Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, kentteki orta hasarlı binaların kesinlikle yıkılacağını söyledi

13 Kasım 2011 Pazar 20:50
Başkan Zeki Toçoğlu, orta hasarlı binalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Söz konusu binaların yıkılacağını belirten Başkan Toçoğlu, “Geçtiğimiz günler belediye başkanlarımızla bir araya geldik. Bu konuda kararlıyız. Orta hasarlı binaları yıkacağız. Bizim üzerimize düşen işleri geciktirmeyiz” dedi.

Hızırtepe Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Başkan Zeki Toçoğlu, orta hasarlı binalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Söz konusu binaların yıkılacağını belirten Başkan Toçoğlu, “Geçtiğimiz günler belediye başkanlarımızla bir araya geldik. Bu konuda kararlıyız. Orta hasarlı binaları yıkacağız. Bizim üzerimize düşen işleri geciktirmeyiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Hızırtepe Muhtarı Bedri Aslan’ın daveti üzerine Hızırtepe sakinleri ile kahvaltıda bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin istek ve taleplerini dinleyen Başkan Toçoğlu, kendisine yöneltilen soruları da cevapladı. Orta hasarlı binalarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Zeki Toçoğlu, bu binaların yıkılacağını söyledi.

Üzerimize düşen işleri geciktirmeyiz
Orta hasarlı binaların yıkımı konusunda kararlı olduklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, “Sakarya’da ağır hasarlı binalar yok, orta hasarlı binalar var. Orta hasarlıların da Afet Kanunu’na göre ilk bir yılda yıkılması gerekiyordu. Fakat orta hasarlılara süre tanımak için 2009 sonuna kadar hep ertelendi. Vatandaş güçlendirsin, ruhsat alsın gerekçesiyle ertelendi. Nihayet 2009’un 12. ayında bu sürede kapatıldı. Şuanda Sakarya’da yıkılması gereken 1300 civarında bina var. Bunların bir kısmı boş, bir kısmının içerisinde insanlarımız oturuyor. Sayın başbakanımızın geçenlerde bir açıklaması oldu biliyorsunuz. Çürük binaların yıkılacağını söyledi. Şimdi orta hasarlıların haricindeki binalarla ilgili bir kanun hazırlanıyor. Dolayısıyla orta hasarlıların dışındakilerle ilgili bir kanun çıkacak. O kanunu da bekliyoruz. Fakat bizim için birinci planda orta hasarlı binalar var. Şuana kadar valiliklerin eliyle yürütülüyordu bu çalışmalar. Şimdi bu işlerin netleşmesini bekliyoruz. İş belediyelere geçer geçmez biz hemen bu binaları yıkacağız. Geçende belediye başkanlarımızla da bir araya geldik. Bu konuda kararlıyız. Bizim üzerimize kalacak işleri geciktirmeyiz” dedi.

Projeyi başbakana sunduk
Orta hasarlı binalarla ilgili geliştirdikleri projeden de bahseden Başkan Zeki Toçoğlu, proje ilgili olumlu cevap gelir gelmez kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. Zeki Toçoğlu, “Bu konu çok önemli bir konu. Şuanda bile deprem olabilir. Hepimizin manevi sorumluluğu var. Biz de belediye olarak bir proje geliştirdik. Projemizi Başbakanımıza sunduk. TOKİ başkanımızla görüştük. Yazılı olarak müracaatlarımız yaptık. Fakat başka kurumları da ilgilendiren konular olduğu için projeyi açıklamıyoruz. İleride projeyi kamuoyumuzla paylaşacağız” diye konuştu.

İmar konusunda bilinç oluşturulmalı
İmar konularında da açıklamalar yapan Başkan Toçoğlu, “Yeni yerleşimlerde herkeste şu bilinç oluşmalı. Kaldırılan her yeşil alan, kaldırılan her okul, kaldırılan her yol, kapatılan her sokak aslında kendimize zarar. Bunu bilmemiz lazım. Böyle bir bilinç oluşturmak gerekir” dedi. Hızırtepe Muhtarı Bedri Aslan, ziyaretin sonun Başkan Toçoğlu’na teşekkür etti.

sakarya2.20111113205343.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar