölçekte yapılması gerekli olan çalışmaları yönetim kurulu arkadaşlarımızla ve mirasa sahip bölgelerin üst düzey yöneticileri ile bilgi paylaşımları yaparak daha nitelikli bir koruma anlayışını geliştirmeye çalışıyoruz.”dedi.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş’da toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yıl 2 milyon 150 bin,2011 yılı sonuna kadar da 2 milyon 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği dünya kültür mirası Kapadokya bölgesinin oldukça geniş alana yayılı olduğunu söyledi. Bölgede insanın yaşadığı ve insanlardan arındırılmış yapılar bulunduğuna işaret eden Vali Savaş, yüzyıllar boyunca da insanlara yaşam merkezliği yapmış bu alanların bilimsel yaklaşımlar içerisinde korumasının sağlanabilirliğine inandıklarını ve bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

TURİZM İHTİSAS KURULU OLUŞTURULDU

Vali Savaş, bu kapsamda Turizm İhtisas Kurulu’nun kendi başkanlığında bir süre önce oluşturulduğunu ve gerek kamu ve gerekse de sivil toplum örgütleri ve sektör temsilcilerinden oluşan bir mekanizma oluşturduklarını dile getirerek, bölgede daha etkin bir korumacılığın yapılması için sorunların tespiti ve bu konuda nelerin yapılabilirliğinin ciddi bir araştırma konusu yapıldığını belirterek, kurulun bu ay sonuna kadar bu yöndeki çalışmalarını tamamlayacağını anlattı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de konuşmasında, dünyada insan odaklı olmayan hiçbir projenin başarılı olamayacağını söyledi.

Ünver, şöyle konuştu, “Bölgede yaşayan insanlara farkındalık kültürünü geliştirme yönünde destek sağladığınız takdirde koruma olayının daha kolay olacağına inanıyorum. İnsanları yok saydığınız, insanların içerisinde olmadığı herhangi bir projenin dünyanın hiçbir yerinde sonuca ulaşamayacağı gibi bölgemizde de sonuca gidemeyeceği konusunda çok ciddi inancım var, bunu rastgele bir gözlem olarak söylemiyorum. Geçmişte 25 yıldan fazla bir süre bu ülkede gazeteci olarak görev yapmış ve bölgede de uzun yıllar bu işin içerisinde olan bir kişi olarak söylüyorum ki eğer kültürel mirasımızı, dünyanın ortak malı olarak, dünyanın ortak  kültür değeri olarak gelecek nesillere aktarmak istiyorsak  insanı yaşatmak zorundayız.Hatta bunun içerisine eğer girmeyen yerler varsa bile insanı mutlaka  zorla içine girdirmek zorundayız. İnsanları buralardan uzaklaştırırsak,eğer buralarda insanlara farkındalık kültürü ve bilincini veremez isek bu eserler maalesef  övünülerek gelecek nesillere aktarılacak eserler olmaktan çıkar, korunamayıp sadece  fotoğraflarından  ‘Geçmişte böyle eserlerimiz vardı.’ Diyebilip bununla  özlem gidereceğimiz hale gelebilir.”diye konuştu.

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’da ,Üniversite olarak korumacılık alanında geçmişte yapılan eğitim amaçlı çalışmalar ve bundan sonraki süreçte yapılabilecek çalışmalar ile ilgili olarak UNESCO Türkiye Komisyonu üyelerine bilgiler aktardı.

UNESCO Türkiye Komisyonu yönetim kurulu toplantısı,daha sonra belirlenen gündem maddelerine ilişkin olarak çalışmaları ile devam etti.

nevsehir1.jpg

nevsehir2.20110912230158.jpg

nevsehir4.20110912230226.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar