Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, İstanbul Adalar, İzmir Urla ve Mersin Tarsus belediyelerinin katılımıyla üye sayısını 45’e çıkardı

05 Mayıs 2012 Cumartesi 16:55
Sağlıklı kentler hareketinin Türkiye’de gelişebilmesi, benimsenmesi ve uygulanabilmesi amacıyla kurulduğu günden bu yana önemli çalışmaları hayata geçiren Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, İstanbul Adalar, İzmir Urla ve Mersin Tarsus belediyelerinin katılımıyla üye sayısını 45’e çıkardı.

Sağlıklı kentler hareketinin Türkiye’de gelişebilmesi, benimsenmesi ve uygulanabilmesi amacıyla kurulduğu günden bu yana önemli çalışmaları hayata geçiren Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, İstanbul Adalar, İzmir Urla ve Mersin Tarsus belediyelerinin katılımıyla üye sayısını 45’e çıkardı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılan 16. Olağan Meclis Toplantısı’nda birlik ağı biraz daha genişledi. Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında, yeni üyelik talepleri görüşmeye açıldı. İstanbul Adalar Belediyesi, Mersin Tarsus Belediyesi ve İzmir Urla Belediyesi’nin üyelik talepleri, oybirliğiyle kabul edildi. Dünyadaki 6 Dünya Sağlık Örgütü Bölge Ofisinde, 66 ülkede, 220 dünya kentinde ve 55 Avrupa kentinde devam eden sağlıklı kentler hareketi, bu üyeliklerle Türkiye’de 42 olan üye sayısını da 45’e çıkarmış oldu. Toplantıda ayrıca Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin bir sonraki buluşmasının Ekim ayında Yalova’nın ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Yaşam kalitesi yükseliyor
Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, temel amaçlarının bir taraftan sağlıklı kentleri oluştururken, bir taraftan da kentlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi. Engelli vatandaşlara yönelik şehirlerin engelsiz hale getirilmesi, yapı stoklarının afetlere dayanıklı hale getirilmesi gibi birçok konuda aktif çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, konunun uzmanı akademisyenlerin bilimsel katkıları yanında kentlerarası bilgi ve deneyimleri paylaşarak, tüm kentleri daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Afete akademik bakış
Sağlıklı Kentler Birliği Olağan Meclis Toplantısı’nın ardından yapılan ilk oturumda afetler ve kentsel alanlara etkileri ele alındı. İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Giritlioğlu’nun başkanlığında yapılan oturumda Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, afetlerin kentlere ve yapılara etkilerini anlattı. Marmara ve Van depremlerinde çektiği fotoğraflarla felaketi gözler önüne seren Akıncıtürk, deprem dışında İstanbul, Konya ve Bursa İntam’da meydana gelen bina göçükleri ve yapıların afetlere dayanıklılıkları konusunda da değerlendirmelerde bulundu. İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise belediyelerde afet yönetimi konusunu işledi. Kadıoğlu, depremlerin kimseyi öldürmediğini, insanların ölümüne yol açan etmenlerin binalar, beton yığınları ve eşyalar olduğuna vurgu yaptı. İstanbul Üniversitesi Fiziki Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Mater de ‘Kentsel planlamada yerbilimi çalışmaları ve etkileri’ konulu bir sunum yaptı.
İlk oturumun sonunda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Erdem Saker, konuşmacı akademisyenlere günün anısına birer plaket verdi.
Bilimsel sunumların ardından birliğe üye belediyelerin başkan ve yöneticileri, Trabzon Belediyesi tarafından hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi.

skb2.jpg

skb3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar