Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tanrıverdi, Polatlı’nın Büyükşehir’in önemli bir ilçesi olarak daha fazla hizmet alacağını söyledi

24 Ağustos 2012 Cuma 01:05
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, TBMM’nin açılmasıyla birlikte yürürlüğe girecek Büyükşehir yasasıyla birlikte Polatlı’nın Büyükşehir’in önemli bir ilçesi olarak daha fazla hizmet alacağını söyledi.

Ali Tuna / ANKARA

Belediye Başkanı Yakup Çelik’i makamında ziyaret edip Belediyenin yürüttüğü Necip Fazıl Parkı 2. Etap, Asfalt çalışması ve inşası tamamlanmak üzere olan Engelli Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, TBMM’nin açılmasıyla birlikte yürürlüğe girecek Büyükşehir yasasıyla birlikte Polatlı’nın Büyükşehir’in önemli bir ilçesi olarak daha fazla hizmet alacağını söyledi.

Belediye Başkanı Yakup Çelik’ten Belediye çalışmaları hakkında bilgi alan Hüseyin Tanrıverdi,

‘’ Şimdi 13 ilimiz büyükşehir olmayı beklemektedir. Türkiye’de 16 büyükşehrimiz var, bununla beraber 29 olacak. Büyükşehir belediyelerin il sınırı, büyükşehir il sınırı olacaktır. Dolayısıyla bu kanun yürürlüğe girdiğinde Polatlımızda Büyükşehir Belediyesi kapsamında olacak, önemli bir ilçemiz olacaktır. Büyükşehir imkanlarından daha fazla yararlanan bir ilçemiz olacaktır. Altyapı hizmetlerini, büyük parkları, bahçeleri, yolları büyükşehir belediyesi yapacak. İtfaiye hizmetlerini büyükşehir belediyesi yapacak. Dolayısıyla bu büyükşehir belediyesinin imkanlarının Polatlı’ya kazandırılması elbette Polatlı’nın ve Polatlı halkının daha üst seviyede hizmet almasını, kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır.’’ dedi.

Estetik Şehir’ sloganıyla yerel yönetimlerin bulundukları yerleri güzelleştirme çabalarını desteklediklerini, Belediye Başkanlarının kendi sofralarında olanın fakir fukara sofrasında da olması gerektiği ilkesiyle Sosyal Belediyecilik çalışmasını yürüttüğünü vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi Sözlerini şöyle sürdürdü: '

Belediye başkanımızı ziyaret etmek üzere buradayım. Yerel yönetimler olarak biz yerel yönetimlerde görev almış arkadaşlarımızın hizmetlerini yerinde görmek projelerini takip etmek kendileriyle bu bu konuları istişare etmek üzere bir dizi çalışmalar yürütüyoruz. Bu anlamda Belediyelerimizi yerinde görüyoruz. Halkımızla beraber olan, halkımızla beraber şehri yöneten belediyelerin halkımıza karşı verdikleri sözleri yerine getirip getirmediğini ve çeşitlenen çağdaş medeniyet hizmetlerini sunup sunamadıklarını ve bu konuda genel merkezimizden beklentileri nedir. Varsa talepleri bunları almaktır.

ESTETİK ŞEHİRLER

Bu konuda bugün değerli belediye başkanımız, meclis üyelerimiz ve değerli ilçe başkanımızla teşkilat bütünlüğü içerisinde istişaremizi yapacağız.

Bildiğiniz gibi yerel yönetimler dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla halkımızın ihtiyaçları hemşerilerimizin beklentilerin her gün farklılaşabilir. Değişen gelişen Türkiye’de ve gelişen değişen Dünya’da tüm insanlığın yerel yönetimlerden beklentilerin her geçen gün farklılaşmaktadır.

Belediyelerimizin elbette yapmak zorunda oldukları hizmetler vardır, altyapı, üstyapı gibi.

Ama sosyal paylaşım alanlarını, sosyal donatım alanlarını, sosyal belediyecilik adına yerine getirmeleri gerekiyor. Dolayısıyla AK Partiyi diğer partilerden ayıran temel unsurda budur, Sosyal belediyeciliğe ağırlık vermektir. Bu konuda bu güne kadar çok önemli projeler geçekleştirdik ve uyguladık.

Ve şimdi ‘Estetik Şehirler’ sloganıyla şehirlerimizi Daha estetik bir görüntüye sahip olmasını istiyoruz. Bu anlamda özellikle büyükşehirlerimizden başlamak üzere, İl Belediyelerimiz,, ilçe belediyelerimiz kendi ölçeklerinde şehirlerini estetikle buluşmasını, estetik şehirler oluşmasını inşallah sağlayacağız.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN OLDUĞU YERLERDE VATANDAŞLARIMIZ RAMAZAN’DA GAYET MEMNUN

Ramazan ayı münasebetiyle belediyelerimiz hemşerilerini takip etmekte. Ve kendi sofralarında olmasını istedikleri yiyeceklerin ihtiyaçların fakir fukaranın sofrasında da bulunması için büyük gayret gösterdiler. Bu yönde teşkilatımızın büyük gayretleri oldu. Belediyelerimiz iftar sofralarının yanı sıra paketler ikram ettiler ve çok şükür AK partili Belediye başkanlarımızın olduğu yerlerde vatandaşımız hemşerilerimiz Ramazan boyu gayet memnun, ihtiyaçlarının giderilmesi yönünden. İnşallah belediyelerimiz sosyal belediyecilik adına yine sadece ramazan ayına münhasır değil, tüm 11 ay boyunca yoksul garip vatandaşlarımızın elinden tutacak. Bu el elbette Devletimizin dost elidir, şefkat elidir. Merkezi hükümetimizin de özellikle yoksul vatandaşa bakışını yakından takip ediyorsunuz. Bu anlamda ‘Kimsesizlerin kimsesi’ olan AK Parti İktidarlarıyla sosyal envanterini Türkiye’nin çıkarmıştır, yoksulluk envanterini çıkarmıştır ve ilk defa Türkiye’de yoksullarımızın ihtiyaç çeşitlilikleri de tespit edilmiş ve karşılanmıştır.

İNSANIMIZA SAHİP ÇIKMA OLGUSU VE UYGULAMASIDIR

Bu sosyal Devlet ilkesi gereği yerine getirilmektedir. Yoksa birilerinin ifade ettiği gibi sadaka Devleti değil, insanımıza sahip çıkma olgusu ve uygulamasıdır. Anayasamızda bunu emretmededir, insanlık ta bunu emretmektedir. Çünkü bizim peygamberimiz ‘komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir' demiştir. Dolayısıyla biz vatandaşımızın, hemşerimizin açlığından tokluğundan sorumlu olduğumuzu biliyoruz. Bu anlamda görevlerimizi ifa ediyoruz.

POLATLI BÜYÜKŞEHİR SINIRLARI İÇERİSİNDE BÜYÜKŞEHİR İMKANLARINDAN DAHA FAZLA YARARLANAN İLÇEMİZ OLACAK-

Bildiğiniz gibi sayın genel başkanımız Başbakanımız Sayın Erdoğan 2011 genel seçimlerinde nüfusu 750 bini aşan illerimizde belediyelerin büyükşehir belediyesi olacağını ifade etmişti. Nüfusu 750 bini aşan illerimizde de bu müjdeyi vermişti. Bu çalışmalar belli bir noktaya geldi İçişleri Bakanlığımız resmi olarak bu çalışmalarını sürdürmektedir. Yerel yönetimler başkanlığı olarak bizde buna ilişkin görüşlerimizi içişleri bakanlığımıza ilettik. Şimdi 13 ilimiz büyükşehir olmayı beklemektedir.

Türkiye’de 16 büyükşehrimiz var, bununla beraber 29 olacak. Büyükşehir belediyelerin il sınırı, büyükşehir il sınırı olacaktır. Dolayısıyla bu kanun yürürlüğe girdiğinde Polatlımızda Büyükşehir Belediyesi kapsamında olacak, önemli bir ilçemiz olacaktır. Büyükşehir imkanlarından daha fazla yararlanan bir ilçemiz olacaktır. Altyapı hizmetlerini, büyük parkları, bahçeleri, yolları büyükşehir belediyesi yapacak. İtfaiye hizmetlerini büyükşehir belediyesi yapacak. Dolayısıyla bu büyükşehir belediyesinin imkanlarının Polatlı’ya kazandırılması elbette Polatlı’nın ve Polatlı halkının daha üst seviyede hizmet almasını, kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır.

Büyükşehir Belediyeleri Kanunu çalışmaları Meclis kapanmazdan önce yetiştirilemedi. Ancak meclis açılır açılmaz ki 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması söz konusu. Dolayısıyla 1 Ekim itibariyle açıldığında TBMM büyükşehir yasası hemen ilk görüşülecek yasalar içerisinde olacaktır. Tabiki 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir olan illerimiz, büyükşehir Belediyesi seçimlerine girmiş olacaktır.

SEÇİMLERİN MART AYINDA YAPILMASI 12 EYLÜL’LE GELEN BİR UYGULAMADIR/ 6 AY ERKENE ALINABİLİR-

Bu konuda Anayasanın 127’inci maddesi çok açık. Yerel seçimler 5 yılda bir yapılır. Dolayısıyla 29 Mart 2009’da yerel seçimleri yapıldı. 5 yıl saydığınızda 29 Mart 2014’e gelir. 29 Mart Cumartesine geldiğine göre 30 Mart 2014’te yapılır.

Ak Partiyle birlikte seçimler Türkiye’de zamanında yapılmaktadır. Biz yine zamanında yapılmasından yanayız. Ancak Mart ayındaki olumsuz iklim şartları kar yağışlarıyla karşılaşıyoruz, soğuk.

 Dolayısıyla bu hem seçmenlerimizin hem de seçilenlerin, hem de siyasi partilerin çalışmaları, katılımları oldukça güçleşmekte. Doğrusu; hiçbir seçimin böylesi kış şartlarında yapılmaması gerekir.

Ancak 12 Eylül’le birlikte seçimlerin süreci bu tarihe geldiği için devam ediyor. Yeni anayasa yapımında bu dikkate alınacak husus diye düşünüyorum ve bütün seçimler sonbaharda yapılacaktır. Böylesi bir düzenlemeni yeni yapılacak anayasada yer alması gerekir. Bu seçime mahsusen Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan partiler, bir mutabakat sağlarlarsa bu mutabakat çerçevesinde Anayasa değişikliğini gerçekleştirelim, o 127’inci maddede ki o Anayasa hükmünü değiştirir ve değişikliğini gerçekleştirerek öne alabilir.

Bu anlamda Milliyetçi Hareket Partisinin seçimlerin öne alınması yönünde olumlu beyanlarının olduğunu biliyoruz. Ancak resmi olarak bir görüşme, bir diyalog sağlanmış değil. Bu konuda diğer partiler de öne alınmasına olumlu bakarlarsa bir Meclis mutabakatı ile gerçekleşmiş olur. Ancak şuan Anayasa değişikliği için Milliyetçi Hareket Partisinin olumlu bakışı sayısal olarak yetmektedir. Çünkü, bildiğiniz gibi Anayasa değişikliği için 367’i bulmamız gerekiyor. Bu garabet devam ediyor. Dolayısıyla 367 oyu, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi ile bulunmaktadır. Bu konuyu elbette yetkili organlarımız değerlendirecek. Ve Meclis açılır açılmaz bu konuda ne yönde bir düzenleme yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Ancak kişisel olarak ifade etmem gerekirse seçimlerin 6 ay öne alınması - tekrar altını çiziyorum-

Seçmenlerimiz için, seçilenler için ve yerel yönetimlerimiz için, seçim programları için oldukça olumlu bir tarihtir, uygun bir tarihtir. 6 ay öne alınarak, artık Ekim’in sonu, Kasım’ın ilk haftalarında seçim yapılır. Ve gerçekten iyi bir seçim olur. ''

Necip Fazıl Parkı 2. Etap, Belediye Asfalt çalışması ve Engelli Rehabilitasyon Merkezi çalışmalarını inceleyen Tanrıverdi daha sonra ilçeden ayrıldı. Ziyarette Belediye Başkanı Yakup Çelik, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Öztürk, Şaban Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Faruk Bilici, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri de hazır bulundu

polatli2.20120824011042.jpg

polatli3.20120824011054.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar