Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Restore edilen Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi Münih Belediye Başkanı Ude ve Mustafa Sarıgül tarafından Pazar ayini sonrası açıldı

08 Ocak 2012 Pazar 23:06
Her sene olduğu gibi bu sene de muhteşem Noel kutlamalarına ev sahipliği yapan Şişli Belediyesi restorasyonunu yaptığı İstanbul’da hizmet veren ilk Ermeni Kilisesi olan Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Şişli Belediyesi’nin restorasyonunu yaptığı İstanbul’da hizmet veren ilk Ermeni Kilisesi olan Surp Krikor Lusavoric Ermeni Kilisesi’nin açılışını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Münih Belediye Başkanı, Almanya Belediyeler Birliği Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakan Adayı Christian Ude ve Ermeni Cemaati Patrik Vekili E-Piskopos Aram Ateşyan ile birlikte yaptı. Pazar ayini sonrası gerçekleşen açılışa, Şişli ve Münih Belediyesi yetkilileri ve çok sayıda Ermeni cemaati mensubu katıldı.

Açılış töreninde konuşan Ermeni Cemaati Patrik Vekili Aram Ateşyan, kilise restorasyonunu gerçekleştirdiği için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e teşekkür etti. Ateşyan konuşmasında, "Sarıgül, tüm din ve inançlara gösterdiği eşit hizmet anlayışı ve hoşgörüyle, Şişli'de adeta bir barış elçisi gibi çalışmaktadır" dedi.

Sarıgül de konuşmasında, değişik din ve kültürdeki yurttaşların Şişli'de bir arada yaşadığını belirterek, "Bizim ilçemiz bu yönüyle zengin bir mozaik oluşturuyor. Biz de bu mozaik içerisinde yer alan hiçbir rengi bir diğerinden ayırmıyoruz ve 'insana hizmet' anlayışıyla hareket ediyoruz. Toplumlar arası kin ve düşmanlık tohumlarının atılmaya çalışıldığı günümüzde, kardeşçe bir arada yaşamanın önemini vurgulamak istiyoruz. Bu felsefeyle, ilçemizdeki cami, kilise, sinagog ve cemevlerinin bakım, onarım ve restorasyonuna destek veriyoruz" dedi.

Açılışa Almanya'dan davetli olarak katılan Almanya Belediyeler Birliği ve Münih Belediye Başkanı Christian Ude de, törende yaptığı konuşmada, din ve inanç özgürlüğünün önemine değildi. Ude, "Türkiye'deki gayrımüslim cemaat için yaptırılan böylesine güzel bir kilisenin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Açılış töreninde, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, kiliseye verdiği destekten dolayı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e bir teşekkür plaketi verdi.

sisli4.20120108225357.jpg

sisli3.20120108225420.jpg

sisli2.20120108225447.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar