Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize’de bir çocuk parkına doğalgaz dağıtım istasyonu kurulunca vatandaş sokağa döküldü

25 Temmuz 2012 Çarşamba 15:52
Doğalgaz şirketi yetkilileri belediye izni var derken, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise, çocuk parkı içerisine doğalgaz istasyonu kurulmasından kendisinin haberi olmadığını belirterek olayın incelenmesi için gerekli talimatları verdiğini söyledi.

Rize’de ÇAYKUR İlköğretim Okulu ile Gülbahar Hatun Anaokulu yanındaki çocuk parkına dağıtım istasyonu kurulması için AKSA Karadeniz Doğalgaz Şirketi’nce çalışma başlatıldı. Çocukparkındaki bazı kaydırak ve salıncaklar söküldü, açılan alana etrafı tel örgülerle çevrili konteyner yerleştirildi. Kısa sürede tamamlanan çalışmanın ardından çocuk parkı alanı daraldı, çocuklarının oyun alanına yerleştirilen doğalgaz istasyonu nedeniyle veliler tedirgin oldu. Park alanında toplanan ve aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Tepkiler üzerine olaydan haberdar edilen doğalgaz şirketi yetkilileri bölgeye geldi. Vatandaşların, "Çocuklarımız nerede oynayacak?" diyerek tartıştığı doğalgaz şirketi görevlilerinin, "O zaman doğalgaz kullanmayın" cevabı kalabalığı iyice öfkelendirdi.

Tartışmanın büyümesi üzerine şirket yetkilileri, "Belediyenin bilgisi var" diyerek yasa dışı birşey yapmadıklarını savundu. Bu sırada park alanına gelen Rize Belediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Altay ile Zabıta Müdürü Bayram Ali Sarı, vatandaşlarla görüştü ve durumun inceleneceğini söyledi. Doğalgaz şirketi yetkilileri de artan tepkiler üzerine bölgeden uzaklaştı. Mahalle sakini Zeki Kayalı, çocuk parkına doğalgaz istasyonu kurulmasının doğru olmadığını belirterek, çocukların alanlarının daraltıldığını söyledi.

Aksa Karadeniz Gaz Bölge Müdürü Murat Ceran da, Rize’de artan gaz talebinin kesintisiz sağlanabilmesi için kent geneline 4 dağıtım istasyonu kurduklarını belirterek, bunların gerekli yasal izinler alınarak kurulduğunu söyledi. Çocuk parkına Rize Belediyesi’nden alınan izinle istasyonu kurduklarını anlatan Ceran, "Ancak park içerisindeki kaydırak ve salıncakları biz sökmedik. Rize’de arazi sıkıntısı var. Bu nedenle kamusal alanlarda bu istasyonlar gerekli yasal izinler alınarak kuruldu" dedi.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise, çocuk parkı içerisine doğalgaz istasyonu kurulmasından kendisinin haberi olmadığını belirterek olayın incelenmesi için gerekli talimatları verdiğini söyledi.

rize2.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar