Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye İtibar Zirvesi 25 Şubat'ta yapılacak

16 Şubat 2011 Çarşamba 22:36
İtibar Atölyesi hakkında Kurucusu Ertan Acar ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Acar bize İtibar Atölyesi’nin iletişim sektörüne katma değer sağlarken, Türkiye İtibar Zirvesi ilesektöre nitelikli iş gücü kaynağı kazandırılmasında da öncü bir kurum olmayı hedeflediğini anlattı.
  • İtibar Atölyesi Hakkında bilgi verir misiniz? Bu konferansların yapılma amacı nedir?

İtibar Atölyesi, Ertan Acar Danışmanlık bünyesinde Nisan 2010’da faaliyetlerine başlamıştır. Bildiğiniz gibi yaşadığımız dünyanın dinamiklerinin ve iletişim teknolojilerinin baş döndüren hızlı gelişimi, bireylerarası iletişimden kurumlar arası iletişime, kurumsal itibar yönetiminden, kriz yönetimi, marka ve lider iletişimine kadar pek çok alanda, yeni bilgilerin edinilmesini, değişen dünyanın anlaşılması, kültür ve değerler ekseninde toplumsal kodların iyi anlaşılması zorunluluğunu doğuruyor.

İtibar Atölyesi işte tam da bu noktada iletişim sektörüne katma değer sağlarken, sektöre nitelikli iş gücü kaynağı kazandırılmasında da öncü bir kurum olmayı hedefliyor. Bu nedenle İtibar Atölyesi, kendi alanının ustaları ile bu çerçevede gereksinim duyan profesyonelleri buluşturan mesleki seminer, konferans ve panellerin yanı sıra eğitici atölye çalışmaları düzenlemektedir.

  • Konferansların içeriğinden biraz bahseder misiniz? Konferanslar katılımcılara neler kazandıracak, hangi isimler neler anlatacak?

Sözünü ettiğiniz “Türkiye İtibar Zirvesi” 25-26 Şubat 2011 tarihlerinde İstanbul Gayrettepe Point Hotel’de düzenlenecek. İş dünyası, kamu, medya ve iletişim sektörlerinden 25 farklı kanaat önderinin konuşmacı olarak katılacağı konferans ve panellerde “itibar” kavramı kamu, özel sektör ve medya alanlarında tüm yönleri ile mercek altına alınacak.

Ele alınacak örnek vaka çalışmalarında “İtibar Yönetimi”nde başarı öyküleri yazmış marka, kurum ve sektörlerin bu deneyimlerini masaya yatırılacak. Söz konusu örnek vaka çalışmalarında kurumların bu deneyimlerini yönetmiş sözcülerinin katılacağı konferans ve panellerde, hem toplum mimarisi hem de toplum mühendisliği ekseninde dinleyenlere “İtibar Yönetimi”nin ipuçları da verilecek.

Katılımın 250 kişi ile sınırlı olacağı, beyaz yakalı ve kurumların gelecek vizyonu şekillendiren üst düzey hedef kitlelerin izlemesi amaçlanan zirvenin sözcüleri arasında;

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Yılmaz Yılmaz, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Marketing Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Hürriyet Daily News Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni David Judson, Cnn Türk Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan, İletişimci Bülent Öner, İş dünyasının önde gelen isimlerinden Tufan Darbaz, Türkiye Etik ve İtibar Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler, TMSF Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Adıgüzel, Erensan Grup Genel Müdürü Efkan Çeviker, Hürriyet com.tr Pazarlama Koordinatörü Elif Bakiler, ERA Research’ten Elvan Oktar, Absent Reklam Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Güleçyüz İşçi, AcerPro Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer ve Soyak Kurumsal İletişim Müdürü Fatma Çelenkgibi çok sayıda seçkin isim yer alıyor.

  • İtibar Endeksi nedir?

İtibar yönetiminin şirket performansı ile yakın ilişkisi ve özellikle halka açık şirketlerde finansal performansla iç içe değerlendirilmesi, ölçüm meselesini de ön plana çıkartıyor.

İtibar bu iş için özel olarak tasarlanmış araştırma modelleriyle ölçülebiliyor. Bu ölçümlemeler genellikle karşılaştırmaya dayanıyor. Ancak itibar mutlak bir değer olarak değil, göreceli bir değer olarak ölçülmekte.

Kimi modeller bunu sayısal ifadelere dökerek yapıldığından kurumlar endeks puanını ne ölçüde artırdıklarına bakıyorlar. Tabii rakiplerle kıyas da burada önem taşıyor.

  • İtibar Endeksi’ni ölçmek için nasıl bir sistem oluşturacaksınız? Bu ölçüm sistemindeki temel kriterler neler olacak?

İtibar Atölyesi de gelecekte benzer bir çalışmayı Türkiye’ye getirilmesini hedefliyor. Elbette konunun tüm paydaşlarını bu projeye davet edeceğiz… Dünyadaki hangi örnek metodolojisi ile Türkiye şartlarına uygun ise onu ülkemize getirilmesi için görev üstlenmek istiyoruz. Araştırmalarımız sürüyor.

  • Yurt dışında İtibar Endeksi nasıl ölçülüyor ve bu endeks kurumlar tarafından ne denli önemseniyor?

Dünyada bu konuda çeşitli araştırma ve endeks çalışmaları var. Örnek vermek gerekirse; The Haris-Fombrun İtibar Katsayısı (RQ), Fortune Dergisi’nin “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri”, Financial Times Gazetesi’nin “Dünyanın En Saygın Şirketleri”, Dow Jones’un “Sustainability Index” gibi.. Bir de ülkemizde Capital dergisi tarafından, "Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri" araştırması var.

  • İtibar Endeksi’nin Türkiye’deki uygulamasını Türkiye’ye özgü farklılıklar yer alacak mı?

Belirttiğim gibi metodoloji üzerinde çalışıyoruz. Asıl önemli konu Türkiye’de böyle bir endekse artık gereksinim duyulduğu gerçeğidir. Bunu İtibar Atölyesinin yapıyor olması değil, asıl ihtiyaç endeksin Türkiye’de yapılmasıdır. Biz de bu konuda elimizden gelen desteği vermeye ve iş birliğine açığız.

Ayrıca eğer böyle bir endeks Türkiye’ye gelirse elbette Türk insanına özgü duygusal zeka, Türk insanının kültür ve değerlerine özgü karar verme kriterleri de bu araştırmada dikkate alınmak zorunda olan etkenlerdir.  

  • İtibar endeksinin kurumlara katkıları neler olacak?

Bu endeks Türkiye’ye getirilebilirse, kurum ve markalar her şeyden önce sektörler ligindeki yerlerini, hedef kitle ve paydaşları nezdindeki algılarını net ve tarafsız bir şekilde ölçümleyebilecekler. Bu sayede stratejik yol haritalarının hazırlanmasında da yatırımcı ilişkilerinin şekillenmesinde önemli bir parametre olarak yer alacak

ertan-acar1.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar