Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin Büyükşehir Belediyesi yeni otogarın 3 yıllığına işletme ihalesini, 20 milyon liraya verdi

09 Ocak 2015 Cuma 23:15
Teklif zarflarının açılmasından önce İhale Komisyonu Başkanı Haluk Tunçsu, firma temsilcisi olmayan kişilerin dışarı çıkmasını isteyince salonda tartışmalar yaşandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni otogarın 3 yıllığına işletme ihalesini, 20 milyon TL'ye Mersin Şimşek Grup kazandı.

Daha önce yeni otogardaki 81 yazıhane, dükkan, kafe, restoran, tuvaletler ve sosyal donatı alanları için ayrı ayrı çıktığı ihale mevcut otogardaki işletmecilerin şikayeti üzerine mahkeme tarafından iptal edilince, Büyükşehir Belediyesi bu kez otogarın tüm işletme hakları için ihale yaptı. Kongre merkezindeki ihale yoğun güvenlik önlemleri altında yapılırken, 5 firma teklif verdi.

Teklif zarflarının açılmasından önce İhale Komisyonu Başkanı Haluk Tunçsu, firma temsilcisi olmayan kişilerin dışarı çıkmasını isteyince salonda tartışmalar yaşandı. Otogar için açılan ilk ihalede tuvalet işletmesi için yıllık 600 bin lira teklif veren Berces Akyüz, bazı firmaların ihaleye fesat karıştırmak istediğini, oğlunun evine ihaleden bir gün önce saldırı düzenlendiğini ileri sürdü. Komisyon Başkanı, salondan çıkmamakta direnen  Akyüz'ün, ihaleye katılan şirketlerden birine ortak olduğunu beyan etmesi üzerine salonda kalmasına izin verdi.

Kısa süreli tartışmanın ardından zarflar açıldı ve firmalardan BLR şirketi 5 milyon 700 bin, Muaz İnşaat 7 milyon 510 bin, Mersin Şimşek Grup 9 milyon 510 bin, Villa Turizm 12 milyon liralık teklif sundu. En yüksek teklifi veren 3 firma arasında açık artıma yapıldı. Teklif burada 12 milyon 700 bin lira bandına ulaşılınca en yüksek teklifi veren Villa Turizm ile Mersin Şimşek Grup'tan son teklifleri kapalı zarf usulüyle alındı. Villa Turizm 15 milyon, Mersin Şimşek Grup 20 milyon lira teklif verdi ve ihaleyi Mersin Şimşek Grup kazandı. Kira bedeli peşin ödenecek.

YAZIHANELERİN KİRALARI UYGUN OLACAK

Mersin Şimşek Grup Başkanı Halit Şimşek, ihalenin ardından yaptığı açıklamada Mersin'de taşımacılık üzerine çalışan bir firma olduklarını belirterek şunları söyledi: "Bu alanda tecrübemiz var. Yeni Mersin Otogarı'nı bir ay sonra gelin görün. Şu anki otogara ailenizle gidebiliyor musunuz? Can güvenliğiniz var mı? Yok. Yeni otogarda bunları dikkate alarak düzenlemeler yapacağız. İhale sonucu resmileştikten sonra otogardaki tüm yazıhane ve dükkanlar tarafımızdan kiraya verilecek. Belediyenin ilk ihalelerde belirlediği fiyatlardan daha düşük fiyatlarla esnafımıza kiralamayı planlıyoruz.

mersin2.20150109232025.jpg

mersin3.20150109232044.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu