Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBB Encümen kararıyla alınan 1,5 milyon lira değerindeki 2 iş makinesi ve 6 kamyon Van ve Erciş Belediyelerine teslim edildi

28 Kasım 2011 Pazartesi 22:22
Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) geçtiğimiz ay yapılan encümen toplantısında alınan, “Van depremi nedeniyle enkaz kaldırma ve altyapı çalışmalarına destek olmak amacıyla gerekli iş makineleri ve diğer ihtiyaçları bölge belediyelerine gönderme” kararı yerine getirildi.

TBB Encümen kararıyla alınan 1,5 milyon lira değerindeki 2 iş makinesi ve 6 kamyon Ankara’da düzenlenen törenle Birlik Başkanımız Dr. Kadir Topbaş tarafından Van ve Erciş Belediyelerine teslim edildi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) geçtiğimiz ay yapılan encümen toplantısında alınan, “Van depremi nedeniyle enkaz kaldırma ve altyapı çalışmalarına destek olmak amacıyla gerekli iş makineleri ve diğer ihtiyaçları bölge belediyelerine gönderme” kararı yerine getirildi.

Törende konuşan Birlik Başkanımız Topbaş, “Van ve Erciş depremlerinde yaşanan sıkıntılara bir nebze katkıda bulunmak amacıyla böyle bir karar aldık. Belediyelerin koordinasyonu konusunda  oluşturduğumuz ekipte çalışmalara başladı.  Bir daha böyle acıların yaşanmaması diliyoruz. Hükümetin hazırladığı yasal düzenlemeyle artık şehirler daha güvenli yerler hale gelecek” dedi.

Bu kapsamda Birliğimiz tarafından temin edilen 2 adet iş makinesi ve 6 adet kamyonTBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş ile birlikte TBB Encümen Üyesi belediye başkanlarımızın da katıldığı törenle Van Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Selim Bozyiğit ve Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu’na  teslim edildi.

Yıkılanları değil ayakta duranları örnek almalı

Başkan Kadir Topbaş, dünyada son yıllarda sel ve tsunamiler yaşandığını, Türkiye’de de deprem ağırlıklı afetlerle karşı karşıya kalındığını hatırlattı. “Depreme dayanıksız şehirler ölümcül deprem felaketleri yaşanıyor ve sayılarını unutacağımız kadar çok deprem yaşanan bir ülkedeyiz” diyen Kadir Topbaş, Van depreminde ülke olarak büyük bir acı ve sıkıntı hissettiklerine işaret ederek, şöyle konuştu;

“Milletimiz 74 milyon büyük bir aile olarak gücü yettiğinde Van ve Erciş’e el uzattı. Dünyadan da ciddi yardımlar geldi. Ölen her vatandaşımızın şahsında bütün milletimiz kendisini hissetti ve onlardan kendini ayrı tutmadı. Yollara düşen binlerce tır yardım ve belediye başkanlarımızın bölgeyi ziyaret ederek dertleri dert edinmeleri bunun en güzel göstergesidir. Dileriz ki böyle büyük bir acıyı bir daha yaşamayalım. Özellikle belediye başkanları olarak Türkiye’de bundan sonra yapılacak bütün yapıların depreme dayanıklı olması gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Geçmişin yanlışları geçmişte kaldı, bundan dönmeliyiz. Bina yapılırken bilime saygı gösterilmezse sonu felaketle sonuçlanmakta. Bu topraklarda binlerce yıllık eserler ayakta duruyorsa, dün yapılan yapılar yıkılınca bunun hesabı sorulmalıdır. Bir yerlerde yanlışlar yapılıyor. Bir insan birkaç kuruşluk takısını bile en iyi yerlerde korurken, niçin canını emanet ettiği evlerinde bu güvenilirliği aramıyor.”

Şehirler depreme karşı yenilenecek

Afetlerin ülkemizin ekonomisine nelere mal olduğunu da bildiklerini ifade eden Başkan Topbaş, Van’da kaybettiğimiz 650 civarındaki vatandaşımızı rahmetle anıyoruz ve ailelerine sabırlar diledi. Hükümetin yasal düzenlemesiyle İstanbul başta olmak üzere afet riski taşıyan bölgelerdeki yapılar depreme karşı yenileneceğini vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti;

“Ama dileğimiz odur ki bu acıların bir daha yaşanmayacağı ortamları kurabilelim. Bunun için İstanbul’da 39 ilçe belediyemiz ile birlikte siyaset üstü bir Deprem Çalışma Grubu kurduk. Ankara’daki yasal düzenlemelere de katkı sunuyoruz. Devlet ve vatandaş kol kola girerek bu acıları bir daha yaşamamak üzere gerekli adımları atacağız. Çünkü uzmanlar olası bir İstanbul depreminde Türkiye’nin birkaç on yıl geriye gidebileceğinden bahsediyor. Bu nedenle artık bu ezber bozulmalı, yanlışlar tekrar edilmemeli. Vatandaşlarımızın da bizlere vereceği destekle bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Çünkü çok kısa zamanda büyük kavşaklar ve yollar inşa edebiliyoruz. Yaşam alanlarıyla ilgili de böyle büyük bir dönüşüm çalışmasını yapabiliriz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Van’a çok önemli yardımlar ve hizmetler götürdüklerini, bu çalışmaların hala da sürdüğünü aktaran Topbaş, “TBB olarak da Van ve Erciş’in en büyük ihtiyacı olan iş makinelerini bölgeye vermek istedik. Yüreğimizin beraber attığını göstermek adına çam sakızı çoban armağanı bu makineler, dilerim ki kötü değil hep iyi günlerde kullanılır” diye konuştu.

Kadir Topbaş, konuşmasının ardından iş makinesi ile kamyonların anahtarlarını Van Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Selim Bozyiğit ve Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu’na teslim etti. Topbaş araçları basın mensuplarına tanıttı ve TBB Meclis Üyeleri birlikte araçların önünde fotoğraf çektirdi.

Van ve Erciş Belediyelerine verilen iş makinelerinin de sergilendiği anahtar teslim töreninin ardından TBB Encümen Toplantısına geçildi.

tbb2.20111128222622.jpg

tbb3.20111128222645.jpg

tbb4.20111128222707.jpg

tbb6.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar