Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’deki arıtma kapasitesinin “dörtte birine” sahip olan İzmir, online izleme sistemini de hayata geçiren ilk belediye oldu

16 Mart 2012 Cuma 10:11
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, arıtma tesislerinden çıkan suyun kalitesini online izleme olanağı sağlayan bir sistem kurdu. Türkiye’deki arıtma kapasitesinin “dörtte birine” sahip olan İzmir, online izleme sistemini de hayata geçiren ilk belediye oldu

Türkiye genelinde ileri biyolojik yöntemle arıtılan suyun “dörtte birinin” arıtıldığı İzmir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda arıtma çıkışlarına çıkış suyu ölçüm ve analiz kabini kuran ilk belediye oldu. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda günde 10 bin metreküpün üzerinde arıtma yapan belediyelerden 2011 yılında yayınladığı genelge ile çıkış suyu ölçüm ve analiz kabinleri oluşturmasını isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na en kısa sürede yanıt İzmir’den geldi. Günde 10 bin metreküp ve üzerinde evsel atık suyun arıtıldığı Çiğli, Güneybatı, Menemen, Torbalı, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Havza ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin çıkış noktalarına ölçüm ve analiz kabinleri kuruldu. 3 ayda tamamlanan sistem gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra Mart ayının başında faaliyete geçti.

5 dakikada 5 değer

“Gerçek Zamanlı Uzaktan Atık Su İzleme Sistemi” ile çıkış suyunun pH, sıcaklık, iletkenlik, çözünmüş oksijen ve debisi izleniyor. Çıkış suyunun alıcı ortama verildiği noktaya pompa sistemi kuruluyor. Alınan numune, kabin içinde yer alan ölçüm ve izleme ekipmanlarından geçerek raporlanıyor. 5’er dakika aralıklarla raporlanan değerler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sistemine gönderiyor.

Su kaynaklarının, tarım alanlarının ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımlarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 23 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan son verilerine göre, hem Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı hem de arıtma kapasitesiyle yine birinci sıraya oturmuştu.

izmir2.20120316101401.jpg

izmir3.20120316101413.jpg

izmir4.20120316101427.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar