Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBB “Deprem” gündemli toplantısında Van depreminde yaşananlar ve Doğal Afetlerde Belediyelerin Rolü konuları masaya yatırıldı

01 Kasım 2011 Salı 21:07
Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Dr. Kadir TOPBAŞ, bütün belediye başkanlarının imara aykırı yapılaşma, depreme duyarlılık konusunda hemfikir olduğunu ve kentsel dönüşümün yapılmak zorunluluğunun bulunduğunu kaydetti.

Türkiye Belediyeler Birliği Ekim ayı Encümen Toplantısı, Birlik Başkanımız ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir TOPBAŞ’ın başkanlığında İstanbul’da yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Florya Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “Deprem” gündemli toplantıda Van depreminde yaşananlar ve Doğal Afetlerde Belediyelerin Rolü ve Koordinasyonu konuları masaya yatırıldı.

Türkiye'deki deprem ve bununla ilgili yapılacakların yanı sıra belediyelerimizi ilgilendiren güncel gelişmelere ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Encümen Toplantısı Sonuç Bildirgesi

·      Afet anında acil durum planlaması, ekipman, yardım ve destek sağlamak sorumluluğu bulunan belediyelerimizin, bölgeye ekipman ve araç gereç göndermelerinin belli bir disipline tabii tutularak gerekli araçların gerekli noktalara yönlendirilmesinin koordinasyonunu sağlamak üzere Türkiye Belediyeler Birliği çatısı altında bir Genel Sekreter Yardımcısı sorumluğunda “afet koordinasyon merkezi” oluşturulacak.

·      Belediyeler arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere oluşturulacak bu merkez tarafından belediyelerimizin afetle ilgili kapasitelerine ilişkin envanter kayıt altına alınarak, afet anında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı gibi kuruluşlarla da işbirliği yapılarak bölgeye gidecek yardımların ve ihtiyaçların tespiti yapılacak.

·      Türkiye Belediyeler Birliği tarafındanVan depremi nedeniyle enkaz kaldırmave altyapı çalışmalarına destek olmak amacıyla gerekli iş makineleri ve diğer ihtiyaçlar bölge belediyelerine gönderilecek.

·      Depreme dayanıksız yapılara ilişkin yasal çalışmalara katkıdabulunmak üzere, Türkiye genelindeki yapıların daha düzgün, sağlıklı ve denetlenmiş hale getirilmesi amacıyla Birliğimiz görüş ve önerileri hazırlanarak merkezi idareye sunulacak.

“Belediyeler olarak bu konuda bizlere çok önemli görevler düşüyor”

Birlik Başkanımız Dr. Kadir TOPBAŞ, bütün belediye başkanlarının imara aykırı yapılaşma, depreme duyarlılık konusunda hemfikir olduğunu ve kentsel dönüşümün yapılmak zorunluluğunun bulunduğunu kaydetti.

Van depreminin bir milatolduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Hep beraber belediyeler olarak diyoruz ki; Van depremi bir milattır, bizim için bir dönüm noktasıdır. Bundan sonra artık bu konuyu yakından takip edeceğimizi, bütün belediye başkanlarımız ve bütün siyasi partilerimizin temsil edildiği Türkiye Belediyeler Birliği Encümeni olarak, karar verdiğimizi ifade ediyorum” dedi.

“Riskli alanlar ve yapıların denetim altına alınması gerekiyor. 1998 öncesi yapıların depreme dayanıklılıkları tespit edilecek. 1998’den sonraki yapılarda daha sıkı denetim daha düzgün yapılanma koşulları sağlanmasına rağmen yinede bir takım farklı yapılar ortaya çıkmış olabilir. Belediyeler olarak bu konuda bizlere çok önemli görevler düşüyor” diye konuşan Başkan Topbaş, yasaların uygulanıp sonuç alınması konusunda yurttaşların ve meslek odalarının verecekleri desteğe olan inancını dile getirdi.

“Kentsel dönüşümde halkın rızasını almak istiyoruz”

Birlik Başkanı Topbaş, Türkiye genelindeki yapıların daha düzgün, sağlıklı ve denetlenmiş hale getirilmesini istediklerini belirterek, “Yaptırım gücü yüksek yasalar yerine, öncelikle amacımız halkın rızasıyla dönüşüm yapmak. İkna edilemeyen vatandaşlar ve uygun olmayan yapılar için kamulaştırma süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmalarıyla ortaya çıkacak” dedi.
 
tbb2.20111101211657.jpg
 
tbb3.jpg
 
tbb4.jpg
 
www.belediyegazetesi.net
 
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar