Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir Belediyesi “Eşit Fırsatlar” projesi ile İsveç Uluslararası Yerel Demokrasi Merkezi’nden hibe kazandı

12 Mart 2012 Pazartesi 10:34
Nevşehir Belediyesi ile İsveç’in Harryda Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı “Eşit Fırsatlar” adı altında hazılanan proje İsveç Uluslararası Yerel Demokrasi Merkezi’nden hibe kazandı.

Nevşehir Belediyesi ile İsveç’in Harryda Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı “Eşit Fırsatlar” adı altında hazılanan proje İsveç Uluslararası Yerel Demokrasi Merkezi’nden hibe kazandı.

6 Ekim 2011 tarihinde Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Harryda  Belediye Başkanı Annette Eiserman tarafından imzalanan Nevşehir ile İsveç’in Harryda kentinin kardeş kent protokolü ardından her iki belediye ile ilişkilerin geliştirilmesi alanında önemli bir adım atıldı.

Nevşehir Belediyesi ile  İsveç’in Harryda Belediyesi ortaklığında hazırlanan “Eşit Fırsatlar” isimli proje,  İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın bir parçası olan İsveç Uluslararası Yerel Demokrasi Merkezi’nden hibe desteği almaya hak kazandı.

Geçen yıl, Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından, AB desteği almayı hak eden projelerden biri olan “Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi” kapsamında yapılan çalışmaların ardından imzalanan kardeş kent protokolünün hemen ardından hazırlanan proje ile her iki kent arasında  işbirliğinin daha da güçlenmesi planlanıyor.

Ekim ayındaki ziyaretler sırasında, Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İş Okulu’nu gezerek, buradaki çalışmaların yurt dışında da örnek alınması gerektiğini belirten İsveç Harryda Belediyesi yetkilileri ile alınan kararla hazırlanan proje ile engellilerin imkanlarının iki ülke arasında da eşit olması sağlanacaktır. Türkiye’de ilk olarak uygulanan ve yurt dışında da bu tür çalışmaların yaygınlaştırılmasına olanak sağlayacak proje, engellilerin ürettikleri ürünlerin pazarlanmasına da imkan verecek.

2014 yılına kadar sürecek olan projenin ilk aşamasında Mayıs ayı içerisinde Nevşehir Belediyesi’nden bir heyet, İsveç’teki engellilerle ilgili iyi uygulama örneklerini yerinde görmek için ziyarette bulunacak.

Karşılıklı olarak devam edecek ziyaretler sonrasında engellilerimizin günlük yaşantısında kolaylık sağlayacak en iyi yöntemlerin uygulanması için çalışmalar başlayacak.

nevsehir2.20120312103741.jpg

nevsehir3.20120312103754.jpg

nevsehir4.20120312103806.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar