Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk edebiyatının ve ilim dünyasının üç değerli ismi Beyoğlu Belediyesince düzenlenen “Beyoğlu Buluşmaları”nda bir araya geldi.

22 Mart 2012 Perşembe 13:04
Türk edebiyatının ve ilim dünyasının üç değerli ismi Beyoğlu Belediyesince düzenlenen “Beyoğlu Buluşmaları”nda bir araya geldi. Prof. Dr. Murat Belge, Prof. Dr. İskender Pala ve Doç. Dr. Haluk Dursun İstanbulluları Beyoğlu sokaklarında tarih yolculuğuna çıkardı

Beyoğlu Belediyesi’nce düzenlenen ve kültür, sanat, edebiyat, akademi dünyasının seçkin isimlerini her ay İstanbullularla buluşturan “Beyoğlu Buluşmaları”nın 2012’deki ilk sohbetinde tarihin sayfaları aralandı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün İstiklal caddesindeki merkez binasında gerçekleşen söyleşinin adı “Peradan Beyoğlu’na”ydı. Prof. Dr. Murat Belge, Prof. Dr. İskender Pala ve Doç. Dr. Haluk Dursun salonu dolduranları keyifli bir tarih yolculuğuna çıkardı. Konuşmacılar tarihi hikayelerel süsledikler söyleşi iki saat sürdü.

Prof. Dr. Belge: Beyoğlu 1871’den Sonra Oluşmuş Bir Beyoğludur
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın açılış konuşmasının ardından başlayan program Prof. Dr. Murat Belge’nin tarihe not düşen anlatımıyla başladı. ise Kanuni Sultan Süleyman zamanında bağ bahçe konumunda olan Pera’nın Tanzimat Fermanı ile Levantenlerin yerleşim merkezi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Belge,     Beyoğlu’nun 1871 sonrası oluşmuş bir Beyoğlu olduğunu belirterek, “1830 ve 1871 yıllarında meydana gelen iki büyük yangının semti kasıp kavurduğunu 3 binden fazla binanın yanıp kül olduğu bu yangınlardan sonra yeni zenginlere, yeni imkanlarla bu boşalan arsalar üzerinde yeni konaklar yaptırma fırsatı doğdu. 1950’li yıllardan sonra ise yeni İstanbul’un dinamikleri bambaşka bir Beyoğlu yarattı” dedi.

Prıof. Dr. Pala: Fatih Sultan Mehmet Galata’ya Şiirler Yazardı
Beyoğlu’nun geniş bir tarihi olduğunu, tarihi mekânları ve buralarda yaşamış önemli isimleri ile çok özel olduğunu belirten Prof. Dr. İskender Pala Beyoğlu’nun farklılığına ve renkliliğine dikkat çekti. Farklı din, dil ve milliyetlerde insanların yaşadığı Beyoğlu’nun çok farklı dünyaları içinde barındırdığını söyleyen Prof.Dr.Pala “Pera, Galata ve Beyoğlu isimlerinin kimliklerin belirginleşmeye başladığı 19.yüzyıla kadar kullanıldı. Kadı sicillerinde Galata adı geçiyor. 18.yüzyıla kadar Pera olarak kullanıldı. Beyoğlu ismi 1925’ten itibaren resmiyet kazandı” dedi. Pera ve Galata tarihine de değinen Prof. Dr. Pala, Fatih Sultan Mehmet’in Galata için “kendi yurdum” dediği ve ona şiirler yazacak kadar sevdiğini söyledi.  

Doç.Dr. Dursun Galata Hikayeleri Anlattı  
Doç. Dr. Haluk Dursun da, Galata, Pera ve Beyoğlu isimlerini birbirinden ayırmak ve birleştirmek gerektiğini söyledi. İlk Pera adının kullanıldığını belirten Dursun, Galata’nın kadılarla özdeşleştiğini, Beyoğlu isminin 1925’den sonra yerleştiğini söyledi. Beyoğlu’nun üç bölgeye ayrılabileceğini ifade eden Dursun bu bölgeleri; ilk yerleşimlerden biri olan Galata bölgesi, eski adıyla Cadde-i Kebir, şimdiki adıyla İstiklal Caddesi ve çevresi ile ikisinin dışında kalan Kasımpaşa başta olmak üzere diğer yerleşim alanları olarak tanımladı. Doç. Dr. Dursun sohbetini ilerleyen dakikalarında davetlilere Galata’dan başlayan Taksim’e kadar süren, oradan Tophaneyi içine alan hayali bir gezi yaptırdı.

Demircan’ dan Teşekkür Hediyesi
“Beyoğlu Buluşmaları”na İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Mete Tapan, Beyoğlu Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile çok sayıda Beyoğlu aşığı katıldı.  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Prof. Dr. Belge, Prof.Dr. Pla ve Doç.Dr. Dursun’un “Beyoğlu Buluşmaları”na katılmasından duyduğu mutluluğu belirterek konuşmacılara teşekkür hediyesi takdim etti. Demircan, “ Bu akşam bu söyleşi ile Beyoğlu’na yeni bir ışık tuttuk. Beyoğlumuza ait önemli bilgileri sizden öğrenmek beni çok mutlu etti. Beyoğlu Belediyesi olarak Beyoğlu’nda son 7 yılda 4000 binanın restore edildi. Beyoğlu’nda 10.000 tarihi bina tek tek fişlenerek koruma altına alındı. Ayrıca, Tarlabaşı projesinin tarihi doku korunarak sürdürülüyor. Tamamlandığında, kötü görüntüsünden sıyrılarak, Beyoğlu’na ve İstanbul’a yakışır bir yer haline gelecek. Beyoğlu için iyi bir yoldayız” diye konuştu.

beyoglu2.20120322130757.jpg

beyoglu4.20120322130854.jpg

beyoglu3.20120322130950.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar