Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüketici Hakları Derneği, bankaları kredi kartı ücretleri konusunda uyarmak amacıyla bir günlük boykot çağrısı yaptı.

12 Mart 2012 Pazartesi 17:28
Tüketici Hakları Haftasında tüketicilere çok önemli bir BOYKOT çağrısı..Sayın Tüketiciler !..16 Mart 2012 Cuma GünüBANKALARA GİTMİYORUZ !..KREDİ KARTIMIZI KULLANMIYORUZ!.

Tüketici Hakları Derneği, bankaları kredi kartı ücretleri konusunda uyarmak amacıyla bir günlük boykot çağrısı yaptı.

Yapılan açıklama;

Derneğimizin de  üyesi olduğu Uluslararası Tüketici  Örgütü, bu yıl kutlanacak olan 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününü, bankaların tüketici haklarına aykırı uygulamalarının ve tüketicilerin bankalardan isteklerinin ortaya konulacağı gün olarak belirlemiştir.  Tüketici Hakları Derneği olarak da uzun yıllardan beri “Tüketici Hakları Haftası” olarak çeşitli etkinlikler yaptığımız 15 Mart “Dünya Tüketici Hakları Günü” nedeniyle, 2012 yılında yapacağımız Tüketici Hakları Haftasının ana gündem konusunu  “bankaların haksız uygulamaları ve tüketicilerin bankalardan istekleri” olarak belirlemiş bulunuyoruz.
 
Bu yıl yapacağımız tüketici hakları haftasında bankalarla ilgili hazırladığımız ANKETİ hem web sayfamıza koyacağız hem de tüketicilerle yüz yüze görüşerek anketin yapılmasını sağlayacağız. ANKET sonuçlarını daha sonra açıklayacağız.
 
16 Mart 2012 Cuma günü saat 14:00’de Ankara – Maltepe’de Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Konferans Salonunda yapılacak olan “Bankaların Haksız Uygulamaları ve Tüketici Hakları” konulu bir PANEL düzenledik.
 
Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, yüzden fazla değişik adlar altında tüketicilerden milyarlarca, eski para birimiyle katrilyonlarca lira tüketicilerden haksız bedel almaktadırlar. Bu haksız bedeller içersinde en yaygın olanları yıllık kart aidatları ve konut kredisi kullananlardan dosya masrafı adıyla alınan ücretler ile yeniden yapılandırma ücreti, ipotek fek ücreti gibi ücretlerdir.
 
Bilindiği gibi, Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin Kararı gereğince, 10 yıl geriye dönük olarak yıllık kart aidatlarının tüketicilere ödenmesi için hazırladığımız dilekçeyi web sayfamızda yayınlamıştık. Benzer şekilde, bankaların tüketicilerden haksız yere aldıkları dosya masrafı, yeniden yapılandırma ücreti, ipotek fek ücretlerini de yargı kararları gereğince tüketiciler bankalardan isteyebilirler. Tüketicilerin, bankalardan olumsuz cevap almaları durumunda ikamet ettikleri kaymakamlıklarda ve illerde bulunan tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirler. Bu konuda da Tüketici Hakları Derneği olarak her zaman olduğu gibi tüketicilerimize yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz.
 
Bu yılki (2012 yılı) Tüketici Hakları Haftasında tüketicilere çok önemli bir BOYKOT çağrımız vardır!..
 
Sayın Tüketiciler !..
16 Mart 2012 Cuma Günü
BANKALARA GİTMİYORUZ  !..
KREDİ KARTIMIZI KULLANMIYORUZ!..
 
Bir günlük boykotla bankaların haksız ve soyguncu uygulamalarına karşı tüketimden gelen gücümüzü kullanalım, haklı tepkimizi gösterelim.
 
Ayrıca, Tüketici Hakları Derneği olarak, bankaların değişik adlar altında aldıkları haksız ücret soygunlarından vazgeçmeleri, yargı kararlarına, tüketici haklarına saygılı olma çağrısında bulunuyoruz.
 
Tüketiciler olarak, bundan sonra, tüketicilerle yaptıkları hiçbir işlemden ücret almayan, yargı kararlarına ve tüketici haklarına saygılı olan bankaları seçeceğimizi bankalara ve tüm tüketicilere duyururuz.
 
Bununla birlikte, Hükümetin Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nda bir değişiklik yaparak; bankalarla tüketiciler arasında gerçekleştirilen her türlü tüketici işleminden ücret alınmaması, alınan ücretlerin ise tüketicilerin başvurusuna gerek kalmaksızın tüketicilere ticari faiziyle birlikte iade edilmesine ilişkin bir yasal düzenleme yapması çağrısında bulunuyoruz.
 
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar