Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ulupınardan gelen ana su şebekesi Derbent köyü ve Kirazlık mevkiinde 2 km’lik mesafe içerisinde 3 değişik yerde aynı anda patladı

12 Ekim 2011 Çarşamba 00:22
Belediye Başkanı Cemal Akın, Derbent köyü ve Kirazlık mevkiinde 2 km’lik mesafe içerisinde 3 değişik yerde aynı anda patlayan, Ulupınardan gelen ana su şebekesi hattındaki boruların durumunu yerinde inceleyerek, onarım çalışmalarını takip etti.

Belediye Başkanı Cemal Akın, Derbent köyü ve Kirazlık mevkiinde 2 km’lik mesafe içerisinde 3 değişik yerde aynı anda patlayan, Ulupınardan gelen ana su şebekesi hattındaki boruların durumunu yerinde inceleyerek, onarım çalışmalarını takip etti.

Bölgede yaşanan, ağır araçların geçişi esnasında oluşan sarsıntılar, toprak kaymaları, heyelan veya deprem gibi doğal olaylar sebebiyle esneyen eski boruların oluşan basınca dayanamaması sonucunda patlamış olabileceğini belirten Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Su İşleri Şefliğine bağlı ekiplerce Derbent Köyü Mevkiinde yürütülen onarım çalışmaları esnasında yaptığı açıklamada “Şu anda Bartın’a su verilemiyor. Aynı anda 3 yerde patlak var. 2 gün evvel Türbeyanı bölgemizde bir patlak vardı. O patlağı onardık ama tekrar su gelmemeye başladı. Tekrar araştırma yaptık. 3 yerde birden patlak meydana çıktı. Şu an bulunduğumuz yerde farklı bir durum var. 2  asbestli boruya demir boru geçmiş durumda ve tahliye var. Bu noktada saniyede 30 litre su kaçıyor. Ekiplerimizden bir ekskavatör ve bir kepçe burada çalışırken aynı anda diğer yerlerde de ekiplerimiz var. 3 ekip aynı anda çalışarak Bartın’a kısa sürede su verebilelim diye uğraşıyoruz. Şehir merkezimize, vatandaşlarımıza su eriştiremediğimiz sürece çok huzursuzum.Sorunun tespitinden, çözülünceye kadar uyumadan ekiplerle beraberim. Başka bir sorun çıkmazsa akşamüzeri onarımın biteceğini tahmin ediyoruz. Yoğun şekilde devam eden onarım çalışmalarımızın ardından suyun ulaşma süresini ilave ettiğimizde gece saatlerinde şehir merkezimize su verebileceğimizi düşünüyoruz. Borular çok eski, dolayısı ile sık sık sorun çıkabiliyor. Tabii ki bu konuda İller Bankası’na müracaatımız var. Bu müracaatımız la eskiyen asbestli boruların yenilenmesi ile ilgili 600’lük borularla yeni bir isale hattını çekerek bu sorunu aşmayı düşünüyoruz. Bizim belediye olarak su kesme lüksümüz yok. Aksine patlağı onarıp suyu anında veriyoruz ama artık isale hattının da zamanının dolduğunu görüyoruz“ dedi.

Bartın’da yaz aylarında, özellikle yüksek kesimlerde zaman zaman yaşanmakta olan ve gelecekte sıkça yaşanabilecek su sıkıntısına dikkat çeken Başkan Akın, Belediye olarak çeşitli noktalarda keson kuyu çalışması yaptıklarını fakat bunun da yeterli olmayacağını Ulupınar kaynağında su bittiği takdirde kentin susuz kalabileceğini, bu nedenle Kirazlık ve Kozcağız barajlarının bir an önce yapılıp faaliyete geçmesinin gerektiğini söyledi.

bartin2.20111012002747.jpg

bartin3.20111012002808.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar