Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Kariyer Günleri başladı

14 Aralık 2011 Çarşamba 22:55
Nevşehir Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Kariyer Günleri,Nevşehir Valisi Abdurrahman Ateş,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Avanos Kaymakamı Aylin Duman Kırcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panel ile başladı.

Nevşehir Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Kariyer Günleri,Nevşehir Valisi Abdurrahman Ateş,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Avanos Kaymakamı Aylin Duman Kırcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panel ile başladı.

Nevşehir Ticaret Borsası salonunda düzenlenen 1. Kariyer Günleri’nin açılışında konuşan Nevşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Şevki Özgener,sürdürülebilir rekabet avantajlarını etkin şekilde kullanarak insan kaynaklarının verimli şekilde değerlendirilmesinin sağlandığı kariyerin,batı toplamlarında bireyin daha ilköğretim dönemlerinden itibaren başladığını belirtti.Kariyer belirlemede en önemli noktalardan birinin öğrencilerinin “Kendi liderin ol” sloganı ile ortaya konulması gerektiğini kaydeden Özgener, Kariyer Günleri kapsamında Nevşehir’de kariyer sahibi olan rol modellerinin yaşam hikayelerinin öğrenimlerini sürdüren öğrencilere aktarılarak onların  kariyer sahibi olabilmelerine yardımcı olunmasının hedeflendiğini ifade etti.

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’da  dünyada gelişmiş batılı toplumlar tarafından daha küçük yaşlarda bireylerde kariyer oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi.Kılıç,Türkiye’de de geç olmasına karşın gençlerin kariyer sahibi olabilmeleri adına etkin bir şekilde yürütüldüğünü ifade ederek,kariyerin sonu olmayan bir yol olarak da ele alınabileceğini söyledi.

Gençlerin mutlaka “Kendini yönet ki dünyayı yönetmeye gücün olsun” düşüncesi ile hareket etmesinin kariyerde önemli bir temel değer olduğunu anlatan Kılıç,gençlerin bu anlamda engelleri mutlaka aşmaları ve asla bu yolda geri dönmemeleri çağrısında bulundu.Kendi yaşamından bu yönde çeşitli örnekler veren Kılıç, “Uzun yolculuklar mutlaka bir adım ile başlar.Bu adımı atabilmek için çok muhteşem olmanız gerekmiyor.Ama muhteşem olmanız için o adımı atmanız gerekiyor ”dedi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de, yıllardan beri toplumu ‘Desinler’ ve ‘Ne derler’ düşüncesinin toplumu olumsuz yönde kuşattığını belirterek,konuyla ilgili çeşitli örneklerle bunu izah etti.
Panelde belediye olarak yaptıklarını değil, düşündüklerini ele alacağını ifade eden Ünver, hiç kimsenin hayatının belki hiç kimse için örnek olamayacağının bilinmesi gerektiğini söyledi.
 
Belediye olarak yola kilitli parke taşı döşeme işinin belediyenin işi olmasına karşın bir duvar ötesinde bulunan okul bahçesinin düzenlenmesinin belediyenin işi olarak yasal anlamda geçmişte ele alınmadığını vurgulayan Ünver “ Öğrencilerin,velilerin ve öğretmenlerin geçeceği yolu yapmak belediyenin işi olarak tanımlanırken o sokağın bir duvar ötesindeki  okul bahçelerinin düzenlenmesi işi belediyenin değil. Peki ne fark eder , o kentteki okul bahçesinin düzenlenmesinin belediye tarafından yapılması . 1580 sayılı kanuna göre bu yasaktı, neyse ki bu 5393 sayılı  yasa ile değiştirildi. Artık okul bahçelerini rahatlıkla yapabilme hürriyetine kavuştuk. Hayatta uygulamalar yapılırken, size kanunla tanımlanan bazı şeyler, sizleri zorlayabilir. Ben belediye başkanı olsam dediğiniz anlar var ya, onların bir çoğununun kanunlara takıldığını belediye başkanı koltuğuna oturduğunuz da anlayabilirsiniz.
Başarılar sorumluluk bilinci geliştiriyor. O zaman şunları öğrenmeye başladım kendi kendime. Benim kimseyi taklit etme gibi bir ihtiyacım olmamalı. Eğer o fikri ortaya atar, başarırsam ,   işte o benim. Başarısız olursam  cezasına katlanacak kadar mert ve cesur olduğumu düşünüyorum. Yıllardan beri ‘Desinler’ ve ‘Ne derler’ anlayışı toplumumuzu adeta kuşatmış. Yeni bir bilgi olduğunu bildiğiniz bir konuyu,  toplum için ortaya koymaktan sakın çekinmeyin.”dedi.
Ünver ,konuşması sırasında öğrencilik yılları ile belediye başkanlığı sürecinde yaşadığı çeşitli gelişmeleri paneli izleyenlerle de paylaştı.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş’da kariyer sahibi olunmasında sevginin en önemli noktayı oluşturduğunu belirtti. Savaş,öğrencilere de çeşitli önerilerde bulunarak bilimsel gelişmelerden yararlanmalarını ve kariyer sahibi elde eden kişilerin hayat hikayelerininin de paylaşılmasının gerektiğini ifade etti.

Nevşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Kariyer Günleri 16 Aralık tarihinde sona erecek.

nevsehir2.20111214225758.jpg

nevsehir3.20111214225820.jpg

nevsehir4.20111214225844.jpg

nevsehir5.20111214225903.jpg

www.belediyegazetesi.net


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar