Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Hayvanat Bahçeleri Toplantısı'nın 4.'sü Gaziantep'in ev sahipliğinde başladı.

02 Nisan 2012 Pazartesi 20:47
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve 4.sü düzenlenen Türkiye Hayvanat Bahçeleri Birliği Toplantısı katılımcıların sunumları ile başladı.

Türkiye'nin hayvanat bahçesine sahip kentlerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda başlayan programda bir konuşma yapan Destek Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, "Hepinizin bildiği üzere, Türkiye Hayvanat Bahçeleri Birliği Toplantıları'nın İlki Bursa'da, ikincisi İzmir'de, üçüncüsü de Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirildi.

Bu buluşmaların dördüncüsüne Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi olarak ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu bilmenizi isterim. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Türkiye Hayvanat Bahçeleri Birliği'nin oluşumu ile hedeflerimizi ve kurumlarımıza katkılarını kısaca özetlememe müsaade etmenizi rica ediyorum.

Malumunuz, aynı faaliyetleri sürdüren Hayvanat Bahçeleri ile ilgili kurumlar arasında gerçekleştirilen iş ve işlemler konusunda bir takım sıkıntılar yaşanmakta, süreçler uzamakta, dolayısıyla iş ve işlemler uzamakta ya da sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Hepimizin karşı karşıya kaldığı bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması, bir birliktelik sağlamak, prosedürleri minimum seviyeye indirmek ve işlemlerin hızlanmasını sağlamak amacıyla yekvücut olacağımız Türkiye Hayvanat Bahçeleri Birliği adını verdiğimiz oluşumla daha güçlü bir duruş sergileyeceğimize inanıyorum" dedi.

Ortak akıla büyük önem verdiklerini söyleyen Özsöyler, "Sizlerinde bildiği gibi hayvan transferi gerçekleştirilirken CİTES Raporu, Kan örnekleri ve benzeri prosedürleri en aza indirmek, işlemlerin hızlandırılması, kolaylık sağlanması ve birlikte hareket etmek açısından alacağımız ortak kararlar büyük önem arz etmektedir. Hayvanat Bahçeleri, portföylerindeki mevcut hayvan türlerini belli zaman aralıklarında güncellemekte, mevcut olmayan türler için başka bahçelerle iletişim haline geçerek takasa gitmeyi istemektedir. Bu çalışmalar hayvanat bahçelerindeki türlerin çeşitliliği kadar bu türlerin neslinin devamını sağlamak açısından da etkin bir çalışma olmaktadır.

Gerçekleştireceğimiz toplantının ilerleyen evrelerinde daha detaylı olarak çeşitli başlıklar altında ele alacağımız konulara hep birlikte çözüm arayacağız. Türkiye Hayvanat Bahçeleri Birliği'nin kurulmasının ve güçlendirilmesinin yurt içinde sürdürdüğümüz çalışmalar kadar, yurtdışında da sürdürdüğümüz çalışma ve etkinliğimizin artmasında katkısının büyük olacağı muhakkaktır.

Ayrıca hayvanların ikamesi, tedavisi ve transportları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ve dayanışma içinde olmak, yurtdışındaki temaslarımızda birlikte hareket etmemizi sağlayacağı gibi iletişimimizi daha etkin kılacak,  daha fazla söz sahibi olmamızı sağlayacaktır. Böylelikle aynı ve farklı türden hayvan yurtdışından aynı anda talep edildiğinde transporttaki ücret daha aza indirilebilir, farklı türleri hayvan portföyümüze katabiliriz. Bu sayede bu türlerin ikamesini, üremesini ve takasa gidilmesini sağlayarak türlerimizi zenginleştirmiş olacağız. Dolayısıyla tüm bahçeler de yeni türler kazanılmış olacaktır. Birliğimizin kurulması, yürütülmesi ve mevcut sorunlarımızın dile getirilmesi çözümlenmesi ile ilgili bir araya geldiğimiz, Gaziantep Buluşması'nın beklentilerimizin yanıt bulduğu, sorunların yerini çözüm önerilerine bıraktığı, verimli ve keyifli bir buluşma olmasını temenni ediyorum. Hepinize tekrar burada olduğunuz için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan davetliler tek tek kendilerini tanıtarak programın hayırlı olmasını dilediler.

Hayvanat bahçelerinin çok sık karşılaştığı sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda katılımcılar hazırladıkları sunumları paylaştılar.

hayvanat-bahceleri2.jpg

hayvabat-bahceleri3.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar