Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül’e, tarihi dokunun korunmasına yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Roma Belediyesi tarafından ödül verildi

22 Kasım 2011 Salı 14:34
Mustafa Sarıgül’ü makamında kabul eden Roma belediye başkanı Alemmano, Şişli’deki tarihi binaların korunması ve restorasyonu için yaptığı hizmetlerden dolayı, üzerinde Roma’nın tarihi armasının bulunduğu bir plaket verdi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İtalya’nın başkenti Roma’ya gelerek Roma Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Meclisi’nin toplantısına katılan Mustafa Sarıgül, daha sonra Roma Belediye Başkanı Gianni Alemmano ile bir araya geldi. İki belediye başkanı bir süre sohbet ettiler ve fikir alışverişinde bulundular. Sarıgül’ü makamında kabul eden Alemmano daha sonra kendisine, Şişli’deki tarihi binaların korunması ve restorasyonu için yaptığı hizmetlerden dolayı, üzerinde Roma’nın tarihi armasının bulunduğu bir plaket verdi.

Roma ve İstanbul’un tarihi değerler açısından birbirine çok benzediğini söyleyen Alemmano, “Bu açıdan İstanbul’u çok önemsiyorum. Biz Roma’nın tarihi mirasını korumaya özen gösteriyoruz. Şişli’de aynı duyarlılıkla çalıştığını gördüğümüz Sayın Sarıgül’e bu ödülü vermekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Roma Belediye Başkanı Gianni Alemmano’ya teşekkür ederek, “Uygarlık tarihi açısından çok büyük öneme sebep olan Roma’dan bu ödülü almak benim için çok anlamlı” dedi.  Sarıgül, Alemmano’yu İstanbul’a davet etti.

Sarıgül, “İki Dünyanın Buluşma Yeri: İstanbul” Kitabının Roma’daki Tanıtım Törenine Katıldı

Mustafa Sarıgül daha sonra Prof. Rinaldo Marmara tarafından yazılan ve 1935 yılında İstanbul Şişli’de yaşayan Papa Roncalli’nin(Papa 23.Jean) Türkiye-Vatikan dostluğu için yaptığı çalışmaların anlatıldığı “İki Dünyanın Buluşma Yeri: İstanbul” adlı kitabın tanıtım törenine katıldı. Törende Kardinal Raffaele Farina, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Kenan Gürsoy ve çok sayıda Vatikan yetkilisi yer aldı.

sarigul2.20111122144023.jpg

sarigul3.20111122144051.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar