Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi Kentler Birliği’nin bu seneki son toplantısı 09-10 Aralık 2011 tarihleri arasında Eyüp’te yapıldı

12 Aralık 2011 Pazartesi 23:16
Eyüp Belediyesi’nin evsahipliğinde Feshane’de gerçekleştirilen toplantıda “Türkiye’de Yeni Gündem; Endüstri Mirası” konusu masaya yatırıldı

Tarihi Kentler Birliği’nin bu seneki son toplantısı 09-10 Aralık 2011 tarihleri arasında Eyüp’te yapıldı.

Eyüp Belediyesi’nin evsahipliğinde Feshane’de gerçekleştirilen toplantıda “Türkiye’de Yeni Gündem; Endüstri Mirası” konusu masaya  yatırıldı…

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Muğla Valisi Fatih Şahin, Bursa Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Alçıtepe, Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki,  Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp , Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya,  Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta , Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen,  İstanbul Anıtlar Kurulu Başkanı Mete Tapan, Tarihi Kentler Birliği yöneticileri ve üyeleri, yurdun dört bir tarafından Eyüp’e gelen  İl ve İlçe belediye başkanları, akademisyenler, mimar, şehir plancısı , arkeolog ve mühendislerin katıldığı seminerin açış konuşmasını Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu yaptı. Toplantıda Atlantik Film tarafından hazırlanan Eyüp belgeseli büyük beğeni topladı.

Başkan Kavuncu, “Endüstri Mirasımızın Odak Noktası Haliç” başlıklı konuşmasında,  Haliç kıyısındaki endüstri mirasımızın izlerini takip ederek bir sunum eşliğinde katılımcılara bilgiler aktardı… Eyüp tarihinde dönüm noktası olmuş ünlüler  ve sürpriz konuklar  da Başkan İsmail Kavuncu’ya sunumunda eşlik ettiler.

Tarihi Kentler Birliği Eyüp Buluşması’ndaki konuşmasına Haliç kıyısındaki endüstri mirası eserleri anlatarak başlayan Başkan Kavuncu, eski Cibali Tütün Fabrikası şimdiki Kadir Has Üniversitesi’nden başlayarak Feshane, Tarihi Dikimevi, Silahtarağa Termik Santrali şimdiki Bilgi Üniversitesi, Rahmi Koç Müzesi, Haliç Kongre Merkezi ve Tersaneyi anlattı. Eyüp’te başta Su Kemerleri olmak üzere birçok tarihi yapıya imzasına atmış Koca Sinan nam-ı diğer Mimar Sinan’ın zaman tünelinden hologramla sahneye gelmesi ise büyük ilgi topladı. Başkan, Mimar Sinan’la o zamanki yaşanan ilginç olaylar ve Eyüp hakkında sohbet etti. Başkanın tarihteki ikinci konuğu ünlü Fransız Yazar, Ressam Pierre Loti’ydi. Loti, Başkan İsmail Kavuncu’yla kendi adının verildiği tepe, Eyüp, Aziyade ve Fransa’da kardeş şehir ilan edilen doğduğu şehir Rochefort üzerine konuştu. Çevre kirliliğini önlemek için önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Pierre Loti’nin Başkan’dan bir isteği vardı;    ” Aziyade’min mezarına bir demet çiçek bırakır mısınız?”

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, yüzyıllar önce sünnet olan torununu Eyüp Sultan’a getiren yaşlı teyzeyle, Kurtuluş Savaşı’nda Haliç’ten Anadoluya silah kaçıran kahraman İbrahim Çavuşla, Silahtarağa Termik Santrali mühendisiyle ve son olarak da günümüzden minik bir kız çocuğuyla sohbet etti.Başkanın sunumu sırasında hologram olarak perdeye yansıyan bu kişilerle sohbeti semineri takip eden konukların büyük ilgisini çekti. Başkanın konuşmasını sık sık alkışlarla bölen misafirler geçmişin anılarıyla günümüz teknolojisini, esprili bir dille buluşturan Başkan İsmail Kavuncu’nun sunumunu çok beğendi. Başkan Kavuncu, “Haliç’teki endüstri mirasının korunması konusunda sadece bilgiler verseydim sıkıcı olur diye düşündüm ve daha önceden senaryoları yazılarak tiyatro oyuncularının canlandırdığı karakterlerimiz hologramla günümüze yansıdı. Biraz yorucu oldu ancak değdi… Konuklarımız  büyük bir ilgiyle izlediler. Beğenilmesine ben de çok sevindim” dedi.

Başkan İsmail Kavuncu, tarihi konuklarını yolcu ettikten sonra sahneye çıkan günümüzdeki gençliği temsil eden küçük kız çocuğunun verdiği çiçeği Çekül Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen’e yönlendirdi.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’nun sunumundan sonra Çekül Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği Başkanı, Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Alçıtepe,   Doç. Dr. Gül Köksal, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Balta, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fügen Selvitopu ve Oktay Ekinci endüstri mirasımızın korunması üzerine konuşmalar  yaptılar.

Seminerin ardından misafirler, Haliç’teki endüstri mirasının korunduğu en özel yerleri yerinde gezip görme amacıyla tura çıktılar.

Eyüp Sultan Meydanı’nda Cami’nin önünde aile fotoğrafı çektiren Tarihi Kentler Birliği üyeleri ve diğer tüm konuklar Eyüp’teki Cülus Yolu’ndan geçerek Haliç kıyısından turlarına Eski Silahtarağa Termik Santralı şimdiki Bilgi Üniversitesi’nden devam ettiler. Gezi, Rahmi Koç Müzesi’yle devam etti. Konuklar gezinin ardından Feshane’de verilen akşam yemeğine katıldılar. Yemekte Yansımalar grubu muhteşem bir konser verdi.

eyup2.20111212231922.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar