Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polatlı Belediyesi, MTA’dan aldığı Sarıoba Köyü Çağlayık mevkiindeki Termal kuyuları kendi sondaj şantiyesi ve kendi elemanıyla açıyor.

05 Ocak 2012 Perşembe 00:02
Polatlı Belediyesi, MTA’dan aldığı Sarıoba Köyü Çağlayık mevkiindeki Termal kuyuları kendi sondaj şantiyesi ve kendi elemanıyla açıyor. Belediye, 3 bin yıllık Gordion Antik Kentinde termal turizmini hayata geçirmek gayesiyle aldığı termal kuyularında temizleme çalışmalarına başladı.

Polatlı Belediyesi, MTA’dan aldığı Sarıoba Köyü Çağlayık mevkiindeki Termal kuyuları  kendi  sondaj şantiyesi ve kendi elemanıyla açıyor.  Belediye,  3 bin yıllık Gordion Antik Kentinde termal turizmini hayata geçirmek gayesiyle aldığı termal kuyularında temizleme çalışmalarına başladı.

Başkan Yakup Çelik,  Belediyenin İller Bankasından satın aldığı derin su sondaj şantiyesini basın mensuplarıyla birlikte inceledi.  

Burada basın mensuplarına İlçenin Termal turizme kazandırılması için yürütülen Çağlayık Termal kuyularının kendi derin kuyu sondaj  şantiyesi  ve Gordion’a sağlık termal tesis kurulması projelerin hakkında  bilgi verdi.

Belediye Başkanı Yakup Çelik,  ‘'şuanda  kuyu temizleme çalışmasında 110 metreye inildi. 210 metreye kadar inecekler. Kuyudan çıkan su temizlendikten sonra, buradaki termal suyu  Gordion -Yassıhöyük köyüne  taşıyacağız ve orada  tarih ve termal turizmini birleştireceğiz.'' dedi.

Başkan Çelik, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden(MTA) almış oldukları sondaj manikasını kendi elemanlarımızla çalışmaya başladı. Yapmış olduğumuz temizleme çalışmasında kuyunun çamurunu atıyoruz. Umuyoruz ki bir hafta da bu temizleme çalışmasını tamamlamış olacağız. Şuan 110 metreye kadar indik. Kuyunun derinliği 236 metre. Teknik arkadaşlardan almış olduğumuz bilgi işin yolunda gittiği yönünde. Orada bir miktar sıcak su akıyordu. Biz sondaj yapmaya başladıktan sonra o su kesildi. Biz bu suyu Gordion Yassıhöyük mevkiine taşıyıp en kısa zamanda Termal Turizm için çalışmalarını başlatacağız. Proje çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bu tesisleri Polatlı Turizmine kazandırmış oluruz'' diye konuştu.

İlçenin Sarıoba Köyü Arazisi içerisinde Ankara çayının yanında bulunan Çağlayık mevkiinde Romalılar döneminden kalma,  uyuz hamamı bulunuyor,  Polatlı Belediyesi Buradan çıkan suyu sağlık turizmine kazandıracak.

polatli2.20120105000754.jpg

polatli3.20120105000812.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar