Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şarj istasyonları için dev yatırım

14 Nisan 2010 Çarşamba 13:34
365 Enerji Teknolojisi ve Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Yapışlar, elektrikli araçlar için şarj istasyonları projesini gazetemize değerlendirdi.

A.B.D. merkezli Coulomb Technologies firmasının Türkiye ayağı olan 365 Enerji Teknolojisi ve Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Yapışlar, elektrikli araçlar için şarj istasyonları projesini gazetemize değerlendirdi.

A.B.D. Kaliforniya merkezli Coulomb Technologies firması elektrikli araçlar için şarj istasyonları üretimi ve bu istasyonların global ağının oluşturulması ve yönetimi konusunda teknoloji lideri ve en ileri konumlu firma. Bu firmanın yatırımcısı ve aynı zamanda da Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgesi yetkilisi ve operatörü olan 365 Energy Group, şu anda 4 merkezden yönetiliyor. Bu merkezler Amsterdam, Berlin, Milan ve İstanbul. İstanbul ofisinden de bu bölgedeki Balkanlar, Avrasya ve Kuzey Afrika coğrafyasındaki 32 ülke kontrol edilmekte. Bu bölgesel firma 365 Enerji Teknolojisi ve Hizmetleri A.Ş. adıyla bu yıl kuruldu. Genel Müdür Ahmet Yapışlar ile bu yatırımı konuştuk.

Sayın Ahmet Yapışlar, belediyelerin bu konudaki altyapı oluşumundaki rolü ne olacaktır?

Elektrikli araç şarj istasyonları teknolojileri ve yaygın ağ erişimi konularında dünya lideri olan Coulomb Technologies ve yatırımcı kuruluşu olan 365 Energy Group olarak Avrupa’daki işbirliklerimiz genelde yerel yönetimlerle gerçekleşmektedir. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde merkezi bütçelere elektrikli araçların şarj istasyonlarının kurulabilmesi, bu konudaki bütün altyapının tamamlanabilmesi için önemli ödenekler konulmuş ve konulmaya devam edilmektedir. Bu fonlar, merkezi bütçeden yerel bütçelere aktarılmakta ve yerel yönetimler bu imkanlarla bölgelerindeki altyapıyı oluşturmaktadırlar. Bu altyapı vatandaşa özendirici bir unsur olarak hızlı şekilde devreye alınmaktadır. Yerel yönetimlerden bu hizmet bayrağı daha sonra bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine geçmektedir. Ülkelerde, ulusal istasyon şebekesi işleten operatörlerde oluşmaktadır ve bu alandaki en güçlü global şirket ‘ ChargePoint’ markasıyla hizmet veren 365 Energy Grouptur.

Bizde ise belediyelerin hali hazırda kaynak bulma sıkıntısı mevcut. Bu nedenle, Avrupa örneği Türkiye’de gerçekleşebilecek durumda değildir. Fakat, Türkiye’de belediye başkanlarımız ve yönetimlerin esnek, pratik ve vizyoner olması ve dahası hükümetin başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün , Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız olarak konuyu sahiplenmeleri olumlu bir beklenti doğurmaktadır. Belediyelerimizin kısa sürede elektrikli araç şarj istasyonlarına uygun noktaları tahsis etmek ve kullanımın altyapısının önünü açmak için yardımcı olmaları temel beklentimizdir. Bu konuda zaman kaybetmek, Türkiye’nin yakaladığı bir fırsatın zedelenmesi anlamına gelecektir.

Bu öngördüğünüz belediye rolüyle ilgili görüşmeleriniz oldu mu?

Şu ana kadar ilçe, il, ve büyükşehir olmak üzere birçok belediyelerle konu ile ilgili görüşmelerimiz ve elektrikli araçlar ve şarj istasyonları ile ilgili bilgi aktarımlarımız oldu. Örneğin İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri, Fatih ve Kartal ilçe belediyeleriyle yakın çalışma ve bilgilendirme imkanlarımız oldu. Bununla kalmayıp birçok bürokratımızı Amsterdam Belediyesinin uygulamalarını yerinde görmeleri amacıyla o şehre hep beraber ziyarette bulunduk. Yerel yöneticilerimiz Amsterdam Belediye yetkililerinin kendi ağızlarından konuyu ve uygulamalarını dinleme fırsatı buldular.

Ayrıca belediyeler başta toplu taşımacılık ( otobüs ) ve çöp ve hizmet araçlarında elektrikli araç kullanımını teşvik edecekler, çevreyi kirletmeyen, ekonomik araçlar ile kendi yönetim bütçelerine de fayda sağlayacaklardır. Elektrik yenilenebilir kaynaklardan üretildikçe de ülkenin ithalat dengesine de olumlu katkı vereceklerdir.

Akıllı şart istasyonları günlük yaşam ve ulaşıma neler katacak?

Öncelikle akıllı şarj istasyonlarına neden ihtiyaç duyulmakta ondan bahsedelim;
*Amerikalıların vurguladığı kullanıcılardaki “range anxiety” yani menzil korkusu diye çevirebileceğimiz, anlam olarak da elektrikli aracıyla sabah evden çıkıp akşam şarj bitmesi nedeniyle eve geri dönememe korkusu olarak ifade edilebilir. Bunu yenmek için istasyonlara gereksinim vardır.

*Bilindiği gibi elektrikli araçların adetlerinin artması ve yoğunlukla kullanılmalarına başlanması ile birlikte elektrik dağıtım sistemine ek bir yük getireceklerdir. Sistemin zarar görmemesi için bu yükün kontrollü ve eşit (zaman ve bölge olarak) dağıtılabilmesi gerekecektir. Akıllı şarj istasyonunun akıl kısmı burada devreye girmektedir.

*Bir diğer husus da hem kullanıcıların hem de bu cihazları işletecek olan kişilerin kullanımdan doğan hizmet bedellerinin takibi isteği vardır. Akıllı şarj istasyonları bunu da sağlamaktadır.
*Akıllı Ağ sistemi sayesinde cihazların bakım, onarım ve güncelleme hizmetleri de çok kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

İlk istasyonu nerede kurmayı planlıyorsunuz?

3 Büyük şehrimizin Büyükşehir ve bazı kent merkezlerindeki ilçe belediyeleri ile görüşmelerimiz sürmektedir. Bu görüşmelerimizin sonuçlanmalarıyla birlikte ilk istasyon kurulumu açısından planımız netleşecek ve açıklanacaktır. Olası bir ipucu olarak bizim öngörümüz ağırlıklı yaya ve turist trafiği olan ve aynı zamanda çevre koruma ve yoğun ticaret bölgesi durumundaki bir merkezi işaret edebiliriz.

Öncelikli olarak 927 istasyon daha sonra ise 2 yıl içinde 40 bin 450 istasyondan bahsediyorsunuz. İstasyonlar için öngördüğünüz yatırım tutarı nedir?

Bu yıl için yaklaşık toplam 9,6 milyon Avro’luk yatırım planımız mevcut. 2 yıl içinde başlayacak süreç ile bu rakam 243 milyon Avro’ya ulaşacak ve 10 yıllık bir dönemde milyar avro sınırlarını zorlayacaktır. Bu yatırımın kaynağı ise bağlı bulunduğumuz Coulomb Technologies, Inc. İle 365 Energy Group’un bünyesinde bulunan Amerikalı, Avrupalı yatırımcılar, özkaynaklarımız, ve yerel işletme ağımız olacaktır.

Her elektrikli araç bu istasyonlardan yararlanabilecek mi?

Elektrikli araçların farklı üreticilerden farklı versiyonları çıkmakla beraber bizim sunduğumuz hizmet standart fişlere uygun olduğu için her elektrikli araç bu istasyonlardan yararlanabilecek.

Elektrik istasyonlarının işleyişi nasılı Yani pilleri mi değiştireceksiniz yoksa, gelen araç hızlı şarj mı olacak?

Pil değişim modeli teoride akla yatkın gibi gözükmesine karşın her araç üreticisinin farklı konumlu farklı tip pil kullandığını bildiğimizden bu modelin hem ekonomik olmayacağını hem de uygulamada çalışmayacağını biliyoruz. İlk etapta pil değişim istasyonu modeliyle kendini tanıtan bir firma bile şu anda şarj noktaları modeline ağırlık vermektedir.

Bizim 3 farklı tipte istasyonlarımız mevcut. İstasyon yerine biz aslında aynı zamanda markamız olan “ChargePoint®” veya “fiarj Noktaları” kavramlarını kullanmayı tercih ediyoruz. Birinci tip ev tipi dediğimiz gece boyunca şarj etmeye elverişli olan I.seviye şarj noktalarımız. II. Seviye ise orta-uzun süreli park halindeki araçların kullanacağı şarj noktalarımız. Hızlı şarj noktalarımızı ise (III. Seviye) altyapısı müsait bölgelerde çabuk hizmet almak isteyen müşterilerimizin kullanımına sunacağız. fiehir içinde ve şehirler arası otoyollarda birçok noktada kurulacak olan ChargePoint® fiarj Noktalarımız sayesinde elektrikli araç sahipleri kendi akü sistemlerine bağlı olarak araçlarını 3 ila 20 dakika arasında bir sürede şarj edebilecekler.

Hangi otomotiv firmalarıyla iş birliği içindesinizı Türkiye'de bu konuda otomotiv üreticileriyle temasa geçtiniz mi?

Şu ana kadar yurtiçinde OSD ve ODD ile başkanları ve yetkilileri düzeyinde görüşmelerimiz oldu. Aslında bağlı bulunduğumuz global şirketimiz Coulomb Technologies’in de kurucu üyesi olduğu elektrifikasyon koalisyonu adındaki organizasyon vasıtasıyla bu anlamda birçok noktaya ulaşmaktayız (www.electrificationcoalition.com). Coulomb Technologies bünyesinde global araç üreticileriyle, aynı zamanda da 365 Energy Group nezdinde de birçok Avrupalı otomobil üreticisiyle yakın temaslarımız ve işbirliği çalışmalarımız yürütülmektedir.

Bu konuda hükümetle bir temasınız oldu mu? Elektrikli araç kullanımını teşvik için şu an da hükümet nezdinde çalışmalar yapılıyor. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı?

Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün, Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile aynı zamanda da Büyükşehirler ve ilçelerinin başkan ve yöneticileriyle fikir ve yurtdışı uygulamalarıyla ilgili bilgi alışverişlerinde bulunmaktayız. Bu bağlamda örnek olarak Ocak ayı içerisinde İstanbul, Bursa ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri ve otomotiv sektörü yetkililerinin de katıldığı ChargePoint® fiarj Noktalarımızın Amsterdam Belediyesi tarafından hangi modelle uygulandığını, şehre ve insanlarına yararlarını ve gelecek planlarını anlatan geniş bir bilgilendirme toplantısı için Amsterdam’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik.

Bu şarj sisteminde ücretlendirme nasıl olacak. Bir araç ortalama ne kadara Türkiye'de şarj olacak?

İlgili bakanlıklar ve kamu yönetimleri tarafından elektrikli araçların vergilendirilmesi ve şarj istasyonları mevzuatı hazırlanıyor. Bu çalışmaların devam ettiği haberleri hali hazırda basına da yansıdı. Bizim bu konudaki uygulamamız ancak bu çalışmalar neticelendikten sonra belli olacak. fiu anda ABD ve Avrupa uygulamalarına göre hesaplamalar yapıldığında elektrikli taşıtların diğer yakıt türlerine dayalı taşıtlara göre ortalama %71 tasarruf sağlayacaklarını hesaplıyoruz. Ancak mevzuat belli olduktan sonra tarifelerimizi açıklayacağız. Uygulama olarak da aylık sabit ücret ve kullanım kaynaklı iki tip ücretlendirme olacak.

www.belediyegazetesi.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
HULUSİ ŞENTÜRK
TSE Bşk./Yerel Yönetimler Uzmanı
SAMET KOÇ
Kentsel Sis.Ulaştırma Yöneticisi