Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mezitli’de bulunan Soli-Pompeiopolis Antik Liman Kentinde incelemelerde bulundu

19 Nisan 2012 Perşembe 13:08
Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Özcan, kazı çalışmalarının hızlanması için yasal çerçevede gereken katkıyı yapma sözü verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mezitli’de bulunan Soli-Pompeiopolis Antik Liman Kentinde incelemelerde bulundu. Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Özcan, kazı çalışmalarının hızlanması için yasal çerçevede gereken katkıyı yapma sözü verdi.

Mezitli-Viranşehir’de bulunan Soli-Pompeiopolis Antik Liman Kenti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’ın gündemindeydi. Mezitli Belediyesi’nin daveti üzerine yapılan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Başkanvekili Kemal Sığırcıkoğlu, Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç, Soli-Pompeiopolis Antik Liman Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, Soli-Pompeiopolis Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Seyfi Çubuk, belediye meclis üyeleri ve kazı bilimsel heyeti üyeleri katıldı.

Başkan Macit Özcan, ilk olarak antik kentte yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında, Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan bilgi aldı. Prof. Dr. Yağcı, 1999’dan bu yana kesintisiz olarak sürdürülen arkeolojik kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği sınırlı bütçelerle yapıldığını ifade etti. Bütçenin yetersiz kaldığı noktalarda Mezitli Belediyesi’nin desteğini her zaman yanlarında hissettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Yağcı, “Bu konuda Mezitli Belediye Başkanımız Uğur Yıldırım’a ve belediye yetkililerine teşekkür ediyorum. Bizleri yalnız bırakmıyorlar. Ancak Mezitli Belediyesi’nin tek başına çözemeyeceği ölçekte sorunlarımız da var. Sözgelimi uzman personelin konaklayacağı, gün yüzüne çıkarılan eserlerin korunacağı bir kazı evinin acilen tahsis edilmesi gerekiyor. Ayrıca, kazı sezonunda daha fazla çalışabilmek için lojistik destek bekliyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Turizm Haftasının Soli Antik Kentinde kutlandığını hatırlatan Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Soli’nin kültür turizmi anlamında bir cazibe merkezi haline gelmesinin sadece Mezitli’ye değil, tüm kente katkı sağlayacağını dile getirdi. Belediye olarak kazı çalışmalarını desteklediklerini belirten Başkan Yıldırım, “Hocamızla Soli kazılarıyla ilgili uyumlu bir çalışma yürütüyoruz. Kazı ve restorasyon çalışmalarının sağlıklı bir biçimde devam etmesi bizim için son derece önemli. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bu çalışmaları destekleme kararı alması, kazıların hız kazanmasını sağlayacak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise 2013 Akdeniz Oyunları öncesinde arkeolojik çalışmaların hızlanmasının, kentin uluslararası platformda tanıtım için büyük önem taşıdığını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak kazı çalışmalarını destekleyeceklerini söyleyen Başkan Özcan, “Kazı Başkanımız bunun örnek uygulamalarını bize anlattı. Agora, Smryna (Bayraklı), Yeşilova Höyüğü ve Foça’da sürdürülen kazı çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiğini biliyoruz. Kentimizin binlerce yıllık tarihi mirasının ortaya çıkarılması, arkeolojik değerlerin kent yaşamına ve turizme kazandırılması için çok yönlü destek vereceğiz. Yasal çerçevede yapılacak protokollerle kazıların hız kazanmasına katkıda bulunacağız” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Soli-Pompeiopolis sütunlu caddeye geçen Başkan Özcan, restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi ve Başkan Uğur Yıldırım ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan bilgi aldı.

mezitli3.20120419131222.jpg

mezitli2.20120419131237.jpg

mezitli4.20120419131250.jpg

mezitli5.20120419131305.jpg

www.belediyegazetesi.net

 

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FUAT BOL
TBMM 23. Dönem Milletvekili
ÖMER YILDIRIM
Medya ve İletişim Uzm. Sanat Yön
MURAT BAŞARAN
Gazeteci / Yazar
YUNUS EMRE KARAHAN
Türkiye Hafıza Şampiyonu