Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir Belediyesi İsveç’in Göteburg kenti yakınlarındaki Harryda kenti ile kardeş kent oldu

06 Ekim 2011 Perşembe 21:46
İsveç’in Harryda kenti ile Nevşehir’i kardeş kent haline getiren protokol Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Harryda Belediye Başkanı Annette Eiserman tarafından imzalandı.

Nevşehir Belediyesi İsveç’in Göteburg kenti yakınlarındaki Harryda kenti ile kardeş kent oldu. İsveç’in Harryda kenti ile Nevşehir’i kardeş kent haline getiren protokol Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Harryda  Belediye Başkanı Annette Eiserman tarafından imzalandı.

Geçtiğimiz günlerde İsveç’in Harryda kenti ile Nevşehir’in kardeş kent haline getirilmesine yönelik görüşmeler sonrasında her iki Belediyenin Meclisi kardeş kent oluşumu için onay verdi.

Bu gelişmeler ışığında Nevşehir’i ziyaret eden Harryda Belediye Başkanı Annette Eiserman,Belediye Başkan Yardımcısı Marie Samvelsson,Belediye Meclis Başkanı Carina Djurner ile Uluslar arası koordinatör Frida Barrett, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,her iki belediyenin kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyacağını söyledi.

Nevşehir’in 10 bin yıllık tarihi geçmişinde 8 i büyük olmak üzere 20 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Kapadokya bölgesinin ana merkezi konumunda bulunduğunu söyleyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,her döneminin izlerini canlı olarak yaşatan bölgenin bir yanda doğal ve bir yanda da kültürel ve tarihi birikimlerle dolu bir bölge olduğunu ifade etti.

Ünver “Kapadokya bölgesinde yapacağınız gezi de kimi zaman kendinizi farklı bir gezegende hissedecek,kimi zaman binlerce yıl yaşamış insanlarla aynı ortamda bulunacaksınız.Böylesine ilginç bir coğrafya üzerinde bulunan Nevşehir ile Harryda kenti arasında her alanda ciddi bir işbirliğinin gelişmesi adına kardeş kent belediye uygulamasının oldukça önemli olduğuna inanıyorum.”dedi.

Harryda Belediye Başkanı Annette Eiserman’ da Nevşehir’e gelmekten ve burada bulunmaktan oldukça mutlu olduklarını belirtti. Eiserman,: “Yapacağımız bu anlaşma bu kardeşliğimizin devamını getirecektir.Kıtalaarasında böyle bir dostluğun geliştirilmesinin son derece önemli olduğune inanıyorum. Bu anlamda hoşgörü ve karşılıklı anlayışında gelişeceğine inanıyorum.İsveç ile Türkiye arasında geçmişe dayalı güçlü ilişkiler var.İsveç’deki insanların ciddi bir bölümü tatillerini Türkiye’de geçiriyorlar.1960’lı yıllarda yine İsveç’e Türkiye’den bir çok işçi çalışmaya geldi.Bu durum da bu projeyi daha da önemli kılıyor.”dedi.

Daha sonra İsveç’in Harryda kenti ile Nevşehir’i kardeş kent haline getiren protokol,  Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Harryda  Belediye Başkanı Annette Eiserman tarafından imzalandı.

Daha sonra Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,günün anısına üzeri Rapido kalemle işlemeli Hitit Anforası takdim ederken,Eiserman’da Ünver’e beraberinde getirdiği bir cam bardak hediye etti.

İsveç’in Harryda Belediyesi ile kardeş belediye haline gelen Nevşehir Belediyesi daha önceden de Almanya’nın Pforzheim ile Neuss kentleri ile kardeş belediye olmuştu.

Harryda Belediye Başkanı Annette Eiserman,Belediye Başkan Yardımcısı Marie Samvelsson,Belediye Meclis Başkanı Carina Djurner ile Uluslar arası koordinatör Frida Barrett, daha sonra Nevşehir’in Ürgüp yolu üzerinde Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İş Okulu’nu gezerek yetkililerden buradaki çalışmalarla ilgili olarak bilgiler aldılar.

Heyet onuruna Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, daha sonra heyet onuruna Nevşehir Konağı’nda öğle yemeği verdi.

nevsehir2.20111006215242.jpg

nevsehir3.20111006215305.jpg

nevsehir4.20111006215332.jpg

nevsehir5.20111006215359.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar