Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son deprem felaketinde yaşananlardan ders çıkartan Tokyo Belediyesi, 10 yıllık afet master planını gözden geçirdi.

25 Kasım 2011 Cuma 20:52
Son deprem felaketinde yaşananlardan ders çıkartan Tokyo Büyükşehir Belediyesi, 10 yıllık afet master planını gözden geçirdi. Daha kapsamlı ve uzun vadeli şekilde hazırlanan taslakta olası tehditler de genişletildi.

Afetlere hazırlık ve müdahale konusundaki başarısıyla bilinen Japonya’da 9.0 büyüklüğündeki depremden sonra afet maste planları yenileniyor. İlk adım ise Tokyo’dan geldi.

Japonya’da meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem sonrasında afet master planları gözden geçiriliyor. Japonya tarihinde kaydedilmiş en şiddetli deprem olan, 9.0 büyüklüğü ile Büyük Doğu Japonya Depremi, Tohoku Bölgesi Pasifik kıyısında 10 metrelik tsunami dalgalarına neden olarak ciddi zarara yol açmıştı. Depremin merkez üssü Tokyo’ya uzak olmasına rağmen Fukushina Dai-ichi Nükleer Enerji Santrali’nden yayılan radyoaktif sızıntı Tokyo’da musluk suyundan gıda maddelerine kadar pek çok hayati unsur üzerinde şüphe oluşmasına neden oldu. Vatandaşların günlük hayatını tehdit eden sızıntı ve bilgi kirliliği afetle mücadeleyi de zorlaştırmıştı. Radyoaktif sızıntı nedeniyle ek önlem alan hükümet enerji sarfiyatını kısıtlamak için çalışma yaşamını bile durdurmak zorunda kalmıştı.
Kesintisiz iletişim sağlanmalı

Son deprem felaketinde yaşananlardan ders çıkartan Tokyo Büyükşehir Belediyesi, 10 yıllık afet master planını gözden geçirdi. Daha kapsamlı ve uzun vadeli şekilde hazırlanan taslakta olası tehditler de genişletildi. Japonya’da meydana gelen son depremde eksiklerini gören Tokyo yönetimi bunlardan pratik sonuçlar çıkardığını hazırlanan taslak ile kamuoyuna göstermiş oldu. Afetlere dayanıklı şehir planlaması yapmanın yeterli olmadığını gören Tokyo yönetimi afetlerin ekonomik hayat üzerinde yol açabileceği olası zararları da plana dahil etti. Ayrıca afet sırasında vatandaşlara doğru bilgi vermek ve iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesinin önemi de bir kez daha görülmüş oldu.

tokyo2.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar