Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sakin Şehir (Cittaslow) Birliği 17-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de toplandı

20 Aralık 2011 Salı 22:09
Üyeliğinin kesinleşmesi üzerine Yalvaç’ın da davet edildiği Sakin Şehir (Cittaslow) Birliği 17-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de toplandı. Toplantıda üyeler ve bilim adamları tarafından birliğin geleceği ve uygulamaları tartışıldı.

Üyeliğinin kesinleşmesi üzerine Yalvaç’ın da davet edildiği Sakin Şehir (Cittaslow) Birliği 17-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de toplandı. Toplantıda üyeler ve bilim adamları tarafından birliğin geleceği ve uygulamaları tartışıldı.

Türkiye’de bulunan ve aralarında Yalvaç’ın da bulunduğu sekiz Sakin Şehir (Cittaslow), birliğin Türkiye temsilcisi Seferihisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir’de bir araya geldi.  Yaşar Üniversitesi Bornova Kampüsü Rektörlük salonunda yapılan Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu toplantısına üye belediye başkanlarının yanı sıra 16 üniversiteden 30 bilim adamı da katılarak, fikirleriyle harekete bilimsel destek verdi.

Merkezi İtalya’da bulunan birliğin 24 ayrı ülkeden 154 üyesi bulunuyor. Birliğin Türkiye temsilcisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Sakin Şehir Belediye Başkanları ve bilim adamları bir araya geldi. Türkiye’de ilk kez yapılan toplantıda “Yavaş” felsefesini bir yaşam biçimi olarak daha iyi anlaşılmasını sağlamak, bir yerel kalkınma modeli olarak verilecek bilimsel katkıları ve bu felsefenin Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlayacak komitelerin oluşturulması amaçlandı.

Birliğe Türkiye’den üye olan ilk dört belediye Seferihisar, Taraklı, Gökçeada ve Akyaka’nın ardından ikinci gurupta ise Yalvaç, Vize, Perşembe ve Yenipazar’ın üyeliğinin kabul edilmesiyle sayı sekize yükselmiş oldu. Toplantıda yeni üye başvurularının olduğu, ancak bunların en az 2-3 yıllık bir zaman diliminden sonra cevaplanmasının uygun olduğu ve bu zaman diliminde de hareketin Türkiye bölümünün kesin bir çerçevesinin belirlenmesi gerektiğine karar verildi.

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın da fikirlerini belirttiği toplantıda hızlanan dünyada kimliklerin, yaşam tarzlarının yok olduğu ve hız kültürünün insanları yalnızlaştırmakta olduğu; köklerinden koparılan insanların hızla küreselleşmeye doğru gittiği; büyük kentlerin yaşanabilir olmaktan giderek uzaklaştığı; en hızlı ülkelerin en şişman insanlara sahip olduğu belirtilerek Yavaşlamayı yaşamın dengesini korumak olarak anlamak gerektiği vurgulandı.

Toplantının alan incelemesi bölümünde ise ilk olarak katılımcıların bir araya geldiği Yaşar Üniversitesi Bornova Kampüsü, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan tarafından gezdirildi. Ardından katılımcılar ikinci alan gezisini ise Seferihisar’ın Sığacık bölümündeki üretici pazarına ve yat limanına yaptılar.

yalvac2.20111220221343.jpg

yalvac3.20111220221409.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar