Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem “5 AYDA İMAR SORUNUNU ÇÖZDÜK"

24 Ağustos 2010 Salı 16:26
Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem “Şehrin gelişimi ve kalkınması için hayati önem arz eden planlarını tamamladık ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayından geçirerek Sancaktepe’nin imar sorununu çözdük” dedi

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem “Şehrin gelişimi ve kalkınması için hayati önem arz eden planlarını tamamladık ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayından geçirerek Sancaktepe’nin imar sorununu çözdük” dedi

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, İstanbul'un genç ve dinamik ilçesi Sancaktepe'yi Ululsal Bağımsız Belediye Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Derya Balaban'a anlattı.

Sayın Başkanım, öncelilikle sizleri kendi anlatımınızla okuyucularımıza tanıtmak istersek neler söylersiniz?
1959 yılında Sivas’ta dünyaya geldim. İstanbul’a geldikten sonra çalışma hayatımla beraber uzun yıllar aktif siyasetin içinde oldum. Tarih verecek olursak 1976 dan bu tarafa diyebilirim. Değişik dönemlerde ilçe başkanlıkları, il başkan yardımcılığı olmak üzere birçok alanda görev yaptım. 2005 yılından itibaren İBB Meclis üyeliği ve encümen üyeliği görevlerinde bulundum. Son yerel seçimlerde Sancaktepe’de başkan olarak seçildim. 16 aydır bu görevi yürütüyorum.

Geçen bu sürede, sosyal belediyecilik kapsamında yapılan bir dizi çalışmalarınız oldu ve oluyor. Bu çalışmalarınızdan kısaca bahseder misiniz?
Sancaktepe’nin halk ve yönetimle bir bütün olduğunu düşünüyorum. Bu bütünlüğü sağlamak adına kentin Kanaat Önderleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Okul Müdürleri, Muhtarlar, Din Görevlileri ve Cemevi temsilcileri ile bir araya gelerek, düşünce ve taleplerini paylaşıyoruz.
Halkımızı bir araya getirme ve kaynaştırma düşüncesi ile yaz akşamları adı altında gerçekleştirdiğimiz kültürel etkinliklerde, gezici tırımızla geleneksel sahne sanatının coşkusunu Sancaktepe’nin her köşesine taşıyarak onları hem eğlendirdik hem de bilgilendirdik. Yine hemen akabinde Ramazan ayında, her mahallede düzenlediğimiz birbirinden renkli organizasyonlarla, Sancaktepe’yi bir Ramazan fiehri haline getirerek 7’den 70’e tüm Sancaktepeli hemşerilerimizle Ramazan coşkusunu birlikte yaşadık. Bu sene de daha genişletilmiş bir programı Ramazan’da halkımıza sunuyoruz..
Çok önem verdiğimiz bir çalışma olarak Sancaktepe Kültür Turları ile ücretsiz olarak Sancaktepeli vatandaşlarımızı tarihî merkezlerimize taşıdık. Ayrıca ülkemizin bazı şehirlerine kültür geziler düzenliyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında neler yapıldığı konusunda bilgi verir misiniz?
Çok önem verdiğim bir projeyi söylemem gerek. Oda ilçe Kaymakamlığımızla birlikte ‘Sancaktepe Sevgi Mağazası’nı açılışıdır. Bölgemizdeki varlıklı insanlarımızın bağışta bulunduğu, yardıma muhtaç vatandaşlarımızın da giyecek ihtiyaçlarını karşıladığı Sevgi Mağazası ile Sancaktepe’de bir yardım köprüsü kuruldu. Nasıl bir çalışma içinde olduğunu belirtmem bakımında bir örnek vermek gerekirse, ilk üç aylık kısa bir süre içerisinde farklı yaş grubundaki 1955 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza 8570 adet kıyafet temini, yapılan bu güzel çalışmanın boyutunu göstermek bakımından yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal projeler hız kesmeden devam ediyor
Diğer yandan açtığımız aşeviyle 165 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza günde 2 öğün sıcak yemek vermeye devam ediyoruz. Bu çok önemsediğimiz bir projemiz.
Bunların dışında, geçen yıl Sancaktepe’de düzenlediğimiz toplu nikâh töreni ile 218 çiftin dünya evine girmesine vesile olduk. Çiftlerimiz hem eğlendiler hem gelinlik ve damatlıklarını giydiler. Ayrıca, 820 çocuğumuzu düzenlediğimiz Sünnet şöleni ile sünnet ettirdik. Şölen öncesi tüm çocuklarımıza sünnet kıyafeti hediye ettik. Bu sen ise 1102 çocuğumuzu çok güzel ve coşkulu bir şölenle sünnet ettirdik.

20 bin aileye gıda yardımı
Bölgemizin durumu göz önüne alındığında, yaptığımız en hayırlı işlerden biride göreve geldiğimiz günden itibaren yaklaşık 20 bin aileye yapılan gıda yardımı olduğunu düşünüyorum.

İstihdama yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Sancaktepeli gençlere yeni iş imkânları oluşturmak için adeta seferber olduk. Tüm dünyayı saran ekonomik krizin başladığı ilk günlerden itibaren İlçe Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş-kur’un Katkılarıyla 34 Farklı Branşta Eğitim Veren ‘İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi’ni başlattık. Bu projeyi bir adım daha ileriye götürmek için yenibiriş.com’la profesyonel bir iş birliği yaparak Sancaktepelilerin başvurularını ‘Kariyer Merkezi’nde yakından takibe aldık. Bugüne kadar yapılan 9 bin başvurudan 1.600’üzünü iş yerlerine yönlendirdik. fiu anda iş-kur’la ortak yaz dönemi kurslarımız devam ediyor
Diğer yandan 2010 Mayıs ayında açılışını yaptığımız Nene Hatun Sanat ve Meslek Edindirme Merkezimizde ilk planda 9 branşta açtığımız kursla, Sancaktepeli’nin iş ve meslek sahibi olmasını sağlıyoruz.

Sağlık alanında ne gibi çalışmalarınız oldu?
Sancaktepeliler’in hastane özlemi sona eriyor. İleri teknolojilerle donatılmış, 400 yatak kapasiteli, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni Sancaktepe’ye kazandıracak ihaleyi gerçekleştirdik. Allah nasip ederse bu yaz temelini atmış olacağız.
Sancaktepe’ye 3 yeni sağlık ocağı kazandırdık. fieyh fiamil, Biruni ve Hekimbaşı fiifa sağlık ocaklarını tam teşekküllü olarak halkımızın hizmetine açtık.

Sağlık konusunda örnek ilçe
Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak mahalle sağlık taramasını Sancaktepe’de hayata geçirdik. Geçen yıl, 5.200 vatandaşımızı ücretsiz olarak sağlık taramasından geçirdik. Bu yılda 1 aylık süreyi kapsayan çalışmalarımızı yürüttük. 2 sağlık tırı, doktor ve hemşirelerle yürüttüğü hizmetle, yaklaşık 4.250 kişi sağlık taramasından geçti. Tüm okullarımızda diş taraması çalışması yaptık. Tüm ilk öğretim öğrencilerine diş sağlığına dikkat çekmek amaçlı diş macunu ve diş fırçasından oluşan set hediye ettik.
İlçe Kaymakamlığımız ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte İmzaladığımız protokolle profesyonel bir denetim ekibi oluşturarak Sigara ile Mücadele kapsamında bir dizi çalışma başlattık. Samandıra ek hizmet binamızda uzman doktor desteği veren “Sigara Bırakma Merkezi”ni faaliyete açtık.
Sancaktepe’de bulunan yatağa mahkûm hastaların sağlık hizmetini ayağına kadar götürüyoruz. Hareket kabiliyeti olmayan hastaları Avrupa yakası hastaneleri dâhil olmak üzere özel ambulanslarla hastanelere götürerek tedavilerinde yardımcı oluyoruz.

Son zamanlarda belediyelerin öncülüğünde, halkın ve sivil toplum örgütlerinin yönetime katılımını sağlamak amaçlı kent konseyleri çalışmaları var Sancaktepe’de kent konseyi ve çalışmaları nelerdir?
Göreve başladıktan hemen sonra Sancaktepe Kent Konseyi’ni oluşturduk, Sancaktepe için birlikte düşünme, birlikte çalışma, birlikte yönetme dönemini başlattık. Kent konseyimizde çocuk, gençlik, kadın, emekli ve engelliler meclisini kurduk. Ayrıca oluşturulan 8 çalışma grubu ile kent konseyini kentimize etkin yarar sağlama çalışmasını başlattık. Her meclis ve çalışma konseyi çok yoğun bir şeklide çalışıyor, katkılarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Sancaktepe’de çok önemli bir ilke imza attınız 5 ay gibi kısa bir sürede şehrin imar sorununu çözdünüz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Şehrin gelişimi ve kalkınması için hayati önem arz eden bir bölü beş binlik ve bir bölü binlik ölçekteki planlarını tamamladık ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayından geçirerek Sancaktepe’nin imar sorununu çözdük. fiu anda Sancaktepe imara açık. Hızlı bir şekilde yeni kent siluetinin değişeceğine şahit olacaksınız. İş adamlarımızın bu konuya büyük ilgi göstermesi ile Sancaktepe halkına yeni iş alanlarının oluşumu gerçekleşmiş olacak.
Kültürel faaliyetler ve kültür – sanat organizasyonlarınıza bakıldığında Sancaktepe çok yoğun çalışıyor…
Kültür merkezlerimizde düzenlediğimiz aktivitelerle gençlerimizin ve halkımızın beklentilerine cevap veriyoruz. Başta 2 kültür merkezinde düzenlediğimiz etkinliklerle Edebiyattan müziğe, tiyatrodan sinemaya bir çok sanat dalında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Sancaktepe’yi kültür – sanat merkezi haline getirdik.

Kentin temizliğini ve çevreci yaklaşımlarımızla örnek belediyecilik sergiliyorsunuz? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Her semte bir park yaparak Sancaktepeliler’e yeni yeşil alan ve oyun alanları tesis ettik. Yapılan ağaç dimileri, çim ve çiçek ekimi ile Sancaktepe’yi daha güzel görünüme kavuşturduk.
Okullarımızın temizlik ihtiyacını karşıladık. Sancaktepe’deki her okulumuza temizlik malzemesini kendi elimizle teslim ettik. Okullarımızın su depolarını dezenfekte ederek, eğitim hizmetlerimizin sürekliliğine özen gösterdik, çocuklarımızın sağlığına yatırım yaptık. ‘Geri Kazanım Projesi’ni hayata geçirerek Türkiye’ye örnek olduk. İlçemizin her noktasına yerleştirdiğimiz farklı özelliklerdeki konteynırlarımızla Sancaktepe’de Geri Kazanım dönemini başlattık. Ayrıca, İlçemiz sınırları içerisinde bulunan İbadethaneleri, kurduğumuz özel ekiplerle periyodik olarak temizlik işlerini yapıyoruz.

Altyapı çalışmaları hızla devam ediyor, bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Alt ve üst yapıya önem büyük veriyoruz
fiehrin alt yapı ve üst yapı faaliyetlerine önem veriyoruz. Bu kapsamda, yeni cadde ve sokaklar açtık. İlçemizin mevcut asfalt ve kaldırımlarını onardık. Yeni yollar, kaldırımlar, yağmur suyu kanalları ve tretuvarlar yaparak Sancaktepe’nin çehresini değiştirdik. Sadece geçen yıl 50 yeni cadde ve sokak açtık. 110 kaldırım yapılan cadde ve sokak, 83 asfalt yapılan cadde ve sokak, 27 bin m2 asfalt, 56 bin m2 kaldırım döşemesi gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımız yaz mevsimin gelmesiyle tekrar yoğunluk kazandı. Sancaktepe’nin kaldırımsız ve asfaltsız sokağı kalmayacak.

Sancaktepe’de eğitim seferberliği var? Eğitime destek konusunda özel bir gayretiniz var. Bu konuda neler söylersiniz?
Sancaktepe’ye 1 ay içinde 3 Kültür ve Bilgi Merkezi açılışı gerçekleştirdik. Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mevlana bilgi merkezlerimizde öğrenciler hem etüt hem de satranç ve masa tensi kursları alıyor. Her bir merkezde 800 ü aşkın öğrenci hizmetlerimizden yararlanıyor. Bilgi merkezlerimizden halkımız da yararlanabiliyor. Öğrenci ve gençlerimize, boş vakitlerini değerlendirebilecekleri, ders çalışabilecekleri, internet kullanabilecekleri güvenli mekânlar hazırladığımız düşünüyorum. Merkezlerde oluşturduğumuz kütüphaneleri hem öğrencilerin hem de anne babaların da okuyabileceği kitaplarla zenginleştirdik. Sancaktepe Belediyesi bu çalışmayla aileyi de eğitimin içine çekmeyi hedefliyor. Çocuklar için eğitici aktiviteceler de düzenliyoruz. Çocuklar fotoğrafçılık, müzik, satranç, folklor, tiyatro gibi kurslara katılabiliyor.

İstanbul’un en büyük Engelliler Merkezi
Yine çok önemli bulduğum bir çalışmamız, Dünya Engelliler Gününde, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 1.800 engellimize hizmet veren İstanbul’un en büyük Engelliler merkezi olan Sancaktepe Engelliler Merkezi’ni faaliyete açtık.
Sporu sevdiğinizi biliyoruz. Sağlıklı nesiller için spora önem verdinizi söylüyorsunuz. Bu alanda ciddi başarılarınızda var. Sancaktepe Belediyespor kurulalı bir yıl olmasına karşın profesyonel lige yükseldi..

Sancaktepe kısa sürede sporda da iddialı hale gelecek
Evet, Bizim için çok sevindirici. Futbol takımımız yaptığı zorlu maçlardan sonra hak ederek Türkiye 3.ligine yükseldi. Ayrıca, Sancaktepe’de organizesini yaptığımız Türkiye çapında ses getiren “Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri” ile Ata sporumuzun sevilmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz.
Bu yılki yağlı güreş organizasyonu halk ve basında yoğun ilgi gördü. Diğer yandan Sancaktepe Belediyespor bünyesinde oluşturulan minik ve yıldızlardan oluşan güreş tamımız İstanbul birincilikleri ve Türkiye ikinciliği aldı.
Açtığımız yaz ve kış spor okullarında gençlerimizi spora yönlendiriyoruz. Her iki dönemde spor okullarımıza müracaat eden ortalama 1.000 öğrencimize 11 Farklı Branş’ta eğitim verdik. Bu çalışmaları çok önemli olduğu için her yıl düzenli olarak sürdüreceğiz.

Sancaktepe Belediyesi olarak gelecekte yapacağınız projelere hakkında neler söylersiziniz?

Yeni projeler birbiri ardına hayata geçirilecek
Sancaktepe’yi modern kent görünümü ile tercih edilen bir şehir haline getirme plan ve projelerine sahibiz. Projelerimizden bazılarını söylemek gerekirse; Olimpik Yüzme Havuzu ve Konferans Salonlarının bulunduğu çok amaçlı Spor Kompleksi, yine Yunus Emre Mahallesinde Kapalı Yüzme Havuzu, Abdurrahmangazi Türbesi yapımı ile Kültür ve Bilgi Merkezi, Nikah Sarayı, 400 yataklı devlet hastanesi, Hükümet Konağı, Alt geçitler, İstanbul’a hakim Safa tepesinde mesire alanı ve lokantaların bulunduğu bir çalışma, Tarihi Damatris Sarayı restetisyon ve restorasyon projesi, her mahalleye sağlık ocağı, şu ana kadar 3 yeni sağlık ocağını açtık 3 tanede 3 ay sonra açılacak. Özürlüler rehabilitasyon ve Kadın Aile Sağlığı Merkezlerimiz bunlardan bazıları. Bunun yanında prestij caddesi diyebileceğimiz şehrin sembolü konumunda bir cadde oluşumu projelerimizden bazıları.
Son olarak okurlarımıza ve Sancaktepeliler’e mesajınızı alabilir miyiz?
Her şey halkımızın daha huzurlu daha kaliteli bir yaşamı için. Sancaktepeli’nin mutluluğu bizim mutluluğumuz. Bize Sancaktepeliler güvenmeye devam etsinler. Her geçen gün onların desteği ile daha iyiyi gideceğiz.
Biz Sancaktepeli vatandaşlarımızın bizlere sonsuz güveniyle bu günlere geldik. Her geçen gün bu güven ve destek büyümekte, Sancaktepe daha güzel günlere büyük adımlarla ilerlemektedir.

www.belediyegazetesi.net


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu