Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi Kentler Birliği’nin, Denizli’de gerçekleştirdiği seminerde Bursa Arkeopark projesi büyük ilgi gördü.

19 Mart 2012 Pazartesi 21:24
Tarihi Kentler Birliği’nin, yerel yönetimlerin arkeolojik mirasla ilgili çalışmalarını masaya yatırmak üzere Denizli’de gerçekleştirdiği seminerde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’nce ortaklaşa yürütülen Arkeopark projesi büyük ilgi gördü.

Tarihi Kentler Birliği’nin, yerel yönetimlerin arkeolojik mirasla ilgili çalışmalarını masaya yatırmak üzere Denizli’de gerçekleştirdiği seminerde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’nce ortaklaşa yürütülen Arkeopark projesi büyük ilgi gördü. Birliğe üye 350’yi aşkın kentin vali, belediye başkanı, meclis üyesi ve bürokratlarının katıldığı toplantıda, Arkeopark’ın; insanlık tarihine sunduğu yeni bilgiler açısından çok değerli bir alan ve proje olduğu vurgulandı.

“Yerel yönetimler arkeolojik mirasa sahip çıkıyor” temasıyla gerçekleştirilen toplantıda, Arkeopark’ın yanı sıra, Pompeıpolis, Laodikeia ve Pisidia antik kentleri gibi arkeolojik alanlar ile bu alanların yerel yönetimlerle bağlantıları konuşuldu. Toplantının ilk konuşmasını, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas yaptı. Bursa genelinde 180 adet tescilli arkeolojik SİT alanı bulunduğuna ve bu alanların 35’inin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olduğuna dikkat çeken Elbas, Uludağ Üniversitesi ile işbirliği yaparak Bursa genelindeki deniz kıyısından Uludağ’a kadar tüm arkeolojik alanlarda yüzey araştırması yapıldığını kaydetti. Arkeopark’ın, Bursa’nın önemli arkeolojik alanlarından biri olduğun ifade eden Elbas, 8500 yıl öncesine ait çiftçi topluluklarına ilişkin bilgiler sunan Arkeopark’ın sadece Bursa için değil insanlık tarihi için de önemli bir alan olduğunu vurguladı. Elbas, 2004 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Toplamda yaklaşık 30 hektarlık alanın 7 bin metrekaresi kazıldı. MÖ 6400 ile 5400 yılları arasında kesintisiz 1000 yıl yaşandığı tespit edilen höyükte, Roma dönemine ait bir de çiftlik tespit edildi. Aktopraklık’ta açığa çıkarılan yerleşim sistemi, tarih öncesi döneme ait bilinen en iyi örnektir. Yerleşim sistemi bize, bu dönemde burada yaşayanların köy, konut, doğal çevre ve beslenme gibi durumları hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Anadolu’dan Batı’ya giden çiftçilerin son yerleşim alanı olan Akçalar Höyüğü, Avrupalı çiftçilerin atalarını bulabilecekleri başlıca yerlerden de biridir.”

2009 yılında İstanbul Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolünün ardından bölgede önemli bir hareketlilik başladığını kaydeden Elbas, dünyadaki örnekleri incelenerek arkeolojik ve yaşamın iç içe olacağı bir proje hazırladıklarını söyledi. Tarihi Kültürel Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın verdiği bilgiye göre, Arkeopark alanı içerisinde, kendi enerjisini üretecek eğitim ve hizmet binasının yanı sıra; Neolitik Köy Modellemesi, Neolitik Dönem Kazı Alanı, Kalkolitik Çağ Mezarlığı, Roma Dönemi Çiftlik Yapısı, Geleneksel Köy Yapıları, Deneysel Mimarlık Atölyesi, Kalkolitik Dönem Kazı Alanı, Kalkolitik Köy Modellemesi, Deneysel Tarım Alanı ve Deneysel Kazı Alanı gibi alanlar yer alacak. Elbas, 8500 yıl öncesinden bugüne kadarki sürecin canlandırmalarla anlatılacağı alanda çocuklara da özel önem verildiğini bildirdi.

Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi ve Arkeopark Kazı Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul da, uluslararası anlamda yerel yönetimler ve arkeolojik alanlar ilişkisini anlattı. Türkiye’de her geçen yıl arkeolojik alanların turizmde daha fazla ağırlık kazandığına dikkat çeken Doç. Dr. Karul, uluslararası Valetta sözleşmesinin yönetimlere ve arkeologlara yüklediği sorumluklar hakkında bilgi verdi. Karul, “Görsel olarak diğer arkeolojik alanlara göre daha mütevazi olmasına karşın, insanlık tarihine sunduğu bilgiler açısından Arkeopark çok önemli alanlardan biridir” dedi.
Toplantı çerçevesinde açılan Arkeopark sergisi büyük ilgi gördü.

İzmir, Yalvaç, Denizli, Taşköprü ve Burdur belediyelerinin, bölgelerindeki arkeolojik alanlarda yaptıkları çalışmalara ilişkin sunumlarının ardından, Denizli’deki Laodikeia Üntik Kenti’nde inceleme yapıldı.

bursa2.20120319212753.jpg

bursa3.20120319212819.jpg

bursa4.20120319212845.jpg

bursa5.20120319212912.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar