Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Şişli Belediyesi ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının yeni anayasa konusundaki görüş ve önerilerini dinledi

02 Mart 2012 Cuma 16:09
Yeni anayasa tasarısı konusunda çalışmalarını sürdüren Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Şişli Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile bir araya geldi.

Cemil Çiçek, Şişli Belediyesi ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının yeni anayasa konusundaki görüş ve önerilerini dinledi. Şişli Belediyesi’nin Esentepe’deki merkez binasında gerçekleştirilen toplantıya, ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra, Ermeni Cemaati Patrik Vekili Aram Ateşyan, Musevi Hahambaşı İshak Haleva, Süryani-Katolik Cemaati lideri Yusuf Sağ, Süryani-Ortodoks Cemaati Patriği Yusuf Çetin de katılarak görüş ve düşüncelerini ifade ettiler.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in konuşması öncesinde bir konuşma yaparak, yeni anayasa önerilerini dile getirdi. Sarıgül, konuşmasında “Çağdaş medeni dünyanın vazgeçilmez ve ertelenemez kuralı olan temel hak ve özgürlükler, çağımız demokrasilerine uygun bir hukuk sistemi tarafından koruma altına alınmalıdır. Yeni anayasa devleti esas alan değil, insanı esas alan bir metin olmalıdır. Yeni anayasa eşitlik, adalet ve özgürlük kavramlarını temel değerler olarak kabul etmeli, yargı, devleti koruyan değil, hukuk düzenini koruyan bir yapıda olmalıdır” dedi.

Mustafa Sarıgül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi kadınlarla ilgili olarak da kadınların karşı karşıya kaldıkları eşitsizlikleri özel ilgi grupları için öngörülen pozitif ayrım içerisinde değerlendirmediğini dile getirerek, “Kadınlarımız bu ülke nüfusunun yarısını geçmiş durumda. Bu ülkenin kaderini belirlemiş olan kadınımızın karşı karşıya kaldığı eşitsizlik bir kadın soru değil, hepimizin sorunudur. Bu bir insanlık sorunudur. Bu sorun, yeni anayasamızın en önemli maddesi olan temel hak ve özgürlükler maddesi içinde değerlendirilmelidir” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her yerini dolaşarak yeni anayasa konusunda STKlarla, meslek örgütleriyle bir araya gelerek fikir alışverişi yaptıklarını, onların yeni anayasadan beklentilerini öğrenerek bir taslak metin hazırlayacaklarını belirtti. Çiçek, “Türkiye’nin yeni bir anayasa talebi var. Miadını çoktan doldurmuş bir anayasayı halen yürürlükte tutmaya devam ediyoruz ve bunun bedelini de çok ağır ödüyoruz. Bir ülkede demokrasinin var olduğunu gösteren en önemli unsur, o ülkenin anayasasıdır. Anayasalar, yapıldığı dönemin dengelerini, önceliklerini taşır. 1982 anayasasında güvenlik unsuru, özgürlüklerin önüne geçmişti. Günümüzde insan hakları ve özgürlükler daha ön planda olmalıdır” dedi.

Çiçek, yeni anayasanın çağdaş değerlere uygun, hak ve özgürlüklerin ön planda olduğu bir anayasa olması gerektiğini vurgulayarak, “Yeni anayasada bir uzlaşı olması lazım. 74 milyon yurttaşımızın benimseyebileceği bir anayasa çerçevesinde uzlaşı anayasası olan ortak bir metin ortaya çıkarmak zorundayız” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in konuşmasının ardından sırasıyla Ermeni Cemaati Patrik Vekili Aram Ateşyan, Musevi Hahambaşı İshak Haleva, söz alarak yeni anayasadan ne beklediklerini ifade ettiler.

sisli2.20120302161210.jpg

sisli3.20120302161230.jpg

sisli4.20120302161246.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar